Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » TOP 5 nejlepších čínských akcií, které rozhodně stojí za zvážení

TOP 5 nejlepších čínských akcií, které rozhodně stojí za zvážení

TOP 5 nejlepších čínských akcií, které rozhodně stojí za zvážení
Zdroj: depositphotos.com

Čína je nejlidnatější zemí a druhou největší ekonomikou světa, což pro investory znamená velmi silný potenciál zhodnocování peněz. Především Čínské start-up společnosti patří k těm nejvýkonnějším ve světě investování. V tomto článku si představíme TOP 5 čínských společností, které již předvedly slibný nákupní potenciál a v současné době se nacházejí v korekčním pohybu, což může znamenat zajímavou investiční příležitost. Ještě než si tyto společnosti představíme, věnujeme pár řádků situaci na čínském akciovém trhu a popíšeme si důvody trendu, kdy čínské společnosti raději kotují své akcie v USA než na domácí půdě.

Korelace amerického indexu S&P 500 a čínského indexu CHN 50
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak je z grafu zřejmé, čínský akciový index zdaleka nedosahuje takové výkonnosti jako ten americký. Toto je ovšem pouze jeden z důvodů, proč čínské společnosti raději kotují své akcie v USA. Dalším důvodem je politická situace. Čínská vládnoucí strana může kdykoliv uvalit sankce na tamní akciovou společnost, a to bez jakýchkoliv předchozích upozornění. Příkladem tohoto jednání je případ Alibaba z roku 2020, kdy společnost dostala pokutu od Číny 2,8 miliardy USD za protisoutěžní chování, načež musela Alibaba změnit i své marketingové a propagační nástroje.

Ovšem ani v USA nejsou čínské akciové společnosti v bezpečí. V roce 2020 byl v Americe podepsán zákon, že mohou být čínské akcie odstraněny z amerických burz, pokud Peking nezajistí dostatečný dohled nad chodem těchto společností. Čína na tento krok USA reagovala zpřísněním podmínek pro odchod tuzemských společností do USA, nicméně jej zcela nezakázala. Alternativní burzou k těm Americkým, se tak stala burza cenných papírů v Hongkongu.

TOP 5 Čínských akciových společností

Na úvod je potřeba říci, že níže představené akciové společnosti jsou kotované na amerických burzách, a tedy podléhají zákonu z roku 2020 o možnosti odstranění z burzovní nabídky.

1) Li Auto – výrobce elektromobilů

Tento "postrach" společnosti Tesla vyrábí malé elektrické či hybridní automobily. Tato Pekingská společnost vykázala o 128 % nárůst prodejů svých automobilů série Li One SUV, což jí zajistilo dominantní postavení na čínském trhu s malými automobily. Společnost ovšem bojuje s vysokou zadlužeností, která se pohybuje okolo 1,26 miliardy USD, což je při tržní kapitalizaci 24,36 miliard USD zdvižený prst pro investory.

Týdenní akciový graf společnosti Li Auto
Týdenní akciový graf společnosti Li Auto
Zdroj: tradingview.com

Z technického pohledu akcie společnosti Li Auto atakují supportní zónu, nacházející se na cenové úrovni 20 USD. Díky takto nízké ceně za akcii, je společnost LI Auto zajímavým titulem, který v minulosti ostatně i ukázal jistý růstový potenciál.

2) NetEasy – hry na mobil

Tato společnost se stala obětí čínského zásahu proti videohrám. I přes legislativní omezení výrobců her, vzrostly zisky této společnosti ve třetím čtvrtletí o 13 %. Kvůli restrikcím musela společnost od roku 2019 postupně snižovat výši vyplácených dividend.

Měsíční akciový graf společnosti NetEasy
Měsíční akciový graf společnosti NetEasy
Zdroj: tradingview.com

Dividendový pokles ovšem vynahrazuje investorům růstovým potenciálem. Její akcie se obchodují v dlouhodobě rostoucím trendovém pásmu, byť poměrně volatilním. Akcie se se stále pohybují nad supportní zónou, která v kombinaci s trendovou čarou podpořila růst tohoto akciového titulu.

3) BYD – výroba elektroautobusů

Druhý zástupce ze světa elektromobilismu disponuje zajímavým fundamentem, protože se jedná o společnost jejíž hlavní akcionář je Warren Buffett skrze svojí Berkshire Hathaway. Společnost BYD prodala téměř 95 000 elektro vozidel, což je nárůst o 218 % oproti minulému roku. Tato společnost rovněž spolupracuje s automobilkou TOYOTA, které by měla v roce 2022 začít dodávat baterie, pro jejich nové plně elektrické modely.

Měsíční akciový graf společnosti BYD
Měsíční akciový graf společnosti BYD
Zdroj: tradingview.com

Z technického pohledu se akcie společnosti BYD pohybují v rostoucím trendovém pásmu, které bylo navíc zahájeno gapovou situací, která značí skutečně vysoký zájem investorů o tento titul. V současné době probíhá reakce na 38,2 % Fibonacciho retracement.

4) Xpeng – výrobce elektrických SUV vozů

Čínský trh s elektromobily zaznamenal v uplynulém roce velký boom, během kterého probíhalo rozdělování specializací u jednotlivých společností. Xpeng eviduje nárůst prodejů o 181 %, což pro start-up značí poměrně solidní bilanci.

Týdenní akciový graf společnosti Xpeng
Týdenní akciový graf společnosti Xpeng
Zdroj: tradingview.com

Po uvedení společnosti Xpeng na burzu NYSE, si její akcie vedly velmi dobře a vykázaly růst 320 %. Korekce tohoto růstu ovšem na sebe nenechala dlouho čekat, a pomocí technické formace dvojitý vrchol, se akcie obchodují pod cenou 60 USD. Nejbližší supportní zóna se nachází v konfluenci s dlouhodobým Low, na cenové úrovni 24 USD.

5) JD.com – e-commerce

Tato čínská společnost je jedním z konkurentů e-commerce giganta Alibaba a jedná se o statečného konkurenta. Ovšem statečnost ještě neznamená ziskovost, protože JD.com v posledním kvartále zaznamenal pokles zisků o 2 %, přičemž tržby rostly o 32 %. Silný pokles akcií na začátku prosince vyvolala zpráva o snížení podílu ve společnosti JD.com nadnárodním investičním holdingem Tencent ze 17 % na 2,3 %.

Měsíční akciový graf společnosti JD.com
Měsíční akciový graf společnosti JD.com
Zdroj: tradingview.com

Akcie velmi dobře reagují na supportní zónu, nacházející se na cenové úrovni 60 USD. Přes tuto silnou technickou a zdá se i psychologickou hranici akcie JD.com neoslabují, ale z dlouhodobého pohledu se nacházejí v klesajícím trendovém kanále. Pozitivním fundamentem pro společnost je, že se rozhodla diverzifikovat pole své působnosti a začali figurovat v seznamu hongkongského akciového indexu.

Závěr

Obchodování s čínskými akciemi je v současné době poměrně riskantní a to kvůli stále probíhajícím obchodním válkám mezi "Bílým domem" a "Pekingem". Neustálý kolotoč sankcí a restrikcí znesnadňuje čínským společnostem získávání kapitálu na burzách v USA. Na první pohled se tak může jednat o lákavou příležitost nakoupit akcie "levně". Lákadlem pro investory je také stále vysoká ziskovost čínských společností a ti, kteří se nebojí riskovat a vyhledávají levné akcie s vysokým předpokladem zhodnocení, si na tomto čínském trhu své favority jistě najdou. Nenechte se však zlákat k ukvapeným nákupům, každou akcii podrobte své vlastní analýze a vyhodnocení.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo