Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Warren Buffett je zase výkonnější než index S&P 500 – Základem jeho úspěchu jsou hodnotové akcie

Warren Buffett je zase výkonnější než index S&P 500 – Základem jeho úspěchu jsou hodnotové akcie

Warren Buffett je zase výkonnější než index S&P 500 – Základem jeho úspěchu jsou hodnotové akcie
Zdroj: depositphotos.com

Americký miliardář Warren Buffett, majitel světoznámého holdingu Berkshire Hathaway, v loňském roce vykázal větší výkonnost svého portfolia, než je výkonnost indexu S&P 500, což se v investičním světě bere jako známka kvality.

Jak se Buffettovi tento husarský kousek povedl a co stojí za jeho úspěchem? V tomto článku si na tyto otázky odpovíme a zároveň se podíváme na metodu oceňování akcií, která Buffettovi již mnoho let přináší úspěch.

Korelace akciového růstu mezi indexem S&P 500 a Berkshire Hathaway
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Když v roce 1965 mladý Warren Buffett koupil textilní společnost z Omahy, nejspíše nepředpokládal, že jednoho dne bude svým investičním portfoliem porážet nejvýkonnější akciové indexy světa. A přece se tak stalo! O půl dekády později je Warren Buffett králem akciových investorů, který se v roce 2008 stal nejbohatším mužem světa. Jak toho dosáhl?

Hodnotové investování

Základem úspěchu Warrena Buffetta a jeho Berkshire Hathaway, je unikátní metoda oceňování akcií jednotlivých společností. Tato metoda je založená na vyhledávání takových akcií, jejichž vnitřní hodnota nekoresponduje s hodnotou tržní. Určování vnitřní hodnoty akcií je prováděno na základě ukazatelů fundamentální analýzy, jako jsou například ukazatel P/E, EBITDA, ROE, EPS a další.

Porovnáním těchto ukazatelů, určujících vnitřní hodnotu akcií, s tržní hodnotou akcií, investora informuje o tom, zda se jedná o podhodnocenou nebo nadhodnocenou akcii, a podle toho je nebo není do investičního portfolia zařazena.

Trhy poráží z kraje roku 2022 ještě výrazněji

Kromě již zmíněné výhry Warrena Buffetta nad indexem S&P 500 jeho portfolio začátkem roku 2022 zvládlo i výzvu v podobě silného poklesu především technologických akcií, které srazily hodnotu indexu S&P 500 o 12 %. Zatímco portfolio společnosti Berkshire Hathaway "pouze" o 9 %. A jak si z technického pohledu stojí samotná Berkshire Hathaway?

Pokles hodnoty akciových indexů a Berkshire Hathaway
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Technická analýza

Akcie vlajkové lodi Warrena Buffetta, společnosti Berkshire Hathaway, za celou dobu své existence vykázaly impozantní růst 1 519 %. A jak je vidět z cenového grafu, akcie sále nenašly svůj vrchol.

Měsíční akciový graf společnosti Berkshire Hathaway
Měsíční akciový graf společnosti Berkshire Hathaway
Zdroj: tradingview.com

Akcie Berkshire Hathaway se od roku 2011 obchodují v rostoucím trendovém kanále, jehož sklon se v posledních pěti letech výrazně zvýšil. Především rok 2020 byl pro akcionáře této společnosti velmi úspěšný a to díky nárůstu hodnoty akcií o 85 %. Díky proražení historických High z roku 2019, lze na cenovém grafu zapsat zajímavou supportní zónu, která se nachází na cenové úrovni 230 USD.

V současné době se na cenovém grafu formuje další supportní zóna, ovšem pro její definitivní platnost je potřeba, aby trh dále tvořil nová High. V současné době se tedy ještě nejedná o platný support.

Drobnou vadou na kráse je hodnota nesplaceného dluhu, která je ve výši téměř 115 miliard USD, což je vzhledem k dlouhodobé prosperitě společnosti trochu zarážející. Druhou nevýhodou pro akcionáře je, že společnost Berkshire Hathaway (BRK.B) nevyplácí svým akcionářům dividendy.

Závěr

Warren Buffett je neoddiskutovatelně jedním z nejúspěšnějších investorů naší doby. Jeho společnost Berkshire Hathaway vykazuje od svého založení pouze růst, který se navíc v posledních pěti letech zrychluje. Za úspěchem Buffetta stojí především metoda oceňování akcií, která vychází z porovnání vnitřní hodnoty s hodnotou tržní a určení toho, zda se jedná o akcii podhodnocenou nebo nadhodnocenou. Z této metody těží především společnost Berkshire Hathaway, jejíž akcie začátkem roku opět zahájily růst a ukázaly záda všem akciovým indexům.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo