Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett je zase výkonnější než index S&P 500 – Základem jeho úspěchu jsou hodnotové akcie

Warren Buffett je zase výkonnější než index S&P 500 – Základem jeho úspěchu jsou hodnotové akcie
Zdroj: deeply.cz

Americký miliardář Warren Buffett, majitel světoznámého holdingu Berkshire Hathaway, v loňském roce vykázal větší výkonnost svého portfolia, než je výkonnost indexu S&P 500, což se v investičním světě bere jako známka kvality.

Jak se Buffettovi tento husarský kousek povedl a co stojí za jeho úspěchem? V tomto článku si na tyto otázky odpovíme a zároveň se podíváme na metodu oceňování akcií, která Buffettovi již mnoho let přináší úspěch.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Berkshire Hathaway (B) / BRK-B
Načítání
Načítání
Načítání

Když v roce 1965 mladý Warren Buffett koupil textilní společnost z Omahy, nejspíše nepředpokládal, že jednoho dne bude svým investičním portfoliem porážet nejvýkonnější akciové indexy světa. A přece se tak stalo! O půl dekády později je Warren Buffett králem akciových investorů, který se v roce 2008 stal nejbohatším mužem světa. Jak toho dosáhl?

Hodnotové investování

Základem úspěchu Warrena Buffetta a jeho Berkshire Hathaway, je unikátní metoda oceňování akcií jednotlivých společností. Tato metoda je založená na vyhledávání takových akcií, jejichž vnitřní hodnota nekoresponduje s hodnotou tržní. Určování vnitřní hodnoty akcií je prováděno na základě ukazatelů fundamentální analýzy, jako jsou například ukazatel P/E, EBITDA, ROE, EPS a další.

Porovnáním těchto ukazatelů, určujících vnitřní hodnotu akcií, s tržní hodnotou akcií, investora informuje o tom, zda se jedná o podhodnocenou nebo nadhodnocenou akcii, a podle toho je nebo není do investičního portfolia zařazena.

Trhy poráží z kraje roku 2022 ještě výrazněji

Kromě již zmíněné výhry Warrena Buffetta nad indexem S&P 500 jeho portfolio začátkem roku 2022 zvládlo i výzvu v podobě silného poklesu především technologických akcií, které srazily hodnotu indexu S&P 500 o 12 %. Zatímco portfolio společnosti Berkshire Hathaway “pouze” o 9 %. A jak si z technického pohledu stojí samotná Berkshire Hathaway?

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Berkshire Hathaway (B) / BRK-B
Načítání
Načítání
Načítání

Technická analýza

Akcie vlajkové lodi Warrena Buffetta, společnosti Berkshire Hathaway, za celou dobu své existence vykázaly impozantní růst 1 519 %. A jak je vidět z cenového grafu, akcie sále nenašly svůj vrchol.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Berkshire Hathaway
Měsíční akciový graf společnosti Berkshire Hathaway

Akcie Berkshire Hathaway se od roku 2011 obchodují v rostoucím trendovém kanále, jehož sklon se v posledních pěti letech výrazně zvýšil. Především rok 2020 byl pro akcionáře této společnosti velmi úspěšný a to díky nárůstu hodnoty akcií o 85 %. Díky proražení historických High z roku 2019, lze na cenovém grafu zapsat zajímavou supportní zónu, která se nachází na cenové úrovni 230 USD.

V současné době se na cenovém grafu formuje další supportní zóna, ovšem pro její definitivní platnost je potřeba, aby trh dále tvořil nová High. V současné době se tedy ještě nejedná o platný support.

Drobnou vadou na kráse je hodnota nesplaceného dluhu, která je ve výši téměř 115 miliard USD, což je vzhledem k dlouhodobé prosperitě společnosti trochu zarážející. Druhou nevýhodou pro akcionáře je, že společnost Berkshire Hathaway (BRK.B) nevyplácí svým akcionářům dividendy.

Závěr

Warren Buffett je neoddiskutovatelně jedním z nejúspěšnějších investorů naší doby. Jeho společnost Berkshire Hathaway vykazuje od svého založení pouze růst, který se navíc v posledních pěti letech zrychluje. Za úspěchem Buffetta stojí především metoda oceňování akcií, která vychází z porovnání vnitřní hodnoty s hodnotou tržní a určení toho, zda se jedná o akcii podhodnocenou nebo nadhodnocenou. Z této metody těží především společnost Berkshire Hathaway, jejíž akcie začátkem roku opět zahájily růst a ukázaly záda všem akciovým indexům.

Líbil se vám tento článek?
13
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.