Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Technická analýza v praxi: Zlato (srpen 2019)

Technická analýza v praxi: Zlato (srpen 2019)

Technická analýza v praxi: Zlato (srpen 2019)
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco v pátek jsme na Finexu zveřejnili, co se děje se zlatem z pohledu fundamentů. Dnes si ještě v krátkosti zanalyzujeme situaci žlutého kovu z hlediska samotné ceny na grafu. Vyplatí se ještě vstoupit do rozjetého vlaku a nakoupit zlato teď, když se nachází na 6letých maximech? Nebo je na čase korekce ceny směrem dolů?

Short na zlatě? Radši jindy..

Nejprve si odpovězme na poslední otázku. Řešení je tu totiž snazší. Z pohledu technické analýzy se na grafu nevyskytují žádné významné důvody pro blízký pokles tržní hodnoty zlata. Od prosince 2015 se nacházíme ve stále rostoucím trendu, který byl bržděn medvědy až do půlky června 2019.

XAUUSD Daily Chart 11-08-19 Resistance Breakouts
XAUUSD (zlato) Denní graf 11-08-19 proražení rezistence (Zdroj: Purple Trading)

Jak vidíme z výše přiloženého denního grafu, klíčová 6letá funkční zóna rezistence kolem ceny 1365.0 byla konečně proražena. Vzápětí býci prorazili i rezistenci na hodnotě 1440.0. Minulý týden (9. 8. 2019) pak žlutý kov uzavřel těsně pod psychologicky významnou cenou 1500 dolarů za unci zlata, přičemž intradenně ji ve středu, čtvrtek i pátek (7.-9. 8. 2019) vždy na pár hodin překonal .

Ani svíčkové formace medvědy nespasily

Co mě přesvědčuje o zatvrzelosti současného uptrendu není jen z grafu zjevná síla a rychlost cenového vzrůstu, ale i fakt, že prověřené medvědí price action signály na zlatě opakovaně v letošním létě selhávají. Co mám na mysli?

XAUUSD Daily Chart 11-08-19 Failed Bearish Pinbars
XAUUSD (zlato) Denní graf 11-08-19 falešné formace (Zdroj: Purple Trading)

Ani série několika medvědích pin barů na zónách supportu/rezistence na denním time-framu s trendem neotřásla! Tradeři obchodující striktně svíčkové patterny si museli nedávno připsat několikeré ztráty. Zlato tvrdohlavě vzdoruje nejspolehlivějšímu svíčkovému vzoru signalizujícímu možný obrat trendu.

Býčí trend je natolik robustní, že blokuje kvalitní medvědí signály. Verdikt technické analýzy je jasný: do krátké pozice zatím ne.

Příliš pozdě naskočit do jedoucího vlaku?

Takže se zcela jistě vyplatí nyní zlato nakoupit, že ano? Průrazy mnohaletých rezistencí, vždyť ceně teď z pohledu dlouhodobého měsíčního grafu nebrání vystoupat až k hodnotě 1750.0 nebo i výš…

Ne tak zhurta. Z hlediska otázky vstupu se konzervativnějším obchodníkům vyplatí počkat si na nějaký cenový throwback na proražené hladině rezistence, z níž se stala hladina supportu. Teprve pokud medvědi ve druhé polovině srpna stlačí cenu zpět ke 1440.0, případně až k 1380.0, pak se z pohledu poměru rizika a zisku (RRR) vyplatí otevřít dlouhou pozici s rozumně vloženým stop-lossem nedaleko od vstupu a s potenciálně vysokým take-profitem. Ale…

XAUUSD Daily Chart 11-08-19 Throwback Options
XAUUSD Denní graf 11-08-19, throwback potenciál (Zdroj: Purple Trading)

Opatrnost je na místě

Umět využít technickou analýzu k tomu svézt se s trendem je jedna věc. Druhou věcí je nutnost uvědomit si, co táhne zlato vzhůru? Proč právě teď cena letí nahoru?

Obchodní války, nová cla, mezinárodní napětí v Perském zálivu, nekonečná jednání o brexitu a sílící vyhlídky nové ekonomické recese – to vše přispívá k růstu zlata. A nemusí se tak dít moc dlouho.

Spojené státy s Čínou nedávno znovu zasedly ke kulatému stolu a nikde není psáno, že k obchodní dohodě nakonec nedojde. Donald Trump si nebude přát novou ekonomickou krizi ještě před prezidentskými volbami 2020, je tak motivován k ústupkům. Akciové trhy by dohoda nesmírně potěšila. Rostoucí trhy a ekonomika by zase potěšily Trumpovy voliče.

Snížení averze k riziku na trzích by rovněž umožnilo centrálním bankéřům nesnižovat již tak nízké úrokové sazby. Právě tento výhled upozorňující na globální hospodářské ochlazení povbuzuje investory ukládat své prostředky do aktiv bezpečných přístavů.

Negativní sentiment na trzích se však i po zdárném vyřešení brexitu a případném pokračujícím vzestupu amerického dolaru a akciových trhů může zase obrátit k lepšímu. Zlato na stávající ceně přestane být likvidní a spadne zrovna tak rychle dolů…

Dlouhodobý výhled

Přesto se zdá, že minimálně v krátkodobé perspektivě se růst ceny žlutého kovu nezastaví. Přijde-li navíc ekonomická krize, kterou Amerika už celých 10 let nepoznala, zlato by jistě mohlo přinejmenším otestovat historická maxima z roku 2011 (tehdy necelých 2000 dolarů za unci) a z roku 1980 (přes 2500 dolarů upravených o inflaci). Nebo si myslíte, že zlato vystoupá ještě výše?

Historical Gold Prices
Historický vývoj zlata očištěný o inflaci (Zdroj: en.wikipedia.org)

 

Zlato můžete obchodovat u doporučených brokerů

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo