Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická analýza v praxi: EUR/USD (srpen 2019)

Technická analýza v praxi: EUR/USD (srpen 2019)
Zdroj: depositphotos.com

Měnový pár EUR/USD se na začátku srpna dostal na 27měsíční minimum. Zejména pod vlivem stále horších ekonomických zpráv z eurozóny (např. propad červnové průmyslové produkce v Německu o více než 5 % meziročně), holubičích signálů ze strany ECB (nedávné jmenování Christine Lagardeové či předpoklady dalšího snížení úrokových sazeb) a naopak stále solidních výsledků přicházejících z druhé strany Atlantiku. Co nám řekne technická analýza o budoucím vývoji eurodolaru?

Technická analýza je studium samotného cenového grafu. Nestojí na současných ekonomických zprávách jako fundamentální analýza, ale opírá se o jednoduchý předpoklad, že historie se opakuje. Techničtí analytici předvídají budoucí pohyb ceny na základě minulých pohybů ceny. Obyčejně dělíme grafy do 2 základních typů: buď trh trenduje, nebo se hýbe do strany v cenovém pásmu.

Právě analýzou trendu zpravidla začínáme. Z výše uvedené informace o více než 2letých minimech EUR/USD si již leckdo odvodil, že se eurodolar zřejmě nachází v dlouhodobém downtrendu. A vskutku, denní graf nám ukazuje stabilní pokles eura od ledna 2018. To nám radí soustředit se spíše na krátké pozice, tj. obchodovat do směru trendu.

EURUSD Daily Chart 08-08-19 Trendline
EURUSD Daily Chart 08-08-19 Trendline (Zdroj: Purple Trading)

Uprostřed prázdnin eurodolar poskytl traderům hned dvě zajímavé příležitosti, na kterých jsme mohli utržit slušné zisky, a to jen a pouze za využití price action signálů:

Grafická formace Hlava-ramena

Na následujícím obrázku jsme si situaci přiblížili zobrazením H4 time-framu a grafickým vyznačením formace. Jak lze vyčíst, agresivním vstupem na ceně 1.1200 a výstupem na ceně 1.1030 jsme mohli získat 170 pipů. Konzervativním vstupem až po proražení formace zhruba v místě dolní šipky na obrázku kolem ceny 1.1130 jsme mohli realizovat zisk 100 pipů.

EURUSD H4 Chart 08-08-19 Head-shoulders
EURUSD H4 Chart 08-08-19 Head-shoulders (Zdroj: Purple Trading)

Svíčková formace Býčí pin bar

Propad na více než 2-leté minimum na ceně 1.1025 1. srpna zaktivoval býky, kteří pod dojmem přeprodanosti eura otevřením nových dlouhých pozic vyhnali cenu zpátky nahoru na uzavírací hodnotu 1.1084. Tím nám na grafu vznikl ukázkový býčí pin bar, svíčkový vzor indikující možný obrat trendu. Jak můžeme vidět na přiblíženém denním grafu, tak doopravdy došlo k pullbacku ceny, kdy během pátku, pondělí a úterý býci zkorigovali měnový pár až k hodnotě 1.1245.

EURUSD Daily Chart 08-08-19 Bullish Pin
EURUSD Daily Chart 08-08-19 Bullish Pin (Zdroj: Purple Trading)

Zvolit long nebo short?

Minulost je jedna věc, ale každého tradera zajímá hlavně predikce vývoje. Bude korekce dlouhodobého klesajícího trendu pokračovat, tedy růst eura? Nebo se bude cena v příštích dnech a týdnech dotýkat nových minim, tedy short EUR/USD?

Z pohledu technické analýzy nelze jednoznačně odpovědět. Na grafu nám nyní úterní, středeční a čtvrteční svíčka (6.-8. srpna) vytvářejí klasickou svíčkovou formaci Inside Bar (česky “vnitřní svíčky”) a navíc v podobě takzvaných doji svíček (dlouhý stín, malé tělo). Tím nám trh prozrazuje velkou aktuální nerozhodnost a možnost průrazu na obě strany.

Vlastní názor

Kdybych si musel vybrat, osobně bych zatím stál mimo a ještě neotevíral novou pozici. Inside bary typicky značí přestávku trendu, po které cena dál trenduje. Jenže v našem případě jakým směrem? Krátkodobý trend z minulého týdne je rostoucí, ale jak už jsme si řekli na začátku, dlouhodobý trend je bezpochyby klesající.

Medvědům by se hodilo počkat až cena dorazí ještě trochu výše k hodnotě 1.1285, kde se nalézá silná konfluence dlouhodobé trendové čáry a nejbližší rezistence. Mimo to se také v této oblasti nachází 200-denní klouzavý průměr a Fibonacciho retracement 61.8. Čili až v této oblasti vidím silnější potenciál pro kvalitní short eura.

EURUSD Daily Chart 08-08-19 Bearish Resistance 1.1285
EURUSD Daily Chart 08-08-19 Bearish Resistance 1.1285 (Zdroj: Purple Trading)

Agresivní tradeři ovšem můžou jednoduše vložit sell-stop a buy-stop příkazy na vrchol a spodek úterní denní svíčky (tj. první ze tří inside svíček) a krátkodobě obchodovat průraz na jakýkoliv směr. Svůj čas také dostanou také netrendové obchodní strategie.

Jak lze z dnešního přehledu páru EUR/USD vidět, technická analýza není žádné věštění z křišťálové koule, jde jen o jednoduchou metodu, jak číst informace, které nám trh sám prostřednictvím dění na grafu sděluje. Dnes jsme sice nepřišli na jednoznačný signál, ale analyzovali jsme trh, víme, kde se nacházíme a co můžeme očekávat. A jak vidíte vývoj EUR/USD vy?

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.