Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Komodity » Zlato je na svém dlouhodobém maximu, vyplatí se do něj investovat?

Zlato je na svém dlouhodobém maximu, vyplatí se do něj investovat?

Zlato je na svém dlouhodobém maximu, vyplatí se do něj investovat?

Zlato si po období propadu opět prožívá mohutný vzestup a láme rekordy. Co je toho důvodem a jak se bude trh vyvíjet dál?

Aktuální vývoj cen zlata

Aktuální čísla ukazují nejvyšší hodnoty dokonce od roku 2013. Zlato již dosáhlo hodnoty 1 400 dolarů za jednu unci. Ještě pár týdnů předtím se přitom hodnoty zlata naopak doslova potácely na historických minimech. V polovině května se obchodovalo pouze 1 277 dolarů za unci.

Za vzestupem ceny zlata stojí především pošramocené obchodní vztahy mezi USA a Čínou, zavedení cla vůči Mexiku i to, že USA zrušilo jaderné dohody vůči Íránu.

cena zlata
Vývoj ceny zlata za posledních 5 let (Zdroj: TradingView)

Současné situaci dopomohly i kroky Banky pro mezinárodní vypořádání. Ta změnila status zlata v rezervách bank. Označila jej jako aktivum s nulovým rizikem. Po bankách už se tak prakticky nevyžaduje v rámci rozvah krácení o plných 50 %. Předpovědi rovněž hovoří o snížení úrokových sazeb v USA.

To vede k poklesu kurzu dolaru i výnosů u amerických vládních dluhopisů. A sekundárně tedy i k nárůstu cen zlata. Jen za poslední měsíc tak dokázalo posílit rovnou o 6 %. Stává se tak bezpečnou a likvidní investicí. Současně ovšem tento stav může věstit přípravu na budoucí krizi, podobnou, která hýbala ekonomikou v roce 2008.

Jak se vyvíjí ceny stříbra

Výše citované faktory navíc mají podobný vliv i na cenu stříbra, které v tomto období posiluje rovněž. Aktuální hodnota činí 15 dolarů za unci. Za měsíc tak stačilo posílit o dolar. Na začátku ledna ale stálo 16 dolarů, je tedy poznat, že pro investory není stříbro ještě příliš důvěryhodné aktivum.

Poměr zlata vůči stříbru dosáhl svého maxima za uplynulé čtvrtstoletí, konkrétně poměr byl rekordní v roce 1993. Dnes činí 1:90, zatímco v loňském listopadu to bylo 1:86. Prakticky tak tento poměr říká, že za jednu unci zlata lze nyní koupit hned 90 uncí stříbra. Na počátku 90. let přitom ke snížení takto vysokého poměru pomohla i investice Warrena Buffeta, amerického obchodníka, miliardáře a filantropa.

A co vy, zařadíte se po bok těch, kteří se rozhodli zainvestovat do zlata či jiného drahého kovu?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo