Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Novinky » Zlato je na svém dlouhodobém maximu, vyplatí se do něj investovat?

Zlato je na svém dlouhodobém maximu, vyplatí se do něj investovat?

Zlato je na svém dlouhodobém maximu, vyplatí se do něj investovat?

Zlato si po období propadu opět prožívá mohutný vzestup a láme rekordy. Co je toho důvodem a jak se bude trh vyvíjet dál?

Aktuální vývoj cen zlata

Aktuální čísla ukazují nejvyšší hodnoty dokonce od roku 2013. Zlato již dosáhlo hodnoty 1 400 dolarů za jednu unci. Ještě pár týdnů předtím se přitom hodnoty zlata naopak doslova potácely na historických minimech. V polovině května se obchodovalo pouze 1 277 dolarů za unci.

Za vzestupem ceny zlata stojí především pošramocené obchodní vztahy mezi USA a Čínou, zavedení cla vůči Mexiku i to, že USA zrušilo jaderné dohody vůči Íránu.

cena zlata

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let (Zdroj: TradingView)

Současné situaci dopomohly i kroky Banky pro mezinárodní vypořádání. Ta změnila status zlata v rezervách bank. Označila jej jako aktivum s nulovým rizikem. Po bankách už se tak prakticky nevyžaduje v rámci rozvah krácení o plných 50 %. Předpovědi rovněž hovoří o snížení úrokových sazeb v USA.

To vede k poklesu kurzu dolaru i výnosů u amerických vládních dluhopisů. A sekundárně tedy i k nárůstu cen zlata. Jen za poslední měsíc tak dokázalo posílit rovnou o 6 %. Stává se tak bezpečnou a likvidní investicí. Současně ovšem tento stav může věstit přípravu na budoucí krizi, podobnou, která hýbala ekonomikou v roce 2008.

Jak se vyvíjí ceny stříbra

Výše citované faktory navíc mají podobný vliv i na cenu stříbra, které v tomto období posiluje rovněž. Aktuální hodnota činí 15 dolarů za unci. Za měsíc tak stačilo posílit o dolar. Na začátku ledna ale stálo 16 dolarů, je tedy poznat, že pro investory není stříbro ještě příliš důvěryhodné aktivum.

Poměr zlata vůči stříbru dosáhl svého maxima za uplynulé čtvrtstoletí, konkrétně poměr byl rekordní v roce 1993. Dnes činí 1:90, zatímco v loňském listopadu to bylo 1:86. Prakticky tak tento poměr říká, že za jednu unci zlata lze nyní koupit hned 90 uncí stříbra. Na počátku 90. let přitom ke snížení takto vysokého poměru pomohla i investice Warrena Buffeta, amerického obchodníka, miliardáře a filantropa.

A co vy, zařadíte se po bok těch, kteří se rozhodli zainvestovat do zlata či jiného drahého kovu?

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
Váš kapitál je ohrožen *
eToro logo
eToro★ 93 %
Váš kapitál je ohrožen *
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
Váš kapitál je ohrožen *
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC