Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Svět zachvátila panika: Obavy investorů z nové varianty koronaviru poslaly index S&P 500 do červených čísel – propadá se i BTC, zlato a další trhy

Svět zachvátila panika: Obavy investorů z nové varianty koronaviru poslaly index S&P 500 do červených čísel – propadá se i BTC, zlato a další trhy
Zdroj: etftrends.com

Nová varianta koronaviru, která byla objevena na jihu afrického kontinentu a byla už detekována i v Evropě, ochromila globální trhy. Během pátečního obchodního dne se postupně propadaly akcie na asijských trzích, v Evropě a negativně se obavy investorů projevily i v USA. Panika se však nevyhnula ani komoditním trhům a kryptoměnám. Padaly Ropa, průmyslové kovy, Bitcoin a další kryptoměny – výrazných propadů nebyla ušetřena téměř žádná třída aktiv.

Nejnovější mutace koronaviru vzbuzuje velkou nejistotu. Úřady po celém světě v pátek reagovaly na variantu koronaviru nalezenou v Jihoafrické republice se znepokojením, přičemž Evropská unie a Velká Británie patřily mezi země, které zpřísnily hraniční kontroly. Vědci se zatím snaží zjistit, zda je odolná vůči očkování.

Index Dow Jones odepsal téměř 1 000 bodů

Akcie padaly v průběhu dne, jak se otevíraly jednotlivé akciové trhy. Čínské akcie, které se začaly pomalu sbírat z regulačních zásahů místní komunistické strany, se dostaly opět pod tlak a propadly se nejvíce za poslední 3 měsíce. Následně výrazně klesaly i evropské akcie – index Euro Stoxx 50 odepsal během jediného dne veškerý zisk, kterého dosáhl od začátku října.

Poslední otevírají své obchodování americké burzy a místní akcie v pátek uzavřely obchodování rovněž na výrazně nižší úrovni. Index Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly největší jednodenní procentuální pokles za poslední měsíce. Pandemií zasažené sektory, které připisovaly v minulých měsících výrazné zisky díky ohrožení trhu, prudce klesly.

Provozovatelé výletních plaveb Carnival Corp, Royal Caribbean Cruises a Norwegian Cruise Line se propadli o více než 10 %. Akcie leteckých společností United Airlines, Delta Air Lines a American Airlines se rovněž výrazně propadly.

Index leteckých společností NYSE Arca se propadl o 6,45 %, což byl největší jednodenní procentuální pokles od září 2020.

Akcie maloobchodních prodejců klesly o 2,04 %, přestože černý pátek zahájil sezónu svátečních nákupů. Výprodeje na americkém akciovém trhu byly rozsáhlé, s velkými poklesy o více než 1 % ve všech 11 hlavních sektorech indexu S&P 500. Výjimkou bylo zdravotnictví, které kleslo jen o 0,45 % díky tomu, že výrobci vakcín proti covid-19 Pfizer a Moderna vzrostli o 6,11 % respektive 20,57 %.

Index 30 blue chip akcií Dow Jones klesl o 905,04 bodu (o 2,53 %), na 34 899,34 bodu, index S&P 500 ztratil 106,84 bodu (2,27 %), na 4 594,62 bodu a index Nasdaq Composite klesl o 353,57 bodu (o 2,23 %), na 15 491,66 bodu. Index small-caps akcií Russell 2000 klesl o 3,67 %. Jak index S&P 500, tak index Russell 2000 zaznamenaly největší jednodenní procentní pokles od 25. února.

Bankovní index S&P 500 klesl o 3,87 %, protože investoři snížili očekávání rychlejšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Energetický sektor, který si letos vedl nejlépe, klesl za den o 4 %, což je největší pokles za více než osm měsíců, protože se ceny ropy propadly o 10 dolarů za barel. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů klesly na dvoutýdenní minimum.

Propad se nevyhnul ani dalším komoditám

Ceny mědi a dalších průmyslových kovů v pátek také klesly. Cena platiny se snížila v pátek o 4,3 % na 953 dolarů za unci, zatímco palladium se propadlo o 6 % na 1 740 dolarů za unci. Oba průmyslové kovy však klesaly už od začátku týdne. Palladium za posledním týden odepsalo 14 % své ceny a dostalo se na nejnižší hodnotu od 23. března 2020 – dne, kdy se index S&P 500 odrazil k současnému nebývalému býčímu růstu. Poklesy palladia a platiny se rovněž přičítají obavám, že by nová varianta koronaviru mohla opět poškodit ekonomiku a snížit tak prodeje automobilů a poptávku po kovech používaných ve výfukových systémech automobilů.

Benchmark ceny mědi na Londýnské burze kovů (LME) ztratil během pátečního obchodování 2,9 % a propadl se na 9 474 dolarů za tunu. Březnové futures kontrakty na měď na newyorské burze Comex se pak zlevnily o 3,9 % na 9 416 dolarů za tunu.

Hliník na LME ztratil 4,2 % na 2 601 dolarů za tunu, zinek oslabil o 3,1 % na 3 197 dolarů, zatímco nikl ztratil 3,7 % a propadl se na 19 895 dolarů. Na tyto propady ceny průmyslových kovů pak negativně reagovaly i akcie jejich těžařů jako jsou BHP Billiton (pokles o 3,1 %), Glencore (pokles o 6,5 %), Freeport-McMoRan (pokles o 5,4 %) a Southern Copper (pokles o 3,6 %). Akcie společnost First Quantum Minerals se během jediného dne propadly o 9,4 %.

Měď je dlouhodobě považována za zvěstovatele finančního zdraví světové ekonomiky. Tento kov je díky své vysoké vodivosti a trvanlivosti běžnou součástí většiny elektrických rozvodů, výroby, přenosu a distribuce elektrické energie a obvodů.

Naopak zlato v pátek na obavy globálních investorů příliš negativně nereagovalo. Přesto zaznamenalo nejhorší týdenní ztrátu od poloviny června. Do propadu jeho ceny se projevily obavy, že by americký Federální rezervní systém mohl urychlit zvyšování úrokových sazeb, což by zvýšilo náklady obětované příležitosti držby neúročených kovů. Páteční vývoj událostí však tento scénář opět rozptýlil.

Bitcoin se dostal na 6týdenní minima

Cena Bitcoinu se v pátek dostala na nejnižší úrovně od druhého říjnového týdne. Bitcoin a další kryptoměny prudce klesly, poté co obavy otřásly tradičními finančními trhy. Po dramatickém propadu během pátečního dopoledne se globální trh s kryptoměnami během pátku propadl o 7,4 %. Bitcoin přitom odepsal 6,5 % a Ethereum 7,8 %.

Držitelé Bitcoinu během včerejška zaznamenali velký prodejní tlak poté, co se v závěru čtvrtečního obchodování přiblížili k ceně 60 000 dolarů. Poslední pokus o překonání této rezistence však skončil neúspěchem.

O několik hodin později byl Bitcoin zpět na nejnižší úrovni od poloviny října, během sobotního dopoledne se pak obchodoval okolo ceny 55 000 dolarů za minci.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.