Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stojí nyní Annaly Capital s dividendovým výnosem 16 % za risk?

Publikováno
Stojí nyní Annaly Capital s dividendovým výnosem 16 % za risk?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Annaly Capital Management je jednou z nejlépe vyplácejících dividendových akcií s výnosem více než 16 %. Dvouciferný dividendový výnos tohoto hypotečního realitního investičního trustu (REIT) může být na dnešním medvědím trhu s vysokou inflací atraktivní, ale stojí jeho dividenda za riziko? Pojďme to zjistit.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA za posledních 5 let
Vývoj inflace v USA za posledních 5 let

Ekonomické tlaky působí tomuto REITu značné bolesti

Annaly Capital investuje především do agenturních hypotečních cenných papírů, za které ručí americká federální vláda. Kromě toho investuje do malého, ale rostoucího počtu cenných papírů nezajištěných vládou USA, jako jsou jumbo úvěry nebo úvěry na pronájem nemovitostí. A získává příjmy ze servisu hypoték, což představuje zpracování a správu hypotečních účtů výměnou za poplatky. Ve třetím čtvrtletí roku 2022 měla společnost ve svém portfoliu aktiva v hodnotě zhruba 86,2 miliardy dolarů.

Hypoteční REITy se při financování svých aktiv s dlouhou splatností do značné míry spoléhají na krátkodobé dluhy.

Na začátku roku 2022 byla americká základní úroková sazba, která určuje náklady na krátkodobé půjčky, na úrovni 0,25 % – náklady na kapitál společnosti tak byly extrémně nízké. V letošním roce však Federální rezervní systém zatím šestkrát zvýšil základní úrokovou sazbu, přičemž poslední čtyři navýšení činila 75 bazických bodů. Tím se sazba federálních fondů dostala na 4 %, což zisk Annaly Capital Management vážně poškodilo. Do poloviny roku 2023 se přitom očekává další navýšení na 5 %. Zvyšování úrokových sazeb má negativní dopad na ziskovost hypotečních REITů, protože snižuje marže z rozpětí mezi úroky, které získává z úvěrů, a náklady na půjčky.

Ve třetím čtvrtletí roku 2022 klesl čistý úrokový spread společnosti Annaly oproti předchozímu čtvrtletí o 1,37 procentního bodu. Její čisté úrokové výnosy, které tvoří většinu příjmů společnosti, klesly o 41 % oproti minulému čtvrtletí a o 23 % oproti minulému roku. V důsledku toho společnost vykázala ztrátu na akcii ve výši 0,70 dolaru, což je její první záporné čtvrtletí za více než rok.

Její hypotéky zajištěné agenturami nesou pro společnost jen malé úvěrové riziko. Pokud dlužník nesplácí, vládní záruka funguje jako pojistka. Poptávka po těchto aktivech však v posledním roce poklesla poté, co Fed přestal agenturní hypoteční cenné papíry nakupovat.

Výnosy státních dluhopisů také převýšily výnosy těchto cenných papírů, což dále snížilo poptávku a omezilo okruh kupců aktiv společnosti Annaly. Hodnota jejích aktiv tak klesla a její účetní hodnota na akcii se ve třetím čtvrtletí propadla o 18 %.

Její úvěry bez záruky federální vlády nejsou tolik ovlivněny rostoucími úrokovými sazbami, protože jejich čisté úrokové rozpětí je větší. Vystavují však společnost Annaly Capital úvěrovým rizikům. Protože tyto úvěry nejsou garantovány státem, pokud dlužník přestane splácet, může to pro společnost vést ke ztrátám z úvěrů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NLY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud se zhorší ekonomické podmínky, zhorší se i vyhlídky společnosti Annaly

Annaly Capital má nyní 16% dividendový výnos, což je více než desetinásobek průměrného dividendového výnosu indexu S&P 500. Udržování tak vysokého výnosu při čisté ztrátě však není dlouhodobě udržitelné. Čtvrtletní čistá ztráta neznamená, že zítra budou dividendy sníženy. Pokud se však nezlepší ekonomické podmínky, které vedou k růstu úrokových sazeb a nižší poptávce po cenných papírech krytých hypotékami, je nepravděpodobné, že by se zisky Annaly Capital Management zotavily.

Je velmi pravděpodobné, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud inflační tlaky nepoleví. To znamená, že investoři by se měli připravit na další snižování marží společnosti Annaly. Hodně se také mluví o hrozící recesi, což by jistě způsobilo, že by společnost byla více vystavena úvěrovým rizikům v části svého portfolia, která není zajištěna federální vládou.

Společnost nedávno prošla reverzním splitem akcií v poměru 1:4 (sloučení 4 akcií v 1), což trh obvykle nevnímá jako povzbudivé znamení. Kromě toho nelze očekávat, že vzhledem k nedávné zprávě o výsledcích hospodaření bude její dividenda i nadále udržitelná ve stávající výši.

Za posledních pět let klesla výplata dividend společnosti o 27 %, takže by snížení v blízké budoucnosti, pokud se podmínky rychle nezlepší, nebylo šokem. Hledáte-li tak ve výnosu větší jistotu, existují jiné vysoce výnosné dividendové akcie, které nabízejí mnohem větší stabilitu a možnosti růstu. Inspiraci přitom můžete hledat například v tomto článku – kde je uvedeno hned 21 akciových titulů s výnosem přesahujícím 5 %.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎