Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Hledáte podhodnocené investice? Tyto dividendové REITs se obchodují pod svou účetní hodnotou!

Hledáte podhodnocené investice? Tyto dividendové REITs se obchodují pod svou účetní hodnotou!

Hledáte podhodnocené investice? Tyto dividendové REITs se obchodují pod svou účetní hodnotou!
Zdroj: Investorjunkie.com

Hodnotové investování je strategie, kterou si oblíbila celá řada konzervativnějších investorů. V jejím rámci se snaží hledat podhodnocené investice – nejčastěji akcie, ale také ETF nebo třeba právě REITs.

Následující nemovitostní investiční fondy (REIT) jsou zajímavé tím, že každý z nich má rozvahu, která se příliš neliší od těch, které Benjamin Graham ve své klasické knize "Inteligentní investor" považuje za žádoucí. Dalo by se říci, že by mu dokonce udělaly radost a po bližším zkoumání by do těchto fondů možná i investoval.

Graham je považován za otce hodnotového investování, přičemž svými myšlenkami výrazně ovlivnil Warrena Buffetta, svého studenta na Kolumbijské univerzitě.

Každý z těchto REITs se obchoduje se slevou oproti účetní hodnotě a každý z nich vyplácí poměrně značnou dividendu. Je toho samozřejmě mnohem více, co je třeba zvážit, než realizujete investici, ale právě tyto REITs vyplácející dividendu charakterizované cenou pod účetní hodnotou mohou nejednoho dlouhodobého investora oslovit. Případně může tento článek posloužit alespoň jako výchozí bod pro svou vlastní, zevrubnější fundamentální analýzu.

1. Annaly Capital Management

Vývoj hodnoty akcií Annaly Capital Management za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tento hypoteční nemovitostní REIT se obchoduje s 9% diskontem vůči účetní hodnotě a P/E poměrem pouhých 2,2. Díky poklesu ceny akcií nyní vyplácí 14,57% dividendu, což je samozřejmě ohromující číslo. Nicméně tento REIT se může dlouhodobě pochlubit dividendovým výnosem pohybujícím se okolo 9 %. Protože se jedná o hypoteční realitní investiční fond, jeho aktiva tvoří převážně agenturní hypoteční cenné papíry a dluhopisy, za které je ručeno americkou Federální vládou.

Cena akcií pohybující se od téměř 7,8 dolaru na začátku roku až po 5,3 dolaru v polovině června je poměrně volatilní. Růst od června do konce července je vynesl zpět na 7 dolarů, ale pak se opět začaly propadat spolu s celým trhem. K 25. 9. 2022 se tak akcie Annaly Capital Management obchodují za cenu 5,7 dolaru.

2. City Office REIT

Vývoj hodnoty akcií City Office REIT za posledních 12 měsíců
Vývoj hodnoty akcií City Office REIT za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Tento REIT se obchoduje s velmi nízkým poměrem ceny k zisku 1,04 a vyplácí 7,5% dividendu. Společnost nakupuje a provozuje kancelářské nemovitosti, především na západě a jihozápadě USA, včetně měst jako Denver, Dallas a Phoenix. City Office se obchoduje za pouhých 61 % své účetní hodnoty.

Akcie City Office se propadly z ceny 17,9 dolaru na začátku roku na současnou cenu 10,6 dolaru – 40% pokles za přibližně devět měsíců. Vzhledem k tomu, že se však tento REIT obchoduje za méně než dvě třetiny své účetní hodnoty, jeví se opravdu výrazně podhodnoceně.

3. Cousins Properties

Vývoj hodnoty akcií Cousins Properties za posledních 12 měsíců
Vývoj hodnoty akcií Cousins Properties za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Cousins Properties se obchoduje s poměrem ceny k zisku 12,8 a vyplácí dividendu s výnosem 5,25 %. Společnost vlastní, spravuje a rozvíjí pronájem nemovitostí především na jihu Spojených států, hlavně v Texasu a Georgii. Je k dispozici ke koupi s 21% diskontem vůči účetní hodnotě.

Tento nemovitostní investiční fond se v letošním roce propadl o 35 % z ceny 37,8 dolaru na současnou cenu 24,4 dolaru a nachází se v blízkosti svého pětiletého minima, na které se propadl v březnu 2020, v době, kdy akciové trhy zasáhla nejistota týkající se pandemie koronaviru.

4. Dynex Capital

Vývoj hodnoty akcií Dynex Capital za posledních 12 měsíců
Vývoj hodnoty akcií Dynex Capital za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Další z výrazně podhodnocených REITS je Dynex Capital, který se obchoduje za 73 % účetní hodnoty s poměrem ceny k zisku 3 a vyplácí dividendu 11,45 %. Společnost investuje do cenných papírů krytých hypotékami na rezidenční a komerční nemovitosti – Většinou agenturních (stejný model fungování jako v případě Annaly Capital Management).

V letošním roce se akcie tohoto fondu zatím propadly o pětinu. Na realitní investiční fond jsou jeho akcie opět poměrně volatilní – obchodovaly se nad 18 dolary v lednu, v polovině června je bylo možné koupit za 13,8 dolaru, aby o měsíc později vystoupaly na 16,8 dolaru. Aktuálně se akcie Dynex Capital opět propadly na letošní minimum 13,6 dolaru.

5. SL Green Realty

Vývoj hodnoty akcií SL Green Realty za posledních 12 měsíců
Vývoj hodnoty akcií SL Green Realty za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Poslední z podhodnocených REITs se obchoduje s poměrem ceny a zisku 9,78 a vyplácí investorům dividendu ve výši 8,95 %. Společnost je jedním z největších vlastníků nemovitostí v New Yorku, když disponuje přibližně 3,2 miliony čtverečních metrů nemovitostí na Manhattanu. SL Green Realty se obchoduje se 40% diskontem oproti účetní hodnotě.

Všimněte si výrazné úrovně poklesu ceny od začátku roku do současnosti. Na konci března se REIT obchodoval za 81 dolaru a nyní se prodává za 41,7 dolaru, což je opět v blízkosti 5letého minima těchto akcií.

Hledáte pasivní příjem z investování?

Neexistují žádné záruky, že některý z dividendových titulů popsaných v tomto článku bude pokračovat v současné podobě. Realitní investiční trusty mohou tyto výplaty snížit nebo omezit bez většího vysvětlení.

Obecně jsou však investice do nemovitostí jedním z nejspolehlivějších zdrojů pravidelného pasivního příjmu. Veřejně obchodované REITs jsou pak jednou z možností, jak získat přístup k této třídě aktiv přinášející příjem, poměrně jednoduše a bez dalších starostí.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo