Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 21 dividendových akcií s výnosem 5 % a více, které budou v roce 2023 produkovat dostatek hotovosti, aby si tento výnos udržely

21 dividendových akcií s výnosem 5 % a více, které budou v roce 2023 produkovat dostatek hotovosti, aby si tento výnos udržely

21 dividendových akcií s výnosem 5 % a více, které budou v roce 2023 produkovat dostatek hotovosti, aby si tento výnos udržely
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém pravděpodobně ještě neskončil se zvyšováním úrokových sazeb a hovoří se o recesi. Akcioví investoři zdaleka nejsou z nejhoršího venku. Současná situace tak může činit dividendové akcie atraktivními. Zejména pokud jsou jejich dividendové výnosy vysoké a společnosti produkují dostatek peněžních toků na pokrytí dividend.

V době nejistoty na trhu může být dividendový výnos 5 % a více, jistým bezpečnostním polštářem a uklidňujícím faktorem pro nejednoho investora.

Když akciový trh vyskočí dva dny po sobě, jako tomu bylo první říjnový týden (jednalo se mj. o třetí nejlepší říjnový start od roku 1930), může podobný vývoj přinést do řad akciových investorů klid. Vývoj v následujících dnech však opět přinesl spíše negativa. Ať už bude vývoj amerického akciového trhu do konce roku 2022 jakýkoliv, dividendové akcie mohou být smysluplným doplňkem portfolia téměř jakéhokoliv investora.

V tomto článku tak naleznete výčet 21 akcií z indexu S&P Composite 1500, které nabízejí velmi zajímavé dividendové výnosy. S&P Composite 1500 se skládá z indexu S&P 500, indexu S&P 400 Mid Cap a indexu S&P Small Cap 600. Zahrnuje tak americké společnosti všech velikostí.

Účelem tohoto seznamu je poskytnout investorům výchozí bod pro další analýzu. Tyto akcie pro vás mohou být vhodné, pokud hledáte příjem. Je však samozřejmě na vás, abyste si vytvořili vlastní názor na schopnost společnosti udržet si konkurenceschopnost v příštích letech.

Klíčová metrika: Volný peněžní tok

Jedním ze způsobů, jak změřit schopnost společnosti vyplácet dividendy, je podívat se na výnos z volného peněžního toku. Volný peněžní tok je zbývající peněžní tok po plánovaných kapitálových výdajích. Tyto peníze mohou být použity na výplatu dividend, zpětný odkup akcií (což může zvýšit zisk a peněžní tok na akcii) nebo na financování akvizic, organickou expanzi či jiné firemní účely.

Vydělíme-li odhadovaný roční volný peněžní tok na akcii společnosti její aktuální cenou, získáme její odhadovaný výnos z volného peněžního toku. Pokud poté porovnáme výnos z volných peněžních toků se současným dividendovým výnosem, můžeme vidět "prostor" pro využití hotovosti způsoby, které mohou přinést prospěch akcionářům.

Následující seznam akcií z indexu S&P Composite 1500 splňuje tato kritéria:

  • Dividendový výnos alespoň 5,00 %
  • Konsensuální odhad volného peněžního toku pro kalendářní rok 2023 dostupný od nejméně pěti analytiků. Využity jsou odhady za kalendářní rok, přestože fiskální roky mnoha společností se s kalendářním neshodují
  • Odhadovaný výnos z volných peněžních toků v roce 2023 ve výši alespoň dvojnásobku současného dividendového výnosu

U realitních investičních trustů – REITs se schopnost vyplácet dividendy měří pomocí provozních prostředků (FFO), což je údaj, který k ziskům připočítává odpisy a amortizaci. Upravené prostředky z provozní činnosti (AFFO) jde ještě o krok dále a odečítá peněžní prostředky, u nichž se očekává, že budou použity na údržbu nemovitostí. U dvou REITs (Unity Group, Macerich) na seznamu se tedy ve sloupci odhadovaný FFC výnos pro rok 2023 používá metrika AFFO.

U mnoha společností ve finančním sektoru (v tabulce Prudential Financial, Invesco, Franklin Resources), zejména u bank a pojišťoven, nejsou údaje o volných peněžních tocích k dispozici, takže byly pro screening využity odhady zisku na akcii. Ty jsou obecně považovány za hodnoty blízké skutečným peněžním tokům v těchto silně regulovaných odvětvích.

Níže tak naleznete 21 společností, které prošly screeningem, s dividendovým výnosem alespoň 5 % a odhadovaným FCF výnosem v roce 2023, který je alespoň dvojnásobkem současného dividendového výnosu. Jednotlivé společnosti jsou seřazeny podle dividendového výnosu:

Seznam společností s dividendovým výnosem přesahujícím 5 % a dostatečnými předpokládanými FCF pro rok 2023
Seznam společností s dividendovým výnosem přesahujícím 5 % a dostatečnými předpokládanými FCF pro rok 2023
Zdroj: factset.com

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo