Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S&P 500 raketově roste: Co očekávat ve druhé polovině roku?

První polovina roku často předznamenává vývoj amerického akciového trhu v druhém pololetí. Jak to vypadá s rokem 2024?

S&P 500 raketově roste: Co očekávat ve druhé polovině roku?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 dosáhl v první polovině roku 2024 působivých dvouciferných výnosů, což je výkonnost, která historicky signalizuje další růst akciového trhu v druhé polovině roku.

Růst na začátku roku byl z velké části způsobem nadějemi na snížení úrokových sazeb. Přetrvávající inflace však tato očekávání zmírnila a trh nyní podle nástroje FedWatch společnosti CME Group očekává do konce roku pouze dvě snížení sazeb.

Výkon v prvním pololetí předurčuje trh k růstu v tom druhém

Navzdory zmírněným očekáváním ohledně snižování sazeb poskytlo nadšení kolem umělé inteligence (AI) indexu S&P 500 další výrazný impuls. Investoři do značné míry přehlíželi makroekonomické obavy a místo toho se zaměřili na akcie AI.

Skvělým příkladem je společnost Nvidia, která k ročním ziskům indexu S&P 500 přispěla přibližně ze 30 %. Další technologičtí giganti jako Microsoft, Alphabet a Amazon dohromady přispěli k růstu indexu asi dalšími 26 %.

V prvních šesti měsících index vzrostl o nadprůměrných 14,7 % a z historického hlediska je dobrý výkon indexu S&P 500 v první polovině roku předzvěstí rychlého růstu i ve druhém pololetí.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 v první polovině roku 2024

Od roku 1984 zaznamenal index v první polovině roku alespoň 10% zisk ve 14 případech. Ve 12 z těchto případů, tj. v 86 % případů pokračoval v růstu i ve druhé polovině roku. Medián výnosu v druhé polovině těchto let činil 10 %.

Například v roce 1985 se index S&P 500 v první polovině roku posunul o 15 % a ve druhé polovině roku přidal dalších 10 %. Podobný vývoj byl pozorován i v letech 1995, 2013 a 2021, kdy po dvouciferných přírůstcích v první polovině následoval pokračující růst v druhé polovině.

Inflace a návazná rozhodnutí Fedu budou určující

V druhé polovině roku se Wall Street bude nadále soustředit na inflaci a úrokové sazby. Federální rezervní systém předpokládá, že inflace měřená indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE) se do konce roku ochladí na 2,5 %.

Pokud se inflace zmírní rychleji, než se očekává, Fed by mohl urychlit snižování sazeb, což by mohlo stimulovat ekonomiku a zvýšit zisky podniků, což by mohlo dále podpořit růst indexu S&P 500.

Naopak, pokud inflace zůstane déle vysoká, Fed by mohl se snižováním sazeb počkat a udržet tak vysoké výpůjční náklady, které by mohly tlumit spotřebitelské a podnikatelské výdaje.

Tento scénář by mohl vytvořit protitlak pro hospodářský růst, což by mohlo vést k recesi. I bez recese by vysoké úrokové sazby mohly vést k horším než očekávaným finančním výsledkům na celém akciovém trhu a potenciálně by mohly táhnout index S&P 500 dolů.

Vysoké ocenění způsobuje křehkost trhu

Dalším kritickým faktorem je současné ocenění indexu S&P 500, který se obchoduje na 26násobku zisku (P/E = 26), což je nad jeho pětiletým průměrem 23,3násobku a desetiletým průměrem 21,4násobku.

Toto prémiové ocenění naznačuje, že mnoho akcií je podle historických standardů nadhodnocených, takže trh je obzvláště citlivý na jakékoli negativní zprávy.

Kromě inflace a úrokových sazeb může mít na index S&P 500 v nadcházejících měsících vliv několik dalších proměnných. Patří mezi ně:

Navzdory potenciální krátkodobé volatilitě si akciový trh v minulosti dlouhodobě vedl dobře. Za poslední tři desetiletí prošel index S&P 14 tržními korekcemi a pěti medvědími trhy, přesto však dosáhl pozoruhodného výnosu 2 060 %, což odpovídá ročnímu výnosu 10,7 %.

Pro investory to zdůrazňuje význam dlouhodobé perspektivy. Nákup a držení kvalitních akcií nebo třeba ETF sledující S&P 500 za rozumné ceny může být dlouhodobě výnosnou strategií bez ohledu na krátkodobé výkyvy na trhu.

Uvažujete o pravidelném investování do indexu S&P 500? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.