Otázka úrokových sazeb u hypoték je nyní často diskutovaným tématem. Vyjadřují se k ní ekonomové, ale také politické osobnosti, specializující se na ekonomické otázky. Právě podle nich bude pokles úrokových sazeb pokračovat.
Konkrétně Jan Skopeček, ekonomický expert a místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS, a Jan Hrnčíř, poslanec za Svobodu a přímou demokracii (SPD), se shodují, že pokles úrokových sazeb bude ještě pokračovat.
Oba však nepředpokládají pokles sazeb na hodnoty začínající nulou, jak tomu bylo v letech předcházejících (nebo v době) pandemie COVID-19.
Pokles k nule by mohl opět směřovat k inflaci
V nedávném vystoupení v pořadu Partie na CNN Prima News se Skopeček vyjádřil, že podle něj bude pokles úrokových sazeb pokračovat, pokud se neobjeví výrazné inflační tlaky, které by omezily Českou národní banku (ČNB).
Zdůraznil, že sazby neklesnou na nulu, a uvedl: “Peníze mají svou cenu. Pokud je budeme do ekonomiky stále pumpovat, je to nejlepší způsob, jak si zopakovat období inflace.” Také zdůraznil své přesvědčení, že nulová úroveň není pro ekonomiku zdravá.
Hrnčíř sdílí Skopečkův názor a rovněž předpokládá, že hypoteční sazby se v nejbližší době k nule nepřiblíží. Předpokládá, že do konce roku se bude sazba ČNB pohybovat kolem 3 až 4 procent. “Myslím, že se sazbou se můžeme dostat pod 3 procenta, ale o moc níž už to nepůjde,” poznamenal Hrnčíř.
ČNB snížila úrokové sazby 20. března, konkrétně o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Analytici předpokládají, že tento krok povede ke snížení nákladů na hypotéky. Průměrná sazba hypoték by měla klesnout na úroveň kolem 4 procent.
Historický vývoj úrokových sazeb
Historicky zůstaly základní úrokové sazby nízké v letech 2010 až 2020. V roce 2012 byly sazby na úrovni 0,5 procenta a do roku 2021 vzrostly na 3,75 procenta. V roce 2022 se sazby pohybovaly na úrovni 7 procent a letos začaly výrazněji klesat.
Snížení úrokových sazeb ČNB má zvýšit dostupnost hypoték a úvěrů, což bude také znamenat možné zmírnění finanční zátěže českých domácností a podniků.
Tento vývoj je v souladu s celkovými snahami o obnovu ekonomiky po pandemii, kdy centrální banky po celém světě hledají křehkou rovnováhu mezi kontrolou inflace a podporou ekonomického růstu.
Očekávané snižování hypotečních úrokových sazeb přináší úlevu lidem, kteří mají zájem o koupi nemovitosti a dosud čelili vysokým nákladům na půjčky. Také to rovněž vkládá naději do trhu s nemovitostmi, kde nižší úrokové sazby obvykle přinášejí výhody, jelikož mohou zvýšit zájem o koupi nemovitostí.
Na druhou stranu, je potřeba nezapomínat na to, že zvýšený zájem o nákup nemovitostí může způsobit opačný efekt, a tím je jejich výrazné zdražování.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.