Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Reakce akcií, bitcoinu a zlata na zasedání Fedu: Čeká nás výrazný růst, nebo se máme bát?

Středeční měnově-politické rozhodnutí Fedu nepřineslo nic moc nového a proto paradoxně došlo k agresivnímu cenovému růstu na akciovém trhu, bitcoinu a zlatě.

Reakce akcií, bitcoinu a zlata na zasedání Fedu: Čeká nás výrazný růst, nebo se máme bát?
Zdroj: depositphotos.com

Jakmile došlo ke zveřejnění měnově-politického rozhodnutí, bylo jasné, že trhy zareagují agresivním růstem. Fed totiž nepřišel vůbec s ničím novým, čímž se vlastně potvrdilo status quo.

To znamená, že tržní účastníci počítají s tím, že v letošním roce přijde první uvolnění v měnové politice Fed.

Přitom situace není až tak jednoznačná, protože boj s inflací ještě neskončil a proto se můžeme dočkat, že úrokové sazby zůstanou vyšší po mnohem delší dobu. Jak každopádně trhy reagovaly na středeční FOMC? A proč takto reagovaly? To si nyní povíme.

Poznámka

Že úrokové sazby zůstanou vyšší proklamuje i Fed. Nicméně z posledních několika zasedání je evidentní, že by s uvolněním chtěli opravdu začít v letošním roce. Vyplývá to z jejich výhledu a ze samotných prohlášení jednotlivých členů FOMC.

Má poslední video analýza na bitcoin, zlato a akciové trhy

Co přineslo další klíčové zasedání Fed?

Ve středu proběhlo druhé zasedání Federálního rezervního systému v roce 2024, které bylo klíčové v tom, že po rozhodnutí byla zveřejněna ekonomická projekce.

Jak se očekávalo, centrální banka zvolila stabilitu v úrokových sazbách. To znamená, že úrokové sazby neklesly, ale ani nevzrostly.

Úvodní řeč předsedy Fedu, Jerome Powella, na tiskové konferenci na mě působila ještě více stroze a zdrženlivě než v lednu. Obrovský kontrast jsem viděl především s prosincem, kde Powell pomalu vyvěšoval vítěznou vlajku nad inflací. Obecně ale nezazněly žádné nové informace.

Poznámka

Vycházím ze statementu, ekonomické projekce a úvodní řeči Jeroma Powella. Část s dotazy od novinářů jsem ještě neviděl. Zde často zazní ještě další klíčové informace, takže se k tomu případně v dalších analýzách ještě vrátíme.

Zdroj: cnbc.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Pro mne osobně byl nejdůležitější tzv. dot plot diagram (bodový graf). Ten vizualizuje formou teček projevený názor jednotlivých členů výboru pro volný trh, kde vidí finální výši úrokové sazby pro každý rok. Z toho se pro jednotlivé roky vypočítá mediánová hodnota, což se nazývá terminal rate (terminální sazba).

Terminal rate zůstal pro aktuální rok na 4,6 %, stejně jako v prosinci 2023. Tudíž pořád platí pro letošní rok trojnásobný pokles úrokových sazeb, což je informace, na kterou všichni býci čekali. Respektive chtěli jisté potvrzení, že během roku skutečně dojde k uvolnění měnové politiky.

Poznámka

Ačkoliv se mediánová hodnota nezměnila, několik členů FOMC své sázky pro letošní rok posunulo výše.

Zdroj: federalreserve.gov
Dot plot březen 2024
Dot plot březen 2024

Pro následující rok došlo k mírnému růstu z 3,6 % na 3,9 %, což není až tolik relevantní. Přesněji řečeno to trhy vzaly s klidem.

Když bychom si měli celou ekonomickou projekci shrnout, spíše se zlepšila než zhoršila. Nejvíce je to viditelné na HDP, kde je mediánová hodnota pro aktuální rok 2,1 %, z prosincového výhledu 1,4 %. Inflace a míra nezaměstnanosti se příliš nezměnila.

Poznámka

Fed ještě zvýšil mediánovou dlouhodobou neutrální sazbu (longer run) z 2,5 % na 2,6 %. Tu jedinou desetinu trhy též přijaly bez problémů.

Zdroj: federalreserve.gov
Ekonomická projekce Fed
Ekonomická projekce Fed

Jak reagoval bitcoin, akciové trhy a zlato?

Od vrcholu po tržní minimum bitcoin ztratil skoro 18 %. V podstatě během několika dnů. Cenový průběh se hodně činil. Jelikož za předešlé dva obchodní dny byl vskutku dynamický.

V grafu se vytvořilo tzv. tweezer bottom, což patří mezi býčí svíčkové formace. Je proto nemalá šance, že půjdeme na nová historická maxima. Ačkoliv na trhu není nic jistého (podrobněji jsem bitcoin rozebral ve své video analýze).

Cena bitcoinu se odrazila v blízkosti 60 000 dolarů, což je jedna z těch klíčových technických hladin. Trh proto posílil za jediný obchodní den o téměř 10 %. Díky tomu se úplně vymazala ztráta z úterý, která představovala více jak 8 %.

Zdroj: tradingview.com
Cenový graf bitcoinu
Cenový graf bitcoinu

Zlato po zasedání Fed začalo ihned předvádět extrémně dynamické price action. V kontextu tohoto trhu. Více jak týden po proražení historických maxim cena zlata konsolidovala do podoby klesajícího klínu, jak je znázorněno v grafu.

Po zasedání došlo k průlomu nahoru a to pokračovalo i během dneška (21. 3.). Díky čemuž se vytvořilo opětovně vyšší maximum. Konkrétně cena zlata vzrostla na 2 225 dolarů za unci.

Zdroj: tradingview.com
Cenový graf zlata
Cenový graf zlata

Zlato nebylo takhle volatilní od přelomu roku. Vlastně podobnou volatilitu za poslední rok ani nepamatuji. Pro vysvětlení, sešlo se hned vícero faktorů. Kromě zasedání Fedu, bylo zveřejněno PMI a Philadelphia index.

Samotná volatilita a podoba čtvrteční svíce mi naznačuje, že nás asi spíše čeká pullback na 2 080 dolarů za unci. Technicky vzato je dobré vidět tuto hladinu otestovanou, protože chceme vidět potvrzení, že se trh může o level opřít.

Akciový index S&P 500 okamžitě pokračoval v dalším kurzovém růstu na nová cenová maxima. Od počátku roku se mi ovšem ta struktura trhu vůbec nelíbí. Celou dobu je to doprovázeno vyšší volatilitou, ale přesto index posléze vytvoří vyšší maximum. Přitom cenovému růstu chybí momentum.

Zdroj: tradingview.com
Kurzový graf indexu S&P 500
Kurzový graf indexu S&P 500

Závěrem: Trhy si drží svůj pozitivní sentiment

Na závěr musím upozornit, že trhy se pořád chovají, jak kdyby měl přijít mnohem větší pokles úrokových sazeb. Mnohem větší, než americký Fed připouští ve svém výhledu.

Osobně bych si dovolil tvrdit, že se v kurzech propisuje klidně i více jak dvojnásobný pokles. Jenomže to mi nepřijde reálné.

Fed by začal agresivněji snižovat jenom v případě, že udeří ekonomická recese. Leč příchod ekonomického útlumu implikuje všeobecný pokles na trzích. Pouze zlato by to ustálo. Jelikož zlato vždy právě profitovalo z období nejistoty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.