Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Světové akciové trhy dosahují rekordních hodnot, ale odborníci varují před možnou korekcí v důsledku přílišného optimismu.
Akciové trhy po celém světě stále pokračují k rekordním maximům, nebo do jejich blízkosti, což je vystavuje zranitelnosti vůči propadu, nebo alespoň korekci.
Pokud přebujelý optimismus vyprchá, mohlo by to vést k výprodejům, které by současný koncentrovaný trh stlačily výrazně dolů.
Ale další medvědí trh srovnatelný s tím, co se stalo v letech 2020 a 2022, zůstává podle stratégů z Ned Davis Research nepravděpodobný.
Globální poskytovatel nezávislého investičního výzkumu v nedávné zprávě uvedl, že v nejbližší době neočekává příchod medvědího trhu, návrat prudké inflace ani oslabení ekonomiky nebo globální recesi.
Hlavní stratég pro globální trhy v Ned Davis, Tim Hayes, však v popisu aktuální situace na světových trzích upozornil na přehnaný optimismus.
Růst cen akcií a dosahování stále nových rekordních maxim náladu investorů vyhnaly na úroveň euforie. Podle Hayese uzavřel globální složený index sentimentu minulý týden nad 84 %, což je jeho nejvyšší úroveň za téměř rok.
Kromě amerických akcií stouply letos na rekordní maxima také akciové indexy v Japonsku, Francii, Německu, Austrálii, Indii a Tchaj-wanu. Těchto sedm trhů představuje téměř 80 % tržní kapitalizace globálního akciového trhu.
Mnoho dalších trhů pak má rekordní maxima nadosah.
Poprvé od roku 2021 je téměř třetina ze 47 trhů zahrnutých v celosvětovém indexu MSCI obchodována v rámci 5 % od rekordních maxim.
Globální akcie v týdnu drobně klesly, podobně jako index Nasdaq 100. Mezitím indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average je drobně stoupli, když investoři příliš nereagovali na zprávu o americké inflaci, která byla už druhý měsíc po sobě vyšší, než se očekávalo.
Přemíra optimismu ale nemusí nutně být problémem. Během posledních pěti let globální trhy vždy vzrostly o 18 % ve 12 měsících následujících po té, co ukazatel sentimentu překonal 70 %.
Zároveň ale existuje spousta historických precedentů, které naznačují, že po ústupu sentimentu může následovat korekce.
Prozatím investoři nacházejí více příležitostí k dalšímu posunu trhů vzhůru tím, že stále více kupují akcie zaostávající za širšími indexy. Tím vzrostlo procento globálních akcií obchodovaných v rámci 5 % od historických maxim na více než 25 %, což je nejvyšší úroveň od začátku roku 2022.
Poté, co za svým tržně váženým sourozencem většinu minulého roku zaostávala, nedávno začala rovnoměrně vážená verze globálního indexu MSCI jeho výkonnost dohánět.
V rovnoměrně váženém indexu jsou zastoupeny stejné akcie jako v klasickém váženém podle tržní kapitalizace, ale každá akcie v něm má stejnou váhu.
Pokud tedy rovnoměrně vážený index zaostává, ukazuje to na koncentrovaný trh, zatímco s rozšířením růstu trhu se oba indexy vyrovnávají.
Rostoucí šíře růstu by mohla pomoci chránit proti ztrátám způsobeným propadem jen několika málo akcií, proto analytici Ned Davis zůstávají klidní a doporučují alokaci 70 % portfolia do akcií.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.