Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Propad akciových trhů je nevyhnutelný. Co ho může způsobit?

Světové akciové trhy dosahují rekordních hodnot, ale odborníci varují před možnou korekcí v důsledku přílišného optimismu.

Propad akciových trhů je nevyhnutelný. Co ho může způsobit?
Zdroj: depositphotos.com

Akciové trhy po celém světě stále pokračují k rekordním maximům, nebo do jejich blízkosti, což je vystavuje zranitelnosti vůči propadu, nebo alespoň korekci.

Pokud přebujelý optimismus vyprchá, mohlo by to vést k výprodejům, které by současný koncentrovaný trh stlačily výrazně dolů.

Ale další medvědí trh srovnatelný s tím, co se stalo v letech 2020 a 2022, zůstává podle stratégů z Ned Davis Research nepravděpodobný.

Přehnaně optimistický trh

Globální poskytovatel nezávislého investičního výzkumu v nedávné zprávě uvedl, že v nejbližší době neočekává příchod medvědího trhu, návrat prudké inflace ani oslabení ekonomiky nebo globální recesi.

Hlavní stratég pro globální trhy v Ned Davis, Tim Hayes, však v popisu aktuální situace na světových trzích upozornil na přehnaný optimismus.

Růst cen akcií a dosahování stále nových rekordních maxim náladu investorů vyhnaly na úroveň euforie. Podle Hayese uzavřel globální složený index sentimentu minulý týden nad 84 %, což je jeho nejvyšší úroveň za téměř rok.

Zdroj: ndr.com
MSCI ACWI vs. DSI Global Sentiment Composite
Růst globálního akciového indexu (nahoře) a vývoj sentimentu na trzích (dole)

Kromě amerických akcií stouply letos na rekordní maxima také akciové indexy v Japonsku, Francii, Německu, Austrálii, Indii a Tchaj-wanu. Těchto sedm trhů představuje téměř 80 % tržní kapitalizace globálního akciového trhu.

Mnoho dalších trhů pak má rekordní maxima nadosah.

Poprvé od roku 2021 je téměř třetina ze 47 trhů zahrnutých v celosvětovém indexu MSCI obchodována v rámci 5 % od rekordních maxim.

Je to problém?

Globální akcie v týdnu drobně klesly, podobně jako index Nasdaq 100. Mezitím indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average je drobně stoupli, když investoři příliš nereagovali na zprávu o americké inflaci, která byla už druhý měsíc po sobě vyšší, než se očekávalo.

Přemíra optimismu ale nemusí nutně být problémem. Během posledních pěti let globální trhy vždy vzrostly o 18 % ve 12 měsících následujících po té, co ukazatel sentimentu překonal 70 %.

Zároveň ale existuje spousta historických precedentů, které naznačují, že po ústupu sentimentu může následovat korekce.

Aktuální vývoj hlavních amerických indexů

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Širší trh, menší riziko poklesu

Prozatím investoři nacházejí více příležitostí k dalšímu posunu trhů vzhůru tím, že stále více kupují akcie zaostávající za širšími indexy. Tím vzrostlo procento globálních akcií obchodovaných v rámci 5 % od historických maxim na více než 25 %, což je nejvyšší úroveň od začátku roku 2022.

Poté, co za svým tržně váženým sourozencem většinu minulého roku zaostávala, nedávno začala rovnoměrně vážená verze globálního indexu MSCI jeho výkonnost dohánět.

V rovnoměrně váženém indexu jsou zastoupeny stejné akcie jako v klasickém váženém podle tržní kapitalizace, ale každá akcie v něm má stejnou váhu.

Pokud tedy rovnoměrně vážený index zaostává, ukazuje to na koncentrovaný trh, zatímco s rozšířením růstu trhu se oba indexy vyrovnávají.

Rostoucí šíře růstu by mohla pomoci chránit proti ztrátám způsobeným propadem jen několika málo akcií, proto analytici Ned Davis zůstávají klidní a doporučují alokaci 70 % portfolia do akcií.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.