Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důležitá změna v S&P 500: Širší trh dohání technologický sektor!

Po relativně dlouhé dominanci obřích technologických firem se nyní k růstu probírají i menší podniky. Pro stabilitu trhu je to dobrá zpráva.

Důležitá změna v S&P 500: Širší trh dohání technologický sektor!
Zdroj: depositphotos.com

Aktuální rally cen akcií se rozšiřuje z technologického sektoru i do dalších odvětví a zahrnuje stále více titulů.

Je to patrné z rekordního růstu rovnoměrně váženého indexu S&P 500 a z toho, že téměř pětina akcií v tomto indexu dosáhla 52týdenních maxim.

Rozšíření tržní rally

Rovnoměrně vážený index S&P 500 (EWI – Equal Weight Index) zahrnuje stejné akcie jako klasický akciový index S&P 500 (SPX), ale dává všem akciím stejnou váhu na rozdíl od tradičního indexu, který akcie váží podle tržní kapitalizace.

Tím pádem je EWI schopný lépe zachytit růst širšího trhu, a naopak méně reaguje na poklesy několika mega caps, jako jsou Apple, které letos ztratily už více než 7 % nebo Tesla, která je dokonce o 28 % níže než na začátku roku.

Vývoj akcií Applu a Tesly v letošním roce

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání

Růst EWI v posledních týdnech ukazuje na změnu v dynamice trhu. Investoři se odklánějí od závislosti na malém počtu technologických lídrů a diverzifikují svá portfolia nákupem širšího spektra akcií.

Rozšířený růst uklidňuje obavy, že dominance technologických společností a nadšení pro umělou inteligenci zakryly slabiny akciového trhu.

Tato změna v investičním chování naznačuje, že investoři věří, že americká ekonomika už to nejhorší překonala. Vyhnula se recesi, přežila vysokou inflaci i úrokové sazby.

To otevírá cestu pro další zisky v různých sektorech, včetně menších a rizikovějších akcií.

Malé tituly vyčkávají až dojde ke “zlevnění” peněz

Index Russell 2000, index zahrnující jen akcie s menší tržní kapitalizací, vzrostl od svého říjnového minima o 25 %, a to i přes obavy z vysokých úrokových sazeb a zpomalení růstu americké ekonomiky.

Někteří investoři ale zůstávají opatrní. Vysoké ocenění akcií a potenciální návrat inflace vzbuzují obavy. Menší společnosti – a tedy i jejich akcie – jsou navíc zranitelnější kvůli svému zadlužení a častějšímu financování pomocí úvěrů s variabilní úrokovou sazbou.

O to podstatnější pro tyto společnosti bude případné snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému (FED).

Pokud bude Fed ochotný přistoupit ke snížení sazeb ještě v první polovině letošního roku, zlepší se vyhlídky na levnější financování a tím i větší možnosti růstu pro menší firmy.

Dosavadní úzce zaměřený akciový růst jen na několik málo velkých technologických akcií by se tak mohl ještě více rozšířit, což by bylo jen ku prospěchu věci a investorů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.