Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Překonali jsme inflaci, ale za jakou cenu? Co nyní ohrožuje českou ekonomiku?

Nečekané zpomalení inflace, která v České republice dosáhla 2 %, způsobuje výrazný obrat. Hrozí riziko deflace? A jaký to může mít dopad na ekonomiku?

Překonali jsme inflaci, ale za jakou cenu? Co nyní ohrožuje českou ekonomiku?
Zdroj: Depositphotos.com

Ačkoliv Česká národní banka v posledních letech inflaci spíš podceňovala, teď je tomu naopak. Růst cen je pomalejší, než banka předpovídala ve své prognóze. To je sice dobrá zpráva, může však nečekaně uvrhnout Českou republiku do stínu deflace.

Obavy z hrozící deflace, tedy plošného poklesu cen, jsou vyvolány hlavně současnými ekonomickými ukazateli. Tento neočekávaný vývoj vyvolává spekulace, že by se země mohla ocitnout na pokraji deflace do konce letošního nebo začátku příštího roku.

Prognózy centrální banky hrají důležitou roli pro vytváření ekonomických strategií a ovlivňují vše od rozpočtování domácností až po investice podniků. V kontextu nedávného přechodu z přecenění inflace k realitě zpomalujícího se růstu cen se zvyšují úvahy o možném vlivu deflace.

Co může plošný pokles cen způsobit?

Navzdory tomu, že pokles inflace může zdánlivě znít jako pozitivní zpráva, případná vznikající deflace může vyvolat snížení spotřebitelských výdajů. To povede ke snížení výroby, rušení pracovních míst a zpomalení hospodářského růstu.

Navíc může zkomplikovat splácení dluhů, protože reálná hodnota dluhu se v průběhu času zvyšuje.

V prvním měsíci roku dosáhla inflace v České republice meziroční úrovně 2,3 % a v následujícím měsíci klesla na 2 %, čímž přesně splnila cíl stanovený centrální bankou. Tyto výsledky se ukázaly být nižší než prognózy analytiků a České národní banky (ČNB).

Rozdíl mezi očekáváním a skutečností činí přibližně 7 desetin procentního bodu, což znamená, že inflace je o tuto část nižší, než se předpokládalo.

V minulém roce by se na takto malý rozdíl nekladl velký důraz, ale v současné době, kdy se inflace pohybuje na relativně nízké úrovni, představuje tento rozdíl významnou odchylku.

Skutečně míříme k deflaci?

Ekonomové nepovažují dlouhodobou deflaci v Česku za pravděpodobnou, upozorňují však na možná rizika v určitých sektorech. Michal Skořepa z České spořitelny sice poznamenává, že aktuální predikce ukazují spíš na jednoprocentní inflaci, ale neočekává deflaci.

Nejistoty v lednové inflaci a menší chyby v únorové prognóze by ale v případě neočekávaných událostí mohly přiblížit ekonomiku k deflaci.

Lukáš Kovanda z Trinity Bank nevidí vážné riziko deflace, ale připouští, že inflace může klesnout pod jedno procento. To potvrzuje i prognóza Goldman Sachs pro Česko, která v posledním čtvrtletí roku očekává inflaci na úrovni 0,6 %.

Podle Martina Gürtlera z Komerční banky sice celková deflace v makroekonomice zatím nehrozí, mohli bychom však v roce 2024 pozorovat pokles cen ve specifických kategoriích, jako jsou potraviny a automobily.

Například ceny potravin v lednu a únoru meziročně klesly až o 5,5 %, s výrazným poklesem cen některých konkrétních potravin, jako je mouka či vajíčka. I ceny automobilů v únoru zaznamenaly pokles.

Přesto Gürtler poukazuje na rapidní růst cen v jiných sektorech, jako jsou energie a služby, kde únorové ceny vzrostly meziročně přibližně o 5 %.

Jaká jsou doporučení pro domácnosti?

Inflace letos klesá rychleji, než se čekalo, což může vést k rychlejšímu snížení základních úrokových sazeb ČNB už v březnu. Očekává se, že pokles bude dokonce o tři čtvrtě procentního bodu na hodnotu 5,5 %.

Vzhledem k potenciálnímu ekonomickému posunu se domácnostem a podnikům doporučuje, aby se na to náležitě připravily. Měly by začít uvažovat o možném přesunu úspor do dlouhodobějších investic, jako jsou například korporátní nebo státní dluhopisy. A to zejména kvůli poklesu výnosů z tradičních spořicích produktů.

Zároveň by mohlo být výhodné zvážit získání hypotéky před zdražením bytů kvůli vyšší poptávce a před zářijovým spuštěním pokut za refinancování. Možností je také investovat do nemovitostí nebo zavčasu směnit peníze na dovolenou kvůli oslabování koruny.

Centrální banka se musí postarat o stabilitu

V nadcházející době bude mít rozhodování centrální banky opravdu zásadní význam. Banka bude stát před nelehkou úlohou – musí být schopná nejen přesně odhadnout, jak se ekonomika bude vyvíjet, ale také na tyto proměny rychle a efektivně reagovat.

Tato schopnost bude důležitá pro zachování finanční stability a pro udržení stabilní ekonomiky.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.