Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia může dosáhnout hodnoty přes 6 bilionů dolarů!

Věhlasný ekonom spočítal, jaké hodnoty by mohla dosáhnout Nvidia, pokud by následovala trajektorii růstu akcií z dob internetové bubliny v 90. letech. Ta cifra bere dech.

Nvidia může dosáhnout hodnoty přes 6 bilionů dolarů!
Zdroj: depositphotos.com

Srovnání s dotcom bublinou si Nvidia vynucuje už delší dobu. Svým prudkým růstem na vlně technologického boomu, který v tomto případě představuje umělá inteligence (AI). Paralely vidíme jak ve vysokém ocenění, tak v jejím vlivu na celé akciové trhy.

Profesor ekonomie a komentátor trhu Jeremy Siegel nyní v rámci srovnání růstové trajektorie Nvidie s růstem Cisco v devadesátých letech upozornil, kam až by teoreticky mohla růst tržní kapitalizace výrobce čipů.

Srovnání se Ciscem

Akcie Nvidie vzrostly o více než 500 % od začátku roku 2023, včetně téměř 65% skoku pouze za posledních 10 týdnů.

Vývoj akcií Nvidia za posledních 10 týdnů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Podle Siegela je velkou otázkou, jestli se technologický sektor aktuálně nachází ve fázi srovnatelné s lety 96-97, kdy se dotcom bublina ještě stále nafukovala, nebo (vzhledem ke zrychlené době) už těsně před splasknutím.

Významný ekonom z WisdomTree, bývalý profesor financí na Whartonu a autor knihy “Investice do akcií – Běh na dlouhou trať” uvedl konkrétní přirovnání Nvidie ke společnosti Cisco. Podobně jako Cathie Wood z Ark Invest v nedávném dopise investorům.

Toto srovnání však není zrovna lichotivé, protože akcie společnosti Cisco klesly asi o 90 % poté, co internetová bublina praskla, a nikdy se svým vrcholům z éry dotcom bubliny nepřiblížily.

Aktuální vývoj ceny akcie Cisco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Cisco Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie síťového gigantu vzrostly v průběhu desetiletí mezi svým IPO a vrcholem internetové bubliny v březnu 2000 tisíckrát .

Během té doby se Cisco krátce stalo největší veřejně obchodovanou společností světa s hodnotou 569 miliard dolarů.

Kam až by Nvidia mohla růst

Nvidia má nyní hodnotu 2,2 bilionu dolarů a poté, co předstihla Amazon a Alphabet, dotahuje na Apple a dál už je před ní, co se hodnoty týče, pouze Microsoft.

Pokud by Nvidia skutečně následovala hodnotovou trajektorii Cisco k vrcholu, mohlo by to znamenat další nárůst akcií až trojnásobek.

Komentář naznačuje, že pokud je Nvidia skutečně novým Ciscem, její akcie by mohly vystřelit nad 2 500 dolarů, což by ocenilo společnost až na 6,4 bilionu dolarů.

To by odpovídalo dvojnásobku hodnoty Microsoftu, pětinásobku hodnoty Mety a dvanáctinásobku tržní kapitalizace Tesly.

“Chci jasně zdůraznit, že to není má předpověď toho, co se stane – jen si uvědomme, co je možné v mega bublině,” uvedl Siegel.

Praskne AI bublina?

“Nyní rozhodně na trzích ani v technologickém sektoru nevidím úrovně spekulací jako v letech 1999-2000,” uvedl Siegel. Růstové akcie se obchodují kolem 30násobku předpokládaných zisků a v době dotcom bubliny to bylo dvakrát tolik.

Navíc tu nalezneme mnohem více osvědčených ziskových podniků s rozumným oceněním než před 25 lety – rostoucí ceny akcií tak mají mnohem pevnější základ ve fundamentech.

Akcie Nvidie rostou díky neukojitelné poptávce po jejích grafických čipech ze strany společností zabývajících se umělou inteligencí.

Rychle rostoucí prodeje zvýšily její tržby v posledním vykazovaném čtvrtletí o 265 % na 22,1 miliardy dolarů, což zvýšilo její provozní zisk o téměř 800 % na 13,6 miliardy dolarů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.