Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia překonala Amazon i Alphabet, kdy pokoří Apple? Bitcoin ETF láká investory | Burza s odstupem

Akciím Komerční banky se od oznámení hospodářských výsledků nebývale daří. Jak zpráva o americké inflaci zahýbala finančními trhy? Která známá kryptoměna v týdnu překonala rostoucí Bitcoin?

Publikováno
Nvidia překonala Amazon i Alphabet, kdy pokoří Apple? Bitcoin ETF láká investory | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč září akcie nejenom české, ale i německé Komerční banky, jaký vliv měla zpráva o americké inflaci na finanční trhy a která kryptoměna v týdnu překonala nebývale rostoucí Bitcoin.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Smíšené výsledky amerických indexů. Dařilo se zejména smallcaps

Některá příznivá zisková překvapení vyvážená negativními údaji o inflaci přinesla smíšené výsledky amerických benchmarků.

Index S&P 500 zaznamenal první týdenní pokles od začátku roku, když obecně klesaly růstové akcie velkých společností. Navzdory poklesu za celý týden, index S&P 500 ve čtvrtek dosáhl nového rekordního zavíracího maxima 5 029,73 bodu.

Za zmínku pak stojí výkonnost indexu Russell 2000, který je tvořený akciemi s malou tržní kapitalizací. Ten v úterý zaznamenal největší denní pokles od června, poté se však odrazil a vedl týdenní zisky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Nvidia se stala třetí největší americkou společností

Nvidia tento týden překonala technologické giganty Amazon a Alphabet a upevnila si pozici třetí nejhodnotnější americké společnosti.

Nyní tak před sebou má Apple, od kterého ji dělí “pouhých” 55 %, což se může zdát jako značný náskok. Vezmeme-li však v úvahu, že akcie Nvidia od začátku roku posílily o více než 50 %, nezdá se tento rozdíl už tak značný.

Za poslední rok pak akcie společnosti vzrostly o přibližně 240 %, což bylo podpořeno boomem umělé inteligence a obrovskou poptávkou po jejích čipech.

Úspěch Nvidie podpořil také jejího dodavatele, společnost TSMC, největšího světového výrobce polovodičů, jehož akcie ve čtvrtek dosáhly rekordních hodnot.

Na druhé straně přináší vrásky na čele některým z nejznámějších světových investorů:

  • V současné situaci se zdá jako příšerné rozhodnutí, že známá investorka Cathie Wood prodala své pozice v Nvidii těsně před tímto prudkým růstem.
  • Momentum v polovodičovém průmyslu pak vedlo Michaela Burryho k nedávnému uzavření sázky proti polovodičovým společnostem – jen několik měsíců poté, co zahájil krátkou pozici proti Nvidii. Lze říci, že tyto investice se také nemohly vyplatit.

Není to však jen o Nvidii. Velké technologické společnosti rostou napříč všemi odvětvími (s výjimkou Tesly). Podle průzkumu Bank of America investoři výrazně upřednostňují technologické společnosti, což přineslo jejich nejvyšší nadváhu v portfoliích od srpna 2020.

Tento posun se odehrává na úkor sektorů, jako je bankovnictví, energetika a nemovitosti.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zpráva o americké inflaci přinesla dobré, ale i špatné novinky

S americkou inflací jako bychom se ocitli v nekonečném koloběhu dobrých a špatných zpráv.

Pozitivní zprávou je, že americký ukazatel inflace, index spotřebitelských cen (CPI), v lednu klesl na meziroční úroveň 3,1 %, což je nejnižší hodnota od listopadu.

Nepříliš dobrou zprávou je, že meziměsíční inflace zrychlila a v lednu vzrostla o 0,3 %, což je více než očekávaných 0,2 % a dodalo to býkům důvod k obavám. Na vině byly opět vysoké náklady na bydlení (v lednu +0,6 %) a ceny potravin, které se za měsíc vyšplhaly o 0,4 %.

Nejhorší zprávou vyplývající z nejnovější zprávy o inflaci je, že by tento vývoj mohl oddálit první snížení úrokových sazeb.

Ani tak není divu, že tato zpráva způsobila úterní pokles indexu Nasdaq 100 o 1,55 % a propad indexu S&P 500 pod 5 000 bodů. Jak už pak bylo zmíněno výše, index Russell 2000 v úterý zaznamenal největší denní propad od června loňského roku.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj hodnoty americké inflace za poslední rok
Vývoj hodnoty americké inflace za poslední rok

Evropské akcie si po dvou poklidných týdnech polepšily

Po dvou poklidných týdnech tentokrát evropské akcie posílily. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal více než procento, protože investory potěšily známky ochlazení inflace a lepší vyhlídky na snížení úrokových sazeb.

Dařilo se i indexům v největších evropských ekonomikách. Německý DAX si připsal necelé procento a francouzský index CAC 40 si polepšil o 1,23 % díky příznivým výsledkům firem, které v průběhu týdne dosáhly nových maxim.

Italské a britské akcie si pak v týdnu vedly vůbec nejlépe, když si připsaly necelá dvě procenta.

Zdroj: google.com/finance
a v kolik tě mám zítra nabrat?
a v kolik tě mám zítra nabrat?

Německá Commerzbank vykázala nejvyšší zisk za posledních 15 let, akcie rostou

Německá Commerzbank vykázala v roce 2023 největší zisk za posledních 15 let, když těžila z vyšších úrokových sazeb.

Věřitel ve čtvrtek uvedl, že v roce 2024 usiluje o další zvýšení zisku, což obratem poslalo jeho akcie o 5 % výše (díky pátečnímu oslabení si pak akcie za týden připsaly 3 %).

Celoroční čistý zisk banky dosáhl 2,224 miliardy eur, což představuje 55% nárůst oproti 1,435 miliardy eur o rok dříve a překonání očekávání ve výši 2,191 miliardy eur.

Commerzbank, jedna z nejznámějších německých bank, která je po záchranném programu před více než deseti lety zčásti v držení vlády, strávila většinu posledních tří let rozsáhlou reorganizací, snižováním počtu zaměstnanců a sítě poboček, aby se znovu dostala do zisku, a to se jí daří.

Stejně jako mnoho jiných bank těží Commerzbank z růstu úrokových sazeb a z příjmů, které z toho plynou. Čisté úrokové výnosy vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí o 8,5 % na 2,126 miliardy eur, což je rovněž lepší výsledek než očekávaných 2,081 miliardy eur.

Vývoj ceny akcií Commerzbank za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CBK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Spojené království v recesi, inflace se ale ustálila

Britská ekonomika se v posledních třech měsících loňského roku propadla do recese. Pozitivní však je, že se inflace v lednu udržela na stabilní úrovni, což oživilo očekávání trhu, že by Bank of England mohla snížit úrokové sazby již v červnu.

Předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) ukázal větší než očekávaný pokles o 0,3 %. V období od července do září se ekonomika snížila o 0,1 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen mezitím zaostal za konsenzuálními prognózami a dosáhl 4,0 %, stejně jako v prosinci. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, se rovněž nezměnila a činila 5,1 %. Inflace ve službách však zrychlila na 6,5 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců

Index PX si letos připisuje již 5% zisk

Pražská burza se po zaškobrtnutí předcházející týden opět vrátila na růstovou trajektorii a tentokrát si připsala necelá 2 %. Od začátku roku už je index PX ve více než 5% zisku.

Nejvíce se na růstu v posledním týdnu podílely akcie Komerční banky, které pokračují již druhý týden v řadě ve velmi pozitivním vývoji po oznámení více než dobrých hospodářských výsledků za poslední kvartál roku 2023. Od té doby si tyto akcie připsaly téměř 11 % a od začátku roku činí jejich zisk již více než 16 %.

U dalších významných titulů jsme viděli pouze marginální změny. Přes procento si připsaly akcie Erste Group a v kladných číslech skončily i akcie Moneta. Necelé procento pak odepsaly akcie Philip Morris a dále mírně oslabovaly i akcie ČEZ.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin uzavírá silný týden na úrovni 52 tisíc dolarů

Bitcoin se kolem nedělní 11. hodiny stále obchoduje pohodlně nad hranicí 50 tisíc dolarů, kterou překonal na začátku týdne. Největší digitální mince podle tržní kapitalizace má nyní cenu $63 242, přičemž za sedm dní vzrostla o téměř 8 %.

Digitální aktivum začalo týden silně, když v pondělí poprvé od prosince 2021 dosáhlo 50 tisíc dolarů. Za růstem ceny stojí pravděpodobně velcí investoři, kteří kryptoměnu hromadí, a obnovený zájem Wall Street o technologický průmysl.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy v lednu schválila deset spotových bitcoinových ETF a poté se cena aktiva nejprve propadla, ale nyní již tři týdny poměrně stabilně roste. V týdnu oslabila pouze na Valentýna po zveřejnění zprávy o americké inflaci.

Toto oslabení však bylo dočasné a digitální zlato pokračovalo v růstu i během středy, čtvrtka a pátku, přičemž většinu času strávilo v okolí úrovně 52 tisíc dolarů.

Jako vždy, i zbytek kryptotrhu rostl spolu s Bitcoinem. Ethereum, druhé největší digitální aktivum, nyní za poslední týden vzrostlo o více než 11 % a jeho cena se nachází na úrovni 2 820 dolarů.

Mezitím Solana, pátá největší kryptoměna, v týdnu vystřelila vzhůru a dočasně sesadila BNB Coin společnosti Binance ze čtvrtého místa. Posléze však přišel její propad a v neděli dopoledne se obchoduje za 110 dolarů – zhruba na stejné úrovni jako před týdnem.

Aktuálně se však zdá, že se investoři soustředí především na Bitcoin, protože se rychle blíží dlouho očekávaná událost půlení a institucionální zájem o nově schválené ETF přináší do tohoto prostoru příliv kapitálu.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Největší ropná společnost se zaměřuje na zelenou energetiku

V týdnu opět panoval na komoditních trzích převážně klid. Ropa Brent i WTI posílily o přibližně 2 %. Zlato pak mírně oslabovalo o necelé procento.

Za vyzdvižení tak stojí pouze více než 3% růst stříbra, které tentokrát výrazně překonalo svého většího sourozence.

I proto se více zaměříme na konkrétní společnost, a to na Saudi Aramco, která je v žebříčku největších globálních akciových společností trojkou, před hojně skloňovanou Nvidií.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Státní ropný gigant, který stojí v čele ropného kartelu OPEC+ v roce 2022 dosáhl příjmů z prodeje své ropy přes 500 miliard dolarů, oznámil, že odloží navrhované rozšíření své produkční kapacity – a upřednostní “transformaci” svého podnikání.

Saúdskoarabský ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán, uvedl, že odklad pomůže království investovat i mimo své ropné kořeny – zemní plyn, geotermální, solární a větrná energie.

Společnost také doufá, že zvýší své zapojení do chemické výroby, protože ji považuje za nejrychleji rostoucí segment poptávky po ropě.

Saudi Aramco se přeorientovává po rekordním roce těžby ropy v USA, což snižuje vliv producentů OPEC+. Ti v loňském roce snížili své těžební cíle – díky tomu Aramco pracuje pouze na 75 % své celkové kapacity, což je nejnižší produkce, kterou společnost zaznamenala od konce roku 2020.

A dokud nedojde k výraznému oživení poptávky po ropě, nedává rozšíření těžebních kapacit smysl.

Co mě tento týden zaujalo:

Po letech potíží se biotechnologické společnosti vracejí a jsou připraveny inovovat. Jejich akcie se obchodují na nejvyšších úrovních od roku 2022 a přitahují finanční prostředky takovým tempem, jaké jsme neviděli od pandemického šílenství.

Oživení cen akcií, nárůst fúzí a akvizic a prudký nárůst počtu biotechnologických IPO vdechly tomuto odvětví nový život a například fond iShares Biotechnology ETF vzrostl oproti svému říjnovému minimu o 18 %.

Stoupajících cen akcií využívají vývojáři léků k prodeji podílů ve svých startupech a získávání finančních prostředků. Jen v lednu shromáždili 6,2 miliardy dolarů nového kapitálu, přičemž většina těchto peněz pochází od stávajících veřejně obchodovaných společností. Proto jako číslo týdne volíme 6,2.

číslo týdne

Co je příčinou tohoto boomu? CRISPR a terapie rakoviny podnítily prudký nárůst biotechnologických inovací. Hrozící vypršení platnosti patentů stávajících léků pak přimělo velké farmaceutické firmy k akvizicím při hledání dalšího lékového trháku.

Uvidíme, zda nás čeká návrat do opojných časů pandemie, kdy se akciím biotechnologických společností dařilo bez ohledu na jejich fundamentální ukazatele.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.