Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia dominuje, Intel ale láká novou strategií a výhodnou cenou akcií! Která akcie je lepší?

Dominance společnosti NVIDIA v oblasti umělé inteligence je zřejmá a její akcie proto prudce stoupají. Intel zatím zaostává, ale nový strategický plán by mu mohl pomoci v růstu.

Publikováno
Nvidia dominuje, Intel ale láká novou strategií a výhodnou cenou akcií! Která akcie je lepší?
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco Intel se snaží dostat z určité stagnace, tak nedávné výsledky Nvidie ukazují, proč je firma považována za giganta v oblasti umělé inteligence. Srovnání vývoje akcií obou firem to dokazuje.

Korelační graf akcií Nvidia a Intel

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

Protože obě společnosti působí v oblasti umělé inteligence (AI), tak se nejprve podíváme na vývoj tohoto trhu jako celku:

Zdroj: www.market.us
Umělá inteligence, trh, NVIDIA, Intel
Vývoj globálního trhu umělé inteligence

Vidíme, že do roku 2032 by se trh měl nacházet ve fázi silného růstu a měl by dosáhnout objem 2 745 miliard dolarů.

Trh s umělou inteligencí by měl meziročně růst o 36,8 %.

Aktuální vývoj trochu připomíná zlatou horečku. V této souvislosti se hodí připomenout, že na zlaté horečce nejvíce nevydělali ti, kteří se rozhodli zlato hledat, ale dodavatelé, kteří hledačům zlata poskytovali nástroje a infrastrukturu.

A přesně takovým dodavatelem je v oboru AI společnost Nvidia.

1. NVIDIA

Základní ukazatele (stav k 28. 2. 2024)

Ocenění společnosti, jejíž akcie se obchoduje za 65 násobek zisků a 45 násobek účetní hodnoty se zdá být extrémní. Ale firma je ve fázi růstu a v rostoucím sektoru AI má navíc dominantní postavení.

Podíl společnosti Nvidia na trhu přesahuje 80 %, což ztěžuje ostatním společnostem konkurovat v softwarovém ekosystému.

Faktem je, že za růstem ceny stojí silné fundamenty. Na tržbách firma v posledním roce vydělala 60,9 miliard dolarů, což je o téměř 130 % více než v předchozím roce.

Zdroj: www.investing.com
NVIDIA, výnosy, čipové akcie
Tržby společnosti NVIDIA

Po těchto výsledcích nejméně 17 makléřských společností zvýšilo své cílové ceny.

Mezi ty nejvíce býčí patřila Rosenblatt Securities, která zvýšila cílovou cenu na 1 400 USD z 1 100 USD, což by znamenalo tržní kapitalizaci Nvidie ve výši 3,5 bilionu USD – rázem by se tak z ní stala nejhodnotnější akciová společnost.

Proti tomuto trendu jde naopak banka UBS, která snížila cílovou cenu na 800 USD z 850 USD, což odráží “určité potenciální zpomalení růstu tržeb”. Rizikem třeba je americké omezení prodejů čipů do Číny a hrozba ozbrojeného ohrožení Tchaj-wanu ze strany Číny.

Dalším rizikem jsou konkurenti. Nvidia v posledním reportu poprvé označila společnost Huawei za hlavního konkurenta v několika kategoriích, včetně čipů umělé inteligence. Mezi další konkurenty patří Advanced Micro Devices (AMD), Broadcom (AVGO), Qualcomm (QCOM) a Intel (INTC).

Technická analýza

Při pohledu na graf akcií Nvidia se zdá, že “only sky is the limit”. Od počátku roku 2024 zaznamenává akcie raketový růst, který navazuje na rok 2023, a kde se tato býčí jízda zastaví, to nelze předvídat.

Co je jisté tak to, že spekulace na short v takto silném rostoucím trendu, kdy nejsou vidět žádné známky obratu a kdy má akcie za sebou silné fundamenty, jsou tipováním na náhodu a nesou extrémní riziko.

Zdroj: www.tradingview.com
NVIDIA, umělá inteligence, technická analýza, čipové akcie
NVIDIA na týdenním grafu
Poznámka ke grafu:

Zelené obdélníky jsou býčí fair value gapy (FVG), červené obdélníky jsou medvědí FVG.

Nejbližší support je na hodnotě kolem 500 USD za akcii, další pak u cenovky 400 USD za akcii, nebo případně 350 USD. Pokud by došlo ke korekci k těmto hodnotám a businessu se nadále dařilo, mohly by to být zajímavé možnosti k nákupu se slevou.

2. Intel

Základní ukazatele (stav k 28. 2. 2024)

Intel zaznamenal za poslední dva roky pokles tržeb a v závodě o prvenství v oblasti AI citelně zaostává. To vede k nižšímu ocenění akcií této firmy, které se obchodují za 1,7 násobek účetní hodnoty společnosti.

Zdroj: www.investing.com
Výnosy, Intel, čipy
Tržby společnosti Intel

Možná se ale začíná blýskat na lepší časy. V loňském roce prošla firma zeštíhlením, když snížila náklady o 3 miliardy USD, což by se mělo projevit pozitivně na výsledcích i v roce 2024.

Další pozitivní zprávou je to, že v rámci ekosystému Intel Foundry Services (IFS) pro vývoj umělé inteligence, firma získala prvního významného zákazníka, kterým je Microsoft.

Intel pro něj bude vyrábět AI čipy a tržby jsou odhadovány na 15 miliard dolarů. Očekává se tak silný růst tržního podílu Intelu. Nyní IFS zaujímá přibližně 1 % trhu se zakázkovou výrobou. Konkurent TSM naproti tomu ovládá přibližně 60 %.

A do třetice všeho dobrého, podle posledních zpráv Intel jedná s vládou USA o možné dotaci ve výši 10 miliard dolarů, což by mělo produkci firmy rovněž významně podpořit.

Technická analýza

Akcie Intel také roste od roku 2023, ovšem její růst je v porovnání s konkurenty zatím velice skromný. Pokud se však ambice programu IFS podaří naplnit, tak je zde skrytá příležitost, kdy je zatím možné koupit Intel ve slevě.

Zdroj: www.investing.com
Intel, technická analýza, čipy, umělá inteligence
Akcie Intel na týdenním grafu

První silná linie supportu je u hodnoty 40 USD za akcii, kde proražením předchozí rezistence došlo ke flipu. Tento průraz byl navíc doprovázen býčím FVG, takže je to silný signál býčího pohybu. Další support je pak u hodnoty 32 USD za akcii.

Analytici z investing.com předpovídají Intelu cenu 46 USD v příštích 12 měsících.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎