Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší krypto HACK v historii! Americké státy vsázejí na Bitcoin. Pokračování kauzy $LIBRA | Coin Week

Kryptoměnovým trhem otřásl incident na burze Bybit, která útokem hackerů přišla o 1,4 miliardy dolarů. Nová zjištění v kauze s tokenem Libra! Kolik institucí má expozici vůči Bitcoinu a co dalšího se událo minulý týden v oblasti kryptoměn?

Největší krypto HACK v historii! Americké státy vsázejí na Bitcoin. Pokračování kauzy $LIBRA | Coin Week
Zdroj: Depositphotos.com

Hezké pondělní ráno, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden ve světě kryptoměn, který se bohužel nesl v duchu útoku hackerů a podvodů.

Burza Bybit totiž přišla o 1,4 miliardy dolarů v kryptoměnách po útoku nechvalně známé Lazarus Group.


Na druhou stranu jsme se dozvěděli, že adopce kryptoměn akceleruje! Několik institucí totiž odhalilo, že vlastnilo ke konci čtvrtého kvartálu pozice v Bitcoinu. Které to byly?

Apetit po Bitcoinu se rozšířil i mezi jednotlivé americké státy, neboť několik z nich investovalo do akcií Strategy, aby získalo expozici vůči Bitcoinu.

Pojďme se na vše podívat podrobněji! Týdenní shrnutí toho nejzajímavějšího je opět tu. 

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Co se minulý týden dělo?

Největší útok v historii kryptoměn

Konec týdne nebyl zrovna nejpozitivnější pro burzu Bybit a její uživatele. Během pátku z ní hackeři ukradli přes 1,4 miliardy dolarů v liquid-staked Ethereu, Mantle staked Ethereu a dalších ERC-20 tokenech.

Útočníci útok provedli tak, že zamaskovali transakci vypadající legitimně, ale ve skutečnosti obsahovala škodlivý kód. Tento kód pak změnil logiku smart kontraktu peněženky a aktiva byla jejich.

Zdroj: etherscan.io
Swap mETH a stETH za Ethereum
Swap mETH a stETH za Ethereum

Generální ředitel burzy Bybit, Ben Zhou, úspěšný útok hackerů krátce po incidentu potvrdil a naprosto otevřeně komunikoval se všemi stakeholdery prostřednictvím livestreamu a sociální sítě X.

Za tuto krizovou komunikaci a fakt, že burza i přes problémy s likviditou nepozastavila výběry, sklidil mezi kryptoměnovou komunitou uznání.

Zhou během livestreamu investory ujišťoval, že ostatní peněženky zůstávají v bezpečí a provoz burzy není narušen.

Kvůli panice však z burzy uživatelé vybrali přes 4 miliardy dolarů. Problém s likviditou burza řešila pomocí bridge loan (půjčky).

Ani konkurence situaci nezneužila ve svůj prospěch a obchodní platformy jako Bitget a Crypto.com nabídly napadené burze pomoc.

Konkrétně Bitget odeslala na pomoc přes 4 000 etherů v hodnotě 105 milionů dolarů. Bezpečnostní analytik pak identifikoval, že za útokem stojí nechvalně proslulá Lazarus Group podporovaná severokorejským režimem.

Ačkoliv byly peněženky, kam následně útočníci odcizené kryptoměny přemístili, zařazeny na black list, stihla skupina provést jejich swap na Ethereum.

Přes 10 000 etherů bylo přemístěno na 39 různých adres a poté opět dalších 10 000 etherů převedli na 9 adres.

Zdroj: X.com
Manipulace s odcizenými kryptoměnami z Bybit
Manipulace s odcizenými kryptoměnami z Bybit

V kryptoměnové komunitě se také začali objevovat názory, že by na blockchainu Etherea měl proběhnout rollback, což by znehodnotilo odcizené finanční prostředky.

Odcizené kryptoměny ve výši 1,4 miliard dolarů představují 16 % celkově ukradených prostředků v historii kryptoměnového trhu. A od skupiny Lazarus to není bohužel jediný úspěšný útok.

Info

Tyto zloději stojí i za druhým největším útokem v historii, kdy ze sidechainu Etherea pro hru Axie Infinity odcizili přes 600 milionů dolarů.

Do historie se zapsaly i další masivní útoky. Příkladem je odcizení prostředků z Poly Networku v roce 2021 nebo BNB chain bridge z roku 2022. Z těch dohromady útočníci ukradli přes 1,1 miliardy dolarů.

Pokračování kauzy s Libra tokenem

Na povrch tento týden také vyplynuly nové informace týkající se kryptoměnového projektu $LIBRA, který propagoval i prezident Argentiny, Javier Milei.

Tento projekt, který se podle původního příspěvku argentinského prezidenta měl věnovat růstu tamní ekonomiky financováním malých společností a startupů, se ukázal jako podvod.

Během prvních dvou hodin vlastnilo tento token přes 50 000 peněženek a dosáhl tržní kapitalizace až 4,5 miliard dolarů. Jenomže 82 % tokenů bylo drženo v jediném clusteru a krátce po jeho spuštění ho nakoupilo velké množství insiderů.

Zdroj: dexscreener.com
Cenový vývoj tokenu $LIBRA od jeho spuštění
Cenový vývoj tokenu $LIBRA od jeho spuštění

Právě insideři začali tokeny masivně prodávat a token ztratil během pár hodin přes 90 % hodnoty. Podle analytické společnosti Nansen přišli investoři o 251 milionů dolarů.

List La Nacion v úterý odhalil komunikaci osob stojících za projektem, Haydena Davise a šéfa Kelsier Ventures. Ti měli do kryptoměnové investiční společnosti poslat následující zprávy.

Zdroj: lanacion.com
Komunikace mezi Haydenem Davisem a šéfem Kelsier Ventures
Komunikace Haydena Davise a šéfa Kelsier Ventures k investiční firmě

V nich zmiňují, že mohou Karině Milei, prezidenta sestře, která zastává funkci generální tajemnice argentinské prezidentské kanceláře, poslat peníze. Javier Milei má pak vykonat to, co podvodníci chtějí.

Společnost Nansen pak zdůraznila, že je jasný nepoměr mezi insidery, kteří z obchodu vyšli se ziskem a retailovými investory, jež naopak o peníze přišli.

Podle zprávy byly velikosti pozic investorů různé. Avšak 23 peněženek mělo přijít o částku 40,9 milionů dolarů.

Situací se už zabývá právnická společnost Burwick Law, která je součástí i dalších soudních sporů vůči podobným tvůrcům podvodných meme coinů.

Expozice vůči kryptoměnám BNY Mallon a dalších bank

Další finanční institucí, která zveřejnila svou expozici vůči Bitcoinu je BNY Mallon. Tato banka poskytující finanční služby včetně investičního managementu vlastnila ke konci čtvrtého kvartálu 13 milionů dolarů v bitcoinových ETF.

Investici do kryptoměny realizovala přes ETF od Wisdom Tree a BlackRocku. Kromě ní má menší pozici v bitcoinových ETF také JPMorgan Chase, přičemž velikost pozice dosahuje 1 milionu dolarů.

Zdroj: coinglasss.com
Počet bitcoinů pod správou jednotlivými ETF
Počet bitcoinů pod správou jednotlivými ETF

Největší investici do kryptoměn má tak z předních amerických bank Goldman Sachs, která vlastní přes 2 miliardy dolarů v Bitcoinu a Ethereu. To, že adopce kryptoměn akceleruje, dokazuje práce Sama Callahana.

Tento analytik prošel formuláře s označením 13F, které velké investiční firmy posílají po konci kvartálu komisi (SEC) a hledal jejich expozice vůči kryptoměnám. Našel, že z těchto 8 190 firem vykázalo 19 % z nich pozici v Bitcoinu.

Mediánová velikost pozice všech institucí v Bitcoinu dosahovala 0,13 %.

Experti k těmto zjištěním podotkli, že by kryptoměna mohla vlivem zvýšené adopce dosáhnout nových maxim.

Co náš čeká tento týden?

Tento týden se bude kryptoměnová komunita soustředit na otestování aktualizace Etherea s názvem Pectra. Již v pondělí dojde k její implementaci na veřejný testnet Holesky.

Od aktualizace si experti slibují celkové vylepšení sítě, neboť urychlí transakce a zlepší mechaniku stakingu. Také by se měla zjednodušit interakce s peněženkami a DApps. Oficiální implementace na síť Etherea je poté naplánována na 8. dubna.

Další důležitou událostí z makroekonomické oblasti bude zveřejnění CPI dat za měsíc leden v Evropské unii. To může mít vliv na rozhodování Evropské centrální banky ohledně budoucí výše úrokových sazeb.

Během středy dojde ke zveřejnění pravděpodobně nejdůležitějších hospodářských výsledků firmy za čtvrtý kvartál 2024. Čísla za toto období totiž odhalí společnost Nvidia.

Cenový vývoj akcií Nvidia od začátku roku 2024

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Právě tato firma má většinou největší dopad na celkový trh a zaručeně bude mít vliv i na vývoj v rámci kryptoměnových trhů. Kromě ní zveřejní čísla za předešlý kvartál také Salesforce, Stellantis nebo Home Depot.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Americké státy investují do akcií Strategy

Přes 12 amerických států investovalo do akcií společnosti MicroStrategy, která se nedávno přejmenovala na Strategy. Jedná se o největšího korporátního držitele bitcoinů, neboť jich vlastní přes 478 000.

Jednotlivé státy transakci realizovaly přes státní fondy, přičemž největší expozici má stát Kalifornie. Ten do Strategy investoval přes penzijní fond kalifornských učitelů a kalifornských státních zaměstnanců celkově 150 milionů dolarů.

Zdroj: X.com
Investice jednotlivých států do akcií společnosti Strategy
Investice jednotlivých států do akcií společnosti Strategy

V celkovém součtu spravují kalifornské státní penzijní fondy aktiva za 149 miliard dolarů, přičemž mezi vlastněnými akciemi lze nalézt i ty společnosti Coinbase.

Dalšími významnými investory do akcií Strategy je Florida, která investovala přes 46 milionů dolarů nebo Wisconsin s 29 miliony dolary.

Cenový vývoj akcií Strategy od roku 2024

Načítání
Načítání
Koupit akcie MicroStrategy! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dalšími investory s menší expozicí vůči těmto akciím jsou státy jako Arizona, Colorado, Illinois, Louisiana, Maryland, Texas a Utah.

Investice amerických států do akcií Strategy tak jasně ukazuji, že si jejich fondy chtějí vybudovat expozici vůči Bitcoinu, největší kryptoměně dle tržní kapitalizace.

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za přečtení a přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat