Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nachází se vaše portfolio ve výrazném záporu? Zvažte tuto časem prověřenou investiční strategii

Nachází se vaše portfolio ve výrazném záporu? Zvažte tuto časem prověřenou investiční strategii
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 byl pro investory krutý… Ocenění mnoha renomovaných malých i velkých společností klesalo v důsledku obav z recese, rostoucích úrokových sazeb, inflace, geopolitických rizik a dalších faktorů. Rok 2022 však nevypovídá o všech důvodech, proč bylo toto období pro investory obtížné. Pro to se musíme vrátit do roku 2018.

Během necelých čtyř let došlo ke třem medvědím trhům: Obchodní válka mezi USA a Čínou, která koncem roku 2018 poslala trhy dolů, následoval medvědí trh vyvolaný covid-19 v roce 2020 a pak medvědí trh, ve kterém se nacházíme nyní. A přes to všechno se přehnala mánie s meme akciemi, krachy a skandály kryptoměn a propady až boomy v oblasti ropy a zemního plynu spojené s boomy i výraznými propady napříč technologickým sektorem.

Tyto trendy spolu s rozsáhlou volatilitou způsobily, že je investování pro mnoho lidí stresující a možná z něho mají dokonce vyloženě obavy.

Pokud je vaše investiční portfolio ve velkém propadu a máte z toho špatné pocity, nejste sami. Dobrou zprávou je, že existuje nadčasová investiční strategie, která je dlouhodobě vysoce efektivní a obzvláště odolná během medvědích trhů. Zde se dozvíte, proč investování do společností, které vyplácejí stabilní a rostoucí dividendy, přirozeně vede ke zdravějšímu a spokojenějšímu portfoliu, které může časem vést k životnímu bohatství. Výhody dividendových akcií přitom sahají daleko za hranice jejich pasivního příjmu.

Výhody příjmového investování

Než se dostaneme k výhodám investování do akcií vyplácejících dividendy, je důležité objasnit podobnosti a rozdíly mezi příjmovým investováním a investováním do dividendových akcií.

U příjmového investování se investiční teze soustředí spíše na dividendy než na potenciální kapitálové zisky. Příjmové investování obvykle spočívá ve vyhledávání společností s nízkým růstem, ale vysokým dividendovým výnosem, a využívání těchto dividend k doplnění příjmu v důchodu nebo jako značného pasivního zdroje příjmů. Klasickým příkladem mohou být akcie Verizon.

Verizon je přední společností v oboru s nízkým růstem a dividendovým výnosem dlouhodobě přesahujícím 5%. Je součástí indexu Dow Jones Industrial Average a má tendenci dosahovat pouze nízkého ocenění. Poměr ceny k zisku (P/E ratio) společnosti Verizon se ke konci roku 2022 pohybuje pod hodnotou 10 a desetiletý medián poměru P/E činí pouze 12,8 – což je výrazně pod průměrem indexu S&P 500. Souhrnně řečeno, investoři do akcií společnosti Verizon se pravděpodobně aktivně nesnaží překonat index S&P 500 nebo dosáhnout nadprůměrných zisků. Spíše jen hledají způsob, jak generovat příjem ze spolehlivého zdroje. Dosavadní výsledky společnosti v oblasti výplaty dividend, její pozice v odvětví telekomunikačních služeb a vysoký dividendový výnos akcií z ní činí dobrý způsob, jak toho dosáhnout.

Výhody dividendového investování

Dividendové investování se trochu liší od investování do výnosů – příjmového investování. Výše dividendového výnosu není na prvním místě, nicméně investování do dividendových akcií přirozeně vede k investování do spolehlivých společností, což přináší portfolio charakterizující nižší investiční riziko. Jinak řečeno, společnost s dobrou dividendou je standardně dobrou společností za předpokladu, že zisk a volný peněžní tok (FCF) trvale rostou rychleji než dividenda. Vraťme se zpět k indexu Dow a zmiňme některé známé společnosti.

Například Caterpillar, Honeywell a Johnson & Johnson jsou součásti Dow, přičemž se jedná o přední společnosti v oboru, které trvale zvyšují dividendy a produkují více FCF, než je potřeba pro jejich dividendové závazky. Snadno si to ověříte tak, že se podíváte na vztah mezi výnosem FCF a dividendovým výnosem.

Zdroj: ycharts.com
Dlouhodobý vývoj výnosu z volného peněžního toku (FCF) a dividendového výnosu u společností Caterpillar, Honeywell a Johnson & Johnson
Dlouhodobý vývoj výnosu z volného peněžního toku (FCF) a dividendového výnosu u společností Caterpillar, Honeywell a Johnson & Johnson

Všimněte si, že výnos FCF je u každé společnosti trvale vyšší než dividendový výnos. Výnos FCF je jednoduše volný peněžní tok na akcii vydělený cenou akcie. Je to také maximální dividendový výnos, který by společnost mohla mít, kdyby použila 100 % svého FCF na výplatu dividend. Společnosti Caterpillar, Honeywell a Johnson & Johnson využívají na dividendy méně než 70 % svých volných peněžních toků, což poskytuje příjemnou rezervu pro případ, že by FCF klesl.

Tyto tři společnosti však mají mnohem nižší výnosy než Verizon. Dividendový výnos tedy sám o sobě nestačí k doplnění příjmu v důchodu ani k dosažení zisku, který by převyšoval bezrizikovou úrokovou sazbu – obvykle se jedná o aktuální výnos desetiletého amerického státního dluhopisu.

To však nevadí, protože tyto společnosti mají vyšší růstový potenciál. V tomto duchu by dividenda měla být vnímána spíše jako třešnička na dortu fundamentálně silné společnosti než jako hlavní důvod pro nákup akcie. Výběr spolehlivých dividendových akcií však efektivně přiklání vaše portfolio ke kvalitním společnostem, což následně vede k nižší volatilitě a vyšší důvěře v portfolio během medvědích trhů.

Nevýhody dividendového investování

Žádná strategie není dokonalá. A společnosti vyplácející dividendy mají určitě i některé nevýhody. Pro začátek můžete namítnout, že peníze použité na výplatu dividend by bylo lepší investovat do podnikání prostřednictvím organického růstu nebo fúzí a akvizic.

Není žádným tajemstvím, že společnosti, které používají většinu volných peněžních toků na dividendy, mají tendenci růst pomaleji než společnosti, které dividendy nevyplácejí. A z tohoto důvodu společnosti s vyšším růstem obvykle dosahují lepších výsledků než býčí trh, zatímco bezpečnější dividendové akcie mohou dosahovat horších výsledků než býčí trh.

Na druhé straně vám může spolehlivost společností vyplácejících dividendy pomoci překonat výkonnost společností s vyšším růstem během medvědího trhu.

Tuto investiční strategii může uplatňovat téměř každý

Pochopení role dividendových akcií v diverzifikovaném portfoliu může vést ke správným investičním rozhodnutím. Větším poučením je však uvědomit si, co je potřeba k tomu, aby společnost v průběhu času stabilně zvyšovala svou dividendu. Stručně řečeno, není to snadný úkol. Rostoucí dividenda se musí shodovat s rostoucí ziskovostí a FCF, pokud společnost nepoužívá k výplatě dividendy dluh. Opět platí, že pohled na výnos FCF ve vztahu k dividendovému výnosu je snadným způsobem, jak se ujistit, že dividenda je podporována dostatečnými volnými peněžními toky.

Společnosti, které dlouhodobě rostou a zároveň zvyšují dividendu, jsou přirozenými vítězi na svých trzích a mohou investorovi přinést klid v dobách, kdy by mohl ztratit hlavu. Jsou však také dobrými dlouhodobými investicemi, i když to znamená, že během býčího trhu nedosahují výkonnosti tržních trháků.

Příjmové investování oslovuje investory, kteří se vyhýbají riziku a zaměřují se více na zachování kapitálu než na jeho zhodnocení, a investování do růstových akcií oslovuje investory, kteří jsou tolerantní k riziku a zaměřují se více na zhodnocení kapitálu než na jeho zachování.

Dividendové investování však představuje vyváženější přístup, který vyhovuje téměř všem.

Je to skvělý způsob, jak získat určitý pasivní příjem a zároveň snížit pravděpodobnost katastrofických ztrát během medvědího trhu. Nyní je stejně vhodná doba jako kdykoli jindy, abyste zvážili, zda neinvestovat do některých dividendových titulů pravidelně, ať už prostřednictvím klasického brokera, nebo i prostřednictvím investiční platformy Portu, která tuto možnost rovněž nabízí.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.