Z pohledu investic patří Češi jednoznačně ke konzervativnějším národům. Mezi nejoblíbenější formy zhodnocení peněz stále patří stavební spoření, penzijní připojištění a obyčejný spořicí účet. Ovšem nyní se zdá, že se blýská na lepší časy.
Mladá generace, která se právě začíná zapojovat do pracovního procesu, s sebou přináší i jiný přístup k financím. Ten je značně odlišný od toho, který mají jejich rodiče a prarodiče.
Zodpovědné investování
Vlivem pandemie koronaviru se o investování začalo zajímat mnohem více lidí, než tomu bylo v minulosti. V posledních dvou letech také vzrostl zájem o investice prostřednictvím investičních platforem. Tyto investiční platformy využívají moderní technologie, otevírají se široké veřejnosti a díky tomu jsou investoři, kteří nově vstupují na akciový trh, zejména mladí lidé.
Před 10 lety byl průměrný věk investora okolo 45 let, dnes se pohybuje mezi 30–35 lety.
Mladí Češi berou odpovědnost za svoji budoucnost do vlastních rukou. Vnímají nejistotu v oblasti státní důchodové politiky a uvědomují si, že musí být schopni finančně zjistit sami sebe. Více se o zodpovědném investování dozvíte v našem samostatném článku.
Jejich zodpovědnost se promítá i do samotného investování. Mladí Češi totiž nepodceňují vzdělání v investiční problematice a aktivně zvyšují svoji finanční gramotnost. Také si uvědomují, že při současné míře inflace budou jejich peníze na běžných a spořicích účtech ztrácet na hodnotě. O zisku z úroků si pak mohou nechat jen zdát.
Také jim záleží na tom, jaká budoucnost čeká naši Planetu. Mladí lidé nejvíce investují do fondů, které jsou zaměřené na inovace, klima a životní prostředí. Z průzkumu společnosti Generali vyplynulo, že do klimaticky odpovědných a udržitelných společností investuje 8 % lidí do 26 let a 7 % lidí ve věku od 27 do 35 let.
Zainvestováno 651 miliard korun
V české společnosti významně roste obliba finančních mobilních aplikací. To je další známka toho, že se mladí lidé o finance zajímají a zároveň se nebojí k investování použít moderní technologie. Právě díky nim je do investování zapojeno několik desítek tisíc investorů.
Hlavní výhoda investičních aplikací spočívá v jednoduchém a okamžitém přístupu na zahraniční trhy. To umožňuje investorům nakupovat akcie, ke kterým měl ještě nedávno málokdo přístup.
Podle Asociace pro kapitálový trh Češi v první polovině letošního roku zainvestovali rekordních 651 miliard korun do domácích i zahraničních fondů.
Přestože se finanční gramotnost u mladých lidí zvyšuje, obecně mají Češi stále na čem pracovat. Podle průzkumu České bankovní asociace se více než čtvrtina Čechů hůře orientuje ve finanční oblasti. Každý třetí pak považuje řadu informací o financích za zbytečnou a spořicí účet z našich životů pravděpodobně také jen tak nezmizí.
Nezbývá než doufat, že se díky mladé generaci bude index finanční gramotnosti zvyšovat a díky tomu se Česká republika ocitne na předních příčkách mezinárodních srovnání v oblasti finanční gramotnosti.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.