Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin prorazil $10 000, Ethereum jde dopředu a banky v USA už v tom létají taky!

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin prorazil $10 000, Ethereum jde dopředu a banky v USA už v tom létají taky!

Pokud jste tuto novinku ještě nezaznamenali, tak kurz Bitcoinu opět pokořil hranici 10 000 dolarů a Ethereum jej následuje díky silným fundamentům.

A aby toho nebylo málo, tak americký regulátor nově umožní bankám poskytovat služby na držení kryptoměn pro své klienty a společnost ESPN se chystá spustit platformu na propojení gamingu a blockchainu.

Pojďme se nyní na tyto události podívat blíže!

Bitcoin testuje dlouhodobý trend

Na konci minulého týdne Bitcoin opět prorazil psychologickou hranici 10 000 USD za BTC. Díky tomu se dostáváme k otestování 2 roky dlouhého klesajícího trendu.

Hranice 10 000 USD a 10 500 USD jsou obzvláště důležité v krátkodobém výhledu, protože jsou velkou částí investorů vnímány jako hranice mezi bull a bear marketem.

Pokud se podíváme na dlouhodobější graf vývoje ceny BTC, tak uvidíme, že cena nyní testuje klesající trend (červená linie). Jeho počátek se datuje na začátek roku 2018, takže se jedná v podstatě o dva a půl roku dlouhý trend.

dlouhodobý trend ceny BTC
Dlouhodobý trend BTC – přijde jeho průlom?

Na dalším obrázku pak můžeme vidět detail nynějšího i předchozího pokusu o průraz tohoto trendu s tím, že nynější průraz má podstatně rozhodnější charakter.

pokus o průraz trendu
Pokus o průraz trendu. Úspěšný průraz by mohl znamenat další růst

Pokud se podíváme na indikátor RSI (Relative Strenght Index), tak zjistíme, že se indikátor RSI drží nad úrovní, která je obvykle vyhrazena bull marketu.

indikátor rsi na grafu BTC
Indikátor RSI na dlouhodobém grafu BTC

Fundamenty Bitcoinové sítě jsou dlouhodobě v pozitivním trendu, což například znamená, že velké adresy (tzv. velryby) nadále akumulují BTC, anebo také to, že stále přibývá nových nenulových adres, což značí příchod nových uživatelů.

Obzvláště pak rozvoj infrastruktury a služeb spojených s kryptoměnami je na silném vzestupu. Burzy nabízí stále více možností, jak s BTC nakládat, vznikají nové peněženky a zároveň také přichází pozitivní zprávy ze světa regulací (viz níže).

Ethereum na dobré cestě

V rámci cenových pohybů si vede dobře také Ethereum, které za poslední dny připsala přibližně 35 % a za poslední kvartál je to dokonce 64 %.

Cenový vzestup bude s největší pravděpodobností kombinací tří klíčových faktorů:

  1. dobré podmínky pro růst na kryptoměnovém trhu,
  2. bezprecedentní úroveň využití sítě ETH,
  3. spuštění finálního testnetu před přechodem na ETH 2.0.

Ethereum vykazuje podle společnosti Xangle Research podobné znaky jako na konci roku 2017, kdy vrcholila tzv. ICO horečka, což vyústilo ve vysoké zatížení sítě.

Tentokrát ovšem Ethereum neovládají ICOs, ale prim hrají dva odlišné sektory.

V první řadě aktivitu na síti výrazně podpořil růst služeb spojených s decentralizovanými financemi, tzv DeFi , přičemž mezi nejdůležitější projekty v tomto prostoru patří Maker DAO, Compound, Kyber Network, 0x protokol a Synthetix.

Druhou oblastí jsou pak stablecoin transfery. Protože je Ethereum sídlem většiny stabilních mincí (USDT apod.), tak většina jejich pohybů probíhá právě na síti ETH. To žene aktivitu do dříve nevídaných výšin.

Porovnání počtu transakcí na síti ETH a BTC
Porovnání počtu transakcí na síti ETH a BTC

Jak je vidět na předchozím grafu, tak zatímco ETH odbaví denně přibližně 1.2 milionů transakcí, tak Bitcoin momentálně zvládá přibližně 350 tisíc transakcí denně.

Ethereum má dobře nakročeno do budoucích let také díky tomu, že se chystá přechod na PoS verzi blockchainu známou jako ETH 2.0. Nová verze výrazně zvýší rychlost a umožní podstatně větší množství transakcí za vteřinu.

ETH 1.0 na tom ovšem také není špatně, protože vzniká opravdu velké množství projektů pro škálování právě blockchainu Etherea. Mezi nejznámější řešení patří Matic či Celer Network.

federální rezervní systém USA

USA nově umožní bankám nakládat s kryptoměnami

Kontrolní úřad pro dohled na měnami (OCC) v USA nově povolil národním bankám poskytovat klientům služby na držení kryptoměn.

To v podstatě znamená, že banky mají zelenou pro rozvoj služeb vztahujících se ke kryptoměnám. Hlavním benefitem pak bude fakt, že klienti bank získají jednoduchý přístup k nákupu kryptoměn, což je z dlouhodobého hlediska extrémně pozitivní zpráva pro cenový vývoj.

USA je známo svým rezervovaným postojem k oblasti digitálních měn a nedávný krok amerického regulátora lze považovat ze překvapivý.

Z krátkodobého hlediska ovšem nelze očekávat radikální růst dostupnosti kryptoměn. Banky v USA nejprve musí vybudovat bezpečnou a funkční infrastrukturu pro správu privátních klíčů klientů.

V dlouhodobém horizontu je pak pravděpodobné, že při větším cenovém růstu budou banky chtít ukrojit z koláče zisků a tudíž se budou rychleji adaptovat na tento nový finanční systém.

Důležité také je, že federální soud v USA označil Bitcoin za peníze podle zákonu o finančních službách. “Obecně jsou peníze definovány jako prostředek směny, nebo úložiště hodnoty“, napsal federální soudce Beryll Howell: “Bitcoin patří mezi takové věci“.

Vstřícnější postup ve vztahu ke kryptoměnám v USA je způsoben dvěma faktory. Jednak vzniká uvnitř Spojených států hnutí za podporu kryptoměn v podobě institucí a jednak USA straší Čínský pokrok ve vztahu k digitálním měnám.

ESPN buduje gaming blockchain platformu

ESPN Global, dceřiná společnost ESPN, chystá spuštění blockchain gamingové platformy. ESPN patří mezi giganty zábavních a sportovních kanálů.

ESPN Global se pak zaměřuje na rozvíjející se sektor esportů. Jedná se o počítačové hry na profesionální úrovni. A právě zde chce ESPN využít potenciál blockchainu.

Cílem nově vznikající platformy je vytvoření ekosystému, který umožní propojení oblíbených her a blockchain technologie. Cíl je jednoduchý. ESPN chce umožnit hráčům soutěžit o peníze.

Nová platforma tak bude umožňovat jednoduché propojení hráčů v rámci etablovaných her a následně budou tito hráči soutěžit o vsazené peníze, čímž přibude nová dimenze gamingu. Ve hrách půjde o reálné finance.

Platforma je v předstartovní fázi, takže její finální podoba zatím není jasná, nicméně gaming je jednou z oblastí, kam blockchain přirozeně pasuje a může přilákat mnoho nových uživatelů.

Hráči počítačových her mají oproti široké veřejnosti velkou výhodu, protože rozumí hodnotě digitálních majetků, což vede ke snažšímu pochopení hodnoty kryptoměn obecně.

Podle výzkumu z dílny 3EA Limited tvoří esporty a online gaming průmysl o velikosti 140 miliard dolarů, který je primárně hnán digitálními mikrotransakcemi. Věříme, že toto odvětví může významně profitovat díky integraci stabilních blockchain technologií,” řekl Chris Parker jako jeden z ředitelů ESPN Global.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.