Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin překonal 20 000 dolarů!

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin překonal 20 000 dolarů!

Po dlouhých třech letech zde máme nové maximum u ceny Bitcoinu. Poslední tři roky jsme byli z technického hlediska v medvědím neboli klesajícím trhu. Toto období nyní končí. Překročení předchozího dosavadního maxima, označovaného jako ATH z anglického all-time-high, značí, že trh se s jistotou dostal do nového býčího trhu.

Graf vývoje ceny bitcoinu na týdenním grafu
Graf vývoje ceny bitcoinu na týdenním grafu

Bitcoin roste již od počátku října a to prakticky nepřetržitě. Cena jedné bitcoinové mince se od října zvedla o 135 %.

Z deseti tisíc dolarů za Bitcoin jsme se během necelých tří měsíců dostali až na nové maximum, a to na 24 000 dolarů za Bitcoin.

Vzhledem k tomu, že prozatím nepřišla výraznější cenová korekce, stále hrozí propad.

Obvyklým supportem v rámci bull marketu je 20 WMA (klouzavý 20týdenní průměr). Tato hladina se v době psaní článku nachází na úrovni 14 500 USD. V případě většího propadu by se tedy graf měl otočit právě zhruba na této ceně.

Vývoj ceny BTC na denním grafu
Vývoj ceny BTC na denním grafu

Detailnější pohled na cenu Bitcoinu ukazuje, že se nám utvořila první relevantní rezistence nad hranicí 20 000 dolarů. Ta se momentálně nachází na úrovni 24 000 USD, což je také nové historické maximum ceny Bitcoinu. Nejbližší stacionární support je tak na úrovni předchozího ATH, a tedy na zhruba 20 000 dolarech.

Překročení předchozího ATH je velký krok směrem kupředu. Ukazuje se, že investoři jsou ochotni nakupovat za ceny i nad 20 000, což značí jejich velkou důvěru v budoucí vývoj ceny.

Vypadá to, že hlavním hybatelem růstu jsou institucionální investoři, mezi které nově přibyla anglická společnost Ruffer Investments Company. Společnost Ruffer spravuje majetek v hodnotě přes 20 miliard dolarů a rozhodla se pro nákup BTC v hodnotě 744 milionů dolarů.

Instituce tak výrazně tlačí Bitcoin kupředu. Důvodem je fakt, že se poměrně dobře uchytil narativ o tom, že Bitcoin funguje jako uchovatel hodnoty a mluví se o něm jako o digitálním zlatě (Zlato 2.0).

Kvůli záchranným balíčkům na stimulaci ekonomik národních států se tiskne bezprecedentní množství fiat měn, což samozřejmě zvýší inflaci. Instituce ale i majetní jednotlivci tak hledají prostor, kam své finance před inflací ukrýt, a Bitcoin se pro ně nyní jeví jako bezpečný přístav.

Coinbase brzy spustí IPO

Coinbase je jednou z největších kryptoměnových společností. Tato americká burza/směnárna se ve světě kryptoměn stala jakýmsi “symbolem úspěchu”. Coinbase je tak v podstatě hlavní vstupní branou pro většinu nových investorů nejen ve Spojených státech.

A tato společnost nyní chce jít, jak se říká, s kůží na trh. Podle oficiálních zpráv již Coinbase oznámila svůj záměr provést IPO (úvodní nabídku akcií) americkému regulátorovi SEC.

Až SEC prověří celý návrh, lze očekávat, že Coinbase dostane k  prodeji svých akcií zelenou.

Problémy se neočekávají, protože Coinbase má již dlouhou historii vstřícné spolupráce s americkými úřady.

Poslední relevantní ocenění společnosti Coinbase proběhlo v roce 2018, kdy se cena společnosti odhadovala na 8 miliard dolarů. Dnes by měla být částka vyšší a to mimo jiné proto, že Bitcoin právě překročil předchozí ATH.

Nákup akcií Coinbase by tak zároveň byl i sázkou na to, že si kryptoměny povedou v následujících letech dobře. Rostoucí cena by jistě znamenala přísun nových investorů, kteří by znamenali více zisku pro Coinbase.

Vstup Coinbase na akciový trh může mít navíc velmi kladný dopad na ceny kryptoměn.

Pokud si povedou akcie Coinbase dobře, tak přilákají pozornost dalších velkých institucí. Svět kryptoměn tak stále proniká mezi “běžné” instituce a tento trend se zrychluje.

CME přidá Ethereum futures

CME (Chicago Mercantile Exchange) je největší americkou regulovanou futures burzou pro Bitcoin. Zároveň se jedná o jednu z největších derivátových burz s globálním působením.

V roce 2017 spustila CME svůj první produkt na obchodování BTC futures. Jedná se o BTC cash-settled futures. To znamená, že všechny obchody na CME platformě jsou vyrovnávány v dolarech místo samotných BTC.

Nově CME oznámilo, že se pustí ještě hlouběji do světa kryptoměn. Druhým kryptoměnovým produktem budou CME Ethereum Futures.

CME Group dnes oznamuje chystané spuštění Ether futures a to od 8. února 2021. Nový kontrakt bude cash-settled (vyrovnáván v dolarech),” uvádí CME na svých stránkách.

Ačkoliv je momentálně v hledáčku institucí primárně Bitcoin, tak krok CME ukazuje, že se musí do budoucna počítat i s altcoiny. Zatímco Bitcoin těží z narativu o úložišti hodnoty, tak Ethereum se obvykle přirovnává k ropě.

Ethereum je nicméně zatím spíše na okraji hledáčku velkých institucí. To se může brzy změnit i kvůli CME. Přidání Ethereum futures na CME totiž symbolizuje vysokou míru důvěry v budoucnost Etherea.

Kapitalizace Tetheru překonala 20 miliard dolarů

Historický moment kromě Bitcoinu zažil také nejrozšířenější stablecoin Tether. Celková tržní kapitalizace USDT vzrostla nad úroveň 20 miliard dolarů.

Celý proces v jednoduchosti funguje tak, že investoři, kteří chtějí obchodovat kryptoměny, pošlou finance na bankovní účet společnosti Tether. Ta následně vytiskne odpovídající množství tokenu USDT, které pošle na předem určenou USDT peněženku nakupujícího.

Minimální vstup je 100 000 dolarů, takže Tether je považován za reprezentaci institucionálních vstupů. Konstantní růst kapitalizace USDT je v souladu s vývojem celého prostoru. Vzestup cen ženou kupředu institucionální investoři.

Díky růstu kapitalizace USDT se zvedá kupní síla a obecně se tak jedná o dobrou známku pro budoucí vývoj cen ostatních kryptoměn.

Postupný vývoj počtu USDT v oběhu
Postupný vývoj počtu USDT v oběhu

Jak je vidět na grafu z posledních dvou let, tak celková kapitalizace stablecoinů zažívá v posledním roce naprosto bezprecedentní vzestup. V posledních týdnech prolomila celková kapitalizace 25 miliard dolarů.

Aktuální tržní kapitalizace jednotlivých altcoinů
Aktuální tržní kapitalizace jednotlivých stablecoinů

Tether je jasným lídrem mezi stablecoiny s kapitalizací 20 miliard dolarů. Už nicméně vidíme, že i další stablecoiny začínají výrazně růst.

Druhý největší stablecoin pochází z dílny Coinbase. Tzv. USDC má momentálně kapitalizaci 3.3 miliardy dolarů.

Akcelerující růst také zaznamenal BUSD z dílny burzy Binance. Výjimkou je stablecoin DAI, který se vytváří v protokolu Maker DAO decentralizovanými půjčkami. I kapitalizace DAI se rychle přibližuje 1 miliardě dolarů.

Osobnosti tweetují o Bitcoinu

Prozatím je cena kryptoměn hnána kupředu institucionálními investory. To se nicméně může brzy změnit a kardinální roli v tom budou hrát moderní celebrity.

S těmi se v posledních týdnech roztrhl pytel. Obzvláště na Twitteru se objevují další a další celebrity, které otevřeně mluví o investicích do Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Maisie Williams, představitelka Aryi Stark z Her o Trůny, na konci Listopadu tweetovala anketu, zda má nakoupit Bitcoin. O den později přidala tweet, že nakonec BTC opravdu nakoupila.

Americká raperka Megan thee Stallion uzavřela partnerství se společností Circle a každému, kdo ji poslal uživatelské jméno v CashApp, věnovala přibližně 11 dolarů v BTC. Jednalo se o marketingovou kampaň společnosti Cashapp, ve které rozdali bitcoiny v hodnotě 1 milionu dolarů.

Elon Musk se opět v kryptoměnové komunitě zviditelnil tweetem o tom, jak jej Bitcoin rozptyluje od práce.

Musk později tweetoval také o satirické kryptoměně Dogecoinu, který v návaznosti na tento tweet vzrostl přibližně o 25 %.

Závěr k aktuálnímu vývoji na krypto-trhu

Bitcoin opět přepsal historii a dosáhl nových maxim. Cena se zastavila na 24 tisících za minci a momentálně probíhá prozatím mírná korekce.

Průraz na nové ATH je kritickým krokem pro budoucnost ceny a ukazuje, že samotné smart money momentálně dokáží vyhnat cenu dostatečně vysoko.

Trh je hnán institucemi a retail investoři se teprve nyní začínají probouzet do nově potvrzeného bull marketu. Jsou to právě retail investoři, kteří nakonec ceny kryptoměn ženou až do extrémních hodnot a do teritoria, kdy budou kryptoměny v ekonomické bublině.

K tomu pomohou i celebrity, které jsou obecně ke kryptoměnám poměrně přívětivé, jak ukazují příklady Muska, Megan a Williams.

Cena Bitcoinu nicméně rostla bez větší korekce již tři měsíce a je potřeba být rozhodně opatrný s novými investicemi.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.