Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krach technologických akcií! Proč se Bitcoin propadl o 10%? | Burza s odstupem

Proč se výrazně propadaly Amazon, Microsoft, ale i další technologické akcie? Jaké faktory vedly k 10% propadu Bitcoinu a Etherea? Proč oslabovala pražská burza a jaké další novinky přinesl poslední týden na trzích?

Krach technologických akcií! Proč se Bitcoin propadl o 10%? | Burza s odstupem

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se propadaly Amazon, Microsoft, ale i další technologické akcie, jaké faktory vedly k 10% propadu Bitcoinu a Etherea a proč oslabovala také pražská burza.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Nepříznivá ekonomická překvapení poslala americké akcie prudce dolů

Hlavní americké benchmarky uzavřely týden na nižší úrovni, protože investoři reagovali na nejrušnější týden v sezóně čtvrtletních zpráv o výsledcích hospodaření a pravděpodobně nejdůležitější týden měsíčních ekonomických údajů.

Nedávná rotace směrem k hodnotovým akciím a akciím s malou tržní kapitalizací se alespoň částečně zastavila, protože se index Russell 2000 akcií s malou tržní kapitalizací na konci týdne prudce stáhl.

Pozoruhodné však je, že se rovnoměrně vážená verze indexu S&P 500 udržela lépe než její známější, tržně vážený protějšek, což naznačuje, že se výkonnost trhu nadále rozšiřuje směrem od takzvané velkolepé sedmičky a dalších technologicky orientovaných tržních gigantů.

V souvislosti s tím se index Nasdaq 100 stáhl o více než 10 % ze svého červencového maxima, čímž se dostal do technické korekce.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Hospodářské výsledky gigantů většinově zklamaly

Společnosti představující téměř 40 % tržní kapitalizace indexu S&P 500 oznámily v průběhu týdne výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, včetně čtyř z velkolepé sedmičky – Microsoftu, Meta Platforms (Facebook), Applu a Amazonu.

Ačkoli se výsledky oproti konsensuálním očekáváním lišily, společným tématem se zdála být očekávání velkých kapitálových výdajů na budování schopností umělé inteligence (AI).

Akcie Amazon se v pátek na začátku obchodování propadly o více než 11 % v návaznosti na zprávu z předchozího večera a hovor o výsledcích, z nichž vyplynulo, že společnost měla v prvním pololetí kapitálové výdaje ve výši více než 30 miliard dolarů.

Tato částka by měla ve druhém pololetí ještě vzrůst – částečně kvůli podpoře požadavků na umělou inteligenci v divizi cloud computingu.

Microsoft oznámil, že jen ve druhém čtvrtletí utratil 19 miliard dolarů a očekává, že výdaje se později v roce zvýší, zatímco Meta odhaduje, že ve druhém pololetí utratí zhruba 37-40 miliard dolarů.

Alphabet již dříve odhadoval, že ve stejném období utratí zhruba 24 miliard dolarů.

Vývoj ceny akcií Amazon za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tržby Microsoftu z cloudu byly nízké a zastínily jinak dobré čtvrtletí tohoto technologického giganta

Člověk by si myslel, že dvouciferný růst bude stačit k nasycení technologických investorů, ale Microsoftu ani 15% meziroční nárůst tržeb nestačil k tomu, aby jeho akcie nepoklesly.

Ve středu se akcie propadly, protože sledované segmenty Intelligent Cloud a Azure Cloud nesplnily odhady analytiků, čímž se zhoršily jinak dobré čtvrtletní výsledky.

Situaci ještě zhoršilo to, že společnost snížila svůj výhled pro nadcházející čtvrtletí.

  • Azure a další cloudové služby meziročně vzrostly o 29 %, což je o něco méně než 30 %, které očekávali analytici. Je to poprvé od roku 2022, kdy růst cloudových služeb Microsoftu nepřekonal odhady.
  • Segment inteligentního cloudu společnosti nenaplnil konsensuální odhady analytiků, když dosáhl tržeb ve výši 28,52 miliardy dolarů (meziročně +19 %).

Výhled do budoucna:

Microsoft v oblasti cloudu nastínil 61% zrychlení příjmů z Xboxu a 19% nárůst příjmů z vyhledávání a zpravodajské reklamy, což jsou pro obě divize téměř rekordní hodnoty.

Také uvedl, že téměř třetina růstu jeho Azure byla poháněna umělou inteligencí, přičemž velké značky jako TikTok představovaly až čtvrtinu jeho příjmů.

To znamená, že Microsoft jede na plné obrátky, zejména když konkurenti jako Google a Amazon pokračují v nalévání peněz do AI – i když vyhlídky tohoto odvětví jsou poněkud chmurnější.

Vývoj ceny akcií Microsoft za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mamutí výdaje Mety na umělou inteligenci mají za cíl utvářet technologie zítřka

Akcie Meta ve čtvrtek v jednu chvíli vyskočily o více než 9 % poté, co oznámila rekordní zisk za 2. čtvrtletí přesahující 39 miliard dolarů (nakonec si připsaly za týden “pouze 4 %).

Technologický gigant využil tohoto úspěchu k potvrzení své strategie v oblasti AI – jeho cílem je zdvojnásobit “agresivní taktiku v oblasti umělé inteligence a dosáhnout hraniční úrovně”.

  • Analytici očekávají, že kapitálové výdaje (CAPEX) Mety v roce 2025 výrazně vzrostou, protože společnost nalije miliardy do cílení AI reklamy, vývoje chytrých brýlí a desetinásobného rozšíření datového centra pro trénink svého nejnovějšího modelu Llama 4.
  • Generální ředitel Zuckerberg se během hovoru k výsledkům snažil ukázat dobře utracené peníze a zdůraznil, že chatbot s umělou inteligencí společnosti je na nejlepší cestě stát se celosvětově nejpoužívanějším – i když předpokládá, že bude trvat roky, než se Meta dočká monetizace.

Závody v umělé inteligenci se rozhořívají:

Wall Street vyjádřila obavy z rostoucích výdajů na umělou inteligenci a, jak už bylo zmíněno, potrestala Microsoft za zvýšené kapitálové výdaje.

Silné zisky Mety však obavy investorů zmírnily. Jak říká Zuckerberg: “Jsme ve šťastné pozici, abychom mohli hluboce investovat do budoucnosti.”

Strategie společnosti v oblasti umělé inteligence usiluje o “vybudování úžasných věcí”, které se v budoucnu dlouhodobě vyplatí. Tím, že se Meta rozhodla investovat ve velkém, místo aby zaostávala, signalizuje novou odvážnou kapitolu v závodech ve zbrojení v oblasti umělé inteligence.

Vývoj ceny akcií Meta za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Sledovali jsme také výrazný propad evropských akcií

Evropské akcie se svezly na negativním sentimentu, který obklopoval americké akcie, a rovněž výrazně oslabovaly.

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil o více než 3 % níže, protože globální akciové trhy byly rozkolísané slabými ekonomickými údaji z USA, které vyvolaly obavy o růst. Klesly také hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách.

Německý DAX se propadl o 4,75 %, francouzský index CAC 40 klesl o 3,92 %, britský index FTSE 100 klesl o 1,34 % a italský FTSE MIB ztratil dokonce 5,30 %.

Výnosy britských dluhopisů klesly, protože Bank of England poprvé za čtyři roky snížila výpůjční náklady. Výnosy německých dluhopisů pak také klesly, protože trh počítal s možností dalšího snížení sazeb ze strany Evropské centrální banky později v tomto roce.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Bank of England snižuje sazby, ale je opatrná ohledně dalšího snižování

Britská centrální banka snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 5,00 %, což je první snížení výpůjčních nákladů od začátku pandemie koronaviru v březnu 2020.

Jednalo se však o nejednotné rozhodnutí, když Výbor pro měnovou politiku hlasoval v poměru 5:4 pro toto rozhodnutí.

Guvernér Andrew Bailey také naznačil, že se tvůrci měnové politiky nehodlají pustit do rychlého sledu snižování sazeb, a uvedl: “Musíme se ujistit, že inflace zůstane nízká, a být opatrní, abychom nesnížili úrokové sazby příliš rychle nebo o příliš mnoho.”

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky

Míra inflace v eurozóně roste, ekonomika ve 2. čtvrtletí expandovala, míra nezaměstnanosti vzrostla

Podle předběžného odhadu se meziroční inflace v eurozóně v červenci zvýšila na 2,6 % z červnových 2,5 %. Konsenzuální odhad počítal se zpomalením inflace na 2,4 %.

Inflace ve službách se však poprvé za poslední tři měsíce snížila. Meziroční změny spotřebitelských cen se v jednotlivých zemích lišily, přičemž inflace se zmírnila ve Španělsku, ale rychleji rostla v Německu, Francii a Itálii.

Ekonomika regionu ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než se očekávalo, a to o 0,3 % mezičtvrtletně (0,6 % meziročně), v čele s růstem ve Francii, Itálii a Španělsku. Německá ekonomika však v rozporu s očekáváním poklesla.

Mezitím se míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu zvýšila na 6,5 % z historicky nejnižší hodnoty 6,4 % v květnu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj míry inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj míry inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražskou burzu táhly dolů bankovní akcie

Pražská burza zaznamenala v posledním týdnu pokles, přičemž index PX oslabil o přibližně 2 % na 1 571 bodů. Největší nárůst vykázaly akcie Kofoly (o přibližně 1 %), zatímco největší propad zasáhl akcie Erste Group.

Pražská burza se v minulém týdnu potýkala s nepříznivým vývojem. I přes růst během tří z pěti obchodních dnů oslabovala druhý týden za sebou. Ve čtvrtek a pátek čelila silným výprodejům podobně jako akcie v západním světě, které ji nakonec poslaly do záporného teritoria.

Krom akcií Kofola skončila v mírně kladných číslech i největší emise pražské burzy – akcie ČEZ. Akcie Philip Morris pak klesly jen nepatrně.

Největší propad naopak zaznamenaly, již zmíněné akcie Erste Group, které klesly o téměř 6 %, čímž ukončily předchozí šestitýdenní růst. Akcie Komerční banky a Monety pak klesly o přibližně 2 %.

Bankovní tituly čelily koncem týdne výprodejům pod vlivem globálního trhu. U Komerční banky k poklesu přispěly i nepříznivé pololetní výsledky zveřejněné ve čtvrtek.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin začíná týden silně, ale tvrdě klesá uprostřed paniky na Wall Street

Netrvalo dlouho a vše se zvrtlo. Bitcoin se v pondělí opět blížil ke svému historickému maximu poté, co se na největší americké krypto burze Coinbase krátce dotkl 70 000 dolarů za minci.

V pátek však výrazně klesl a kolem nedělního poledne se obchoduje na úrovni 60 600 dolarů, což znamená více než 10% týdenní ztrátu.

Důvodem byla zčásti slabá zpráva o zaměstnanosti v USA, která vyvolala obavy, že by americká ekonomika mohla sklouznout do recese, což způsobilo výprodej na Wall Street.

To v kombinaci s napětím na Blízkém východě a predikcemi trhů naznačujícími o něco nižší šanci na Trumpovo vítězství v amerických volbách přimělo obchodníky zbavit se svých kryptoinvestic.

To vše přišlo po relativně optimistickém středečním zasedání Federálního rezervního systému, na kterém předseda centrální banky, Jerome Powell, naznačil, že by dlouho očekávané snížení historicky vysokých úrokových sazeb mohlo přijít v září.

Cena Etherea během týdne také silně klesla, přestože koncem července byly spuštěny burzovně obchodované fondy. Druhá největší mince podle tržní kapitalizace klesla za sedm dní také o 10 % a kolem nedělního poledne se obchoduje lehce nad úrovní 2 900 dolarů za minci.

Těžký týden zažila také Solana, která se propadla o více než 22 % na 143 dolarů.

V podstatě všechny kryptoměny z první stovky podle tržní kapitalizace se v tomto období propadly.

Nejvíce však byla zasažena nejrizikovější aktiva ze všech: meme mince a tokeny. Dogwifhat, největší meme token běžící na Solaně, se za poslední týden propadl dokonce o 36 % a jeho cena činí 1,57 dolaru. Mezitím Bonk klesl o více než 25 %.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Cena ropy se opět značně propadla

Cena ropy navázala na vývoj z předcházejících dvou týdnů a nadále se výrazně propadala. Za poslední měsíc tak ropa zlevnila o přibližně 11 %.

Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod cenou 74 dolarů za barel, když v průběhu týdenního obchodování ztratila více než 4 % své hodnoty.

Přes 4 % pak ztratil i globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil nad cenou 77 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Fyzické zlato si po dvou týdnech, kdy mírně oslabovalo, tentokrát připsalo 2% zisk, když zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 437 dolarů za unci.

Hned o 4 % pak vzrostl nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata, který se momentálně obchoduje o 49 dolarů výše.

Cena stříbra pak vzrostla srovnatelně jako cena zlata. Menší sourozenec zlata zakončil týdenní obchodování na úrovni 28,52 dolaru za unci.

Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 17 centů výše – tedy s podobným rozdílem jako předcházející týden.

Co mě tento týden zaujalo:

V pondělí se státní dluh USA vyšplhal nad 35 bilionů dolarů, přičemž v lednu činil 34 bilionů dolarů. Tento rychlý nárůst je poháněn rostoucími náklady na zvyšující se úrokové platby a federální výdaje, což ještě více ztěžuje zvládnutí problému zadlužení země. Proto jako číslo týdne volíme 35.

Číslo týdne

Rozpočtový úřad Kongresu odhaduje, že veřejná část dluhu bude letos činit 99 % hrubého domácího produktu.

V letošním roce je americká vláda na nejlepší cestě vykázat schodek ve výši 1,9 bilionu dolarů, což je třetí nejvyšší schodek v historii USA. Deficit by se mohl snížit, pokud by koncem roku klesly úrokové sazby, což by zlevnilo obsluhu dluhu.

Názory na řešení dluhové problematiky se však liší.

  • Demokraté navrhují snížit deficit o 3 biliony dolarů během deseti let zvýšením daní pro bohaté a velké korporace.
  • Republikáni naopak prosazují k vyřešení dluhové krize škrty ve výdajích, zejména ve federálních programech.

Pokud bude současný trend pokračovat, dosáhne podle odhadů americký státní dluh do roku 2034 výše 56 bilionů dolarů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.