Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je propad akcií Apple neopakovatelnou investiční příležitostí?

Po letošním poklesu se akcie společnosti Apple jeví jako potenciálně výhodná koupě. Panuje však správný čas na nákup, nebo nyní pouze nastala pauza před dalším prudkým propadem?

Publikováno
Je propad akcií Apple neopakovatelnou investiční příležitostí?
Zdroj: Depositphotos.com

Představte si, že jste ve svém oblíbeném obchodě s technologiemi a prohlížíte si nejnovější gadget, který si nemůžete dovolit. Najednou vedle něj ale visí cedule se slevou.

Přesně taková je současná situace s akciemi společnosti Apple. Jejich letošní propad nutí investory drbat se na hlavě a přemýšlet, zda jde o bleskový výprodej, nebo varovné znamení.

Zůstává Apple rozumnou investicí? To zjistíme, pokud se blíže podíváme na jeho finančních zdraví, postavení na trhu a budoucí potenciál.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Je to skvělá příležitost, nebo nejistá sázka?

Na první pohled se může zdát, že nedávný pokles ceny akcií společnosti Apple je pro investory skvělou příležitostí. Články, jenž o Applu vznikají, by však mohly zmást i ty nejprozíravější investory.

Jeden den je to samá zkáza a chandra s varováním, aby se připravili na další poklesy, druhý den jsou to slunečné předpovědi růstu o desítky procent. Je to jako s předpověďmi počasí na podzim – berte je s rezervou a vždy s sebou noste deštník.

Když se podíváme hlouběji, zjistíme, že důvody poklesu jsou stejně komplikované jako systém fotoaparátu nejnovějšího iPhonu. Svou roli hrají problémy v dodavatelském řetězci, šuškanda o klesající poptávce a všudypřítomný přízrak hospodářského poklesu.

Pevné základy společnosti, robustní ekosystém produktů a loajální zákaznická základna však působí jako štít, který ji chrání před prudkými větry tržní volatility.

Analytici, kteří vyzdvihují pozitivní stránky Applu, poukazují na neustálé inovace společnosti, expanzi na nové trhy (viz služby a nositelná elektronika) a zdravou rozvahu, kterou může Applu závidět většina společností.

Na druhé straně se ozývají opatrné hlasy, které vyjadřují obavy z ocenění a ptají se, zda je prémiová cena akcií oprávněná.

Proč uvažovat o investici do akcií Apple?

  • Solidní fundamenty a inovace: Důsledné inovace, robustní ekosystém produktů a dobré finanční zdraví společnosti představují odolný základ, který naznačuje potenciál pro budoucí růst.
  • Postavení na trhu a expanze: Expanze Applu na nové tržní niky, jako jsou služby a nositelná elektronika, spolu s loajální zákaznickou základnou jí dává dobré předpoklady k dalšímu úspěchu a nabízí rozmanité zdroje příjmů.
  • Současný propad jako příležitost k nákupu: Nedávný propad ceny akcií by mohl pro investory představovat výhodný vstupní bod, pokud budou spoléhat na to, že se společnost stejně jako v minulosti odrazí ode dna a dosáhne nových maxim.

Koupit či nekoupit

Učinit nyní rozhodnutí ohledně akcií Apple je podobné, jako se rozhodnout, zda sníst jablko hned, nebo počkat, až bude časem potenciálně chutnější (nebo shnilejší).

Těm, kteří se dívají do delšího horizontu, se nákup během poklesu může zdát stejně rozumný jako investice do deštníku před monzunovým obdobím. Je to příležitost urvat si kousek technologického titána se slevou a vsadit na jeho historii inovací a odraz zpět k růstu.

Přesto akciový trh není univerzálním sadem a ani případ Applu se nevyhne náležité kontrole.

Investoři musí zvážit svou toleranci k riziku, investiční horizont a širší ekonomické klima. Rozhodnutí o nákupu by mělo být podloženo koktejlem smíchaným z fundamentální analýzy, tržních trendů (chcete-li technické analýzy) a ano, i špetky osobní intuice.

Důvod, proč dát od akcií Apple ruce pryč:

  • Volatilita trhu a ekonomické nejistoty: Současné ekonomické podmínky a volatilita trhu by mohly mít další dopad na cenu akcií společnosti a představovat riziko dalšího poklesu před případným oživením.
  • Obavy z vysokého ocenění: Navzdory poklesu jsou akcie Apple stále vysoce oceněny, což může omezovat potenciál růstu a vyvolává otázky, zda současná cena adekvátně odráží vyhlídky na budoucí růst.
  • Problémy s dodavatelským řetězcem a poptávkou: Problémy v dodavatelském řetězci a kolísavá poptávka po produktech Apple, které jsou ještě umocněny globálními ekonomickými tlaky, by mohly ovlivnit krátkodobé finanční výsledky a stabilitu ceny akcií.

Slovo závěrem

Zatímco vedeme tuto debatu, zda je propad akcií Apple snem lovců výhodných investic, nebo varovným příběhem, pravda pravděpodobně leží někde uprostřed.

Investování do společnosti Apple – nebo do jakékoli jiné akcie – se příliš neliší od zkoušení nového receptu – vyžaduje směs ingrediencí (výzkum), správné načasování a trochu chuti (nebo tolerance k riziku), abyste věděli, kolik koření (volatility) zvládnete.

Pro investory, kteří zvažují přidání akcií Apple do svého portfolia, může být tato chvíle vhodnou příležitostí k akci, pokud jsou připraveni na možné bouře, které je čekají.

Ti opatrnější se zatím mohou rozhodnout sledovat situaci z odstupu a čekat na jasnější oblohu. Ve velkém investičním sadu může mít velký význam vědět, kdy trhat jablka.

Uvažujete o investování do akcií Apple? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎