Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analytici JPMorgan varují před “bleskovým krachem” akcií. Spouštěčem mají být akcie Apple a Tesla

Cenový pokles akcií Apple a Tesla by podle analytika JPMorgan mohl spustit flash crash na akciových trzích. Kde se skrývají největší rizika se dočtete v tomto článku.

Analytici JPMorgan varují před “bleskovým krachem” akcií. Spouštěčem mají být akcie Apple a Tesla
Zdroj: depositphotos.com

Mnoho investorů si v posledních dnech klade otázku, jak dlouho mohou akciové trhy ještě takto dynamicky růst, aniž by se něco pokazilo?

Růst trhu bez korekčních pohybů je buď známkou značného optimismu, nebo uměle vytvořenou bublinou, která bude mít ve finále mnohem ničivější dopad, než byl její užitek.

V tomto článku se nejprve zaměříme na prohlášení analytika JPMorgan, který v současné akciové rally vidí riziko vzniku události typu “flash crash – bleskový krach”.

Následně se podíváme na technickou analýzu akcií Apple a Tesla, ve kterých Dubravko Lakos-Bujas vidí potencionální riziko.

Jak to vidí JPMorgan?

Analytik této banky varuje investory před možným vznikem události typu flash crash, která se obvykle stane bez jakéhokoliv varování, je rychlá a ničivá.

Tato událost navíc může spustit kaskádovitý efekt paniky, kdy se investoři budou snažit rychle se zbavit svých akcií za ještě dobrou cenu.

Jeden velký fond začne uvolňovat některé pozice, druhý fond to zaslechne a pokusí se přemístit svůj kapitál, třetí fond bude kopírovat první dva, což v trhu vytvoří negativní dynamiku.

Jako spouštěče tohoto negativního scénáře uvádí analytik akcie ze skupiny Magnificent Seven, tedy akcie Apple, které letos klesly o přibližně 10 % a akcie Tesla, které klesly o téměř 30 %. Jak na tom ve skutečnosti tyto akcie jsou, se podíváme právě nyní.

Technická analýza akcií Apple

Akcie Apple se obchodují v dlouhodobém rostoucím trendu s tím, že trh respektuje hodnotu trendové čáry. Na cenovém grafu ovšem vznikla technická formace dvojitý vrchol, která obvykle predikuje konec trendu a značí možné oslabení.

Pokud by se akcie měly dostat do klesajícího trendu a případně se podílet na vzniku bleskového krachu, budou muset klesnout nejprve pod hodnotu nejbližšího supportu na ceně 170 USD a následně i prorazit hodnotu trendové čáry, čímž by na těchto akciích vznikl negativní sentiment.

Pokud by došlo k realizaci tohoto scénáře, nejbližší support se nachází až na hodnotě 125 USD za akcii, ovšem tento support byl v minulosti již jednou otestovaný.

Pokud by trh i nadále respektoval hodnotu rostoucí trendové čáry, bude riziko vzniku flash crash zažehnané a akcie Apple budou moci pokračovat ve svém růstu a tvorbě nových cenových maxim.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Apple
Měsíční akciový graf společnosti Apple

Technická analýza akcií Tesla

Akcie Tesla se od roku 2022 obchodují v klesajícím trendu s tím, že trh stále nenašel své dlouhodobé cenové minimum. I zde trh respektuje hodnotu trendové čáry, ovšem ze sentimentu na akciích Tesla investoři nejspíše radost nemají.

V současné době se akcie obchodují na úrovni jednoho z posledních supportů, jehož proražení by mohlo znamenat pád až na cenu 75 USD za akcii, tedy cenu, kde se nachází největší volume vzniklé v rámci rostoucího trendu z roku 2020.

Pád ceny akcií Tesla o 100 USD by mohl skutečně spustit paniku a následný kaskádovitý efekt na akciovém trhu, protože společnost Tesla je jedním z ekonomických pilířů.

Naopak průraz akcií nad hodnotu klesající trendové čáry by riziko flash crash zažehnal a pomohl by akciím se dostat do růstového trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Tesla
Měsíční akciový graf společnosti Tesla

Závěr

Nekonečný akciový růst vyvolává v investorech otázky ohledně jeho udržitelnosti. Analytik banky JPMorgan sdílí tyto obavy a jedno z rizik shledává ve vzniku flash crash a následném lavinovém efektu, při kterém se budou investoři rychle zbavovat svých akcií.

Jako spouštěč události flash crash vidí analytik cenový pokles akcií Apple a Tesla, které potenciálně mohou odepsat desítky procent ze své hodnoty.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
4

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.