Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Ještě před svátky se trhy otřásly! Akcie, kryptoměny i ropa – nic nezůstalo ušetřeno. Kdo v týdnu skutečně zahýbal trhy a co tento týden změnilo tržní hru?
Co se dnes dozvíte?
Varování Fedu poslala akcie do volného pádu.
Jaká akcie je skrytý poklad indexu Russell 2000, který si letos připsal téměř 1 000 %?
Kryptoměny zažily krvavou lázeň. Proč je přesto rok 2024 nejlepším v historii kryptoměn?
A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Americké akcie se propadly, kvůli opatrným komentářům Fedu
Americké akcie v průběhu týdne klesaly, i když páteční rally pomohla hlavním indexům získat zpět část ztracených pozic. Ztráty byly široce založené, ačkoli indexům s menší kapitalizací se obecně dařilo hůře.
Ve čtvrtek proběhla také 14. obchodní seance v řadě, kdy více akcií v indexu S&P 500 zaznamenalo propad než růst, což byla nejdelší série od roku 1978.
Událostí, která dominovala sentimentu během týdne, bylo oznámení sazeb Fedu po jeho velmi očekávaném zasedání, které skončilo ve středu.
Jak se do značné míry očekávalo, tvůrci měnové politiky po zasedání oznámili snížení základní úrokové sazby Fedu o čtvrt procentního bodu, čímž celkové snížení sazeb od začátku cyklu snižování sazeb v září dosáhlo 1 %.
Přestože snížení bylo v souladu s tím, co mnozí očekávali, sentiment se ve středu odpoledne změnil na negativní, když investoři zpracovávali prognózy a komentáře představitelů Fedu ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb.
Powell uvedl, že centrální banka bude v otázce dalšího snižování sazeb opatrná, přičemž většina představitelů Fedu nyní očekává v roce 2025 dvě snížení sazeb, oproti čtyřem, což se očekávalo v září.
Umělá inteligence, Bitcoin a obranné zakázky dominují rebalancování S&P 500 a Nasdaq 100 na konci roku
Pomineme-li vývoj v posledních dnech, v předcházejících týdnech hlavní americké indexy S&P 500 a Nasdaq 100 nadělily investorům dárky pod stromeček v podobě nových historických maxim.
Index S&P 500 překonal hranici 6 tisíc a Nasdaq poprvé překonal hranici 20 tisíc bodů.
V listopadu S&P Global provedl mimo plán doplnění indexu S&P 500, když nedávno přidanou společnost Marathon Oil nahradil žhavým hráčem z oblasti AI Texas Pacific Land – od začátku roku vzrostl o 112 %.
V rámci čtvrtletních změn se v pondělí do indexu přidá společnost Workday a rychle rostoucí správcovská firma Apollo Global – nahradí IT společnost Qorvo a průmyslovou firmu Amentum.
Změny na Nasdaqu:
Bitcoinový “hedgeový fond” MicroStrategy, AI obranný gigant Palantir a vládní dodavatel Axon Enterprise se připojí k technologicky silnému Nasdaq 100 poté, co od začátku roku vzrostly o 431 %, 386 % a 151 %.
Společnost Illumina, která se zabývá DNA technologiemi, biotechnologická společnost Moderna, která vzrostla zejména v období pandemie, Super Micro, které je náchylné ke kontroverzím, budou z indexu vyřazeny poté, co se jim v porovnání s ostatními společnostmi nedařilo.
Naivní Nasdaq?
Oba indexy se mohou pochlubit bohatým oceněním, ale při 37násobku poměru ceny k zisku si Nasdaq 100 dává na svátky kaviár – daleko nad svým typickým rozmezím 20 až 30násobku.
A nové přírůstky mají ještě vyšší P/E poměr. To dělá z Nasdaq 100 divoce spekulativní index, a to i na technologické poměry. A tito oblíbenci davu by se po zařazení do indexu mohli stát obětí svých vlastních vysokých ocenění.
Vývoj ceny akcií MicroStrategy, Palantir a Axon Enterprise od začátku roku
Raketový vzestup společnosti katapultoval její tržní hodnotu na 8 miliard dolarů a rekordní tržby za 3. čtvrtletí ve výši 25,1 milionu dolarů, ačkoli firma ještě nedosáhla zisku.
Její technologie zajišťuje zákaznické služby pro velké firmy, jako je Hyundai nebo Chipotle – vyřizuje vše od objednávek v drive-thru až po hlasové asistenty v autě, přičemž se může pochlubit partnerstvím s Nvidií.
Cesta vpřed vypadá slibně:
Dan Ives, analytik společnosti Wedbush, nedávno zdvojnásobil svou cílovou cenu z 10 na 22 dolarů s odkazem na značnou poptávku a solidní dynamiku poháněnou umělou inteligencí.
Wall Street však zůstává rozdělená. Ze sedmi analytiků, kteří společnost sledují jich pouze pět doporučuje nákup – a jejich průměrná cílová cena 8,10 dolaru naznačuje potenciální více než 60% pokles.
Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 2,73 % níže, což je největší týdenní ztráta za více než tři měsíce. Varování nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa před možnými obchodními cly vůči Evropské unii a obavy ohledně výhledu úrokových sazeb podkopaly sentiment..
Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž klesaly. Italský FTSE MIB ztratil přes 3 % hodnoty, zatímco německý DAX a index FTSE 100 odepsaly přes 2 %.
Jednookým králem mezi slepými se stal francouzský index CAC 40, který ztratil okolo 1,5 %. Jako jediný z námi sledovaných indexů se však v záporných číslech obchoduje i od začátku roku.
BoE zůstává v klidu, inflace i růst mezd se zvyšují
Bank of England (BoE) podle očekávání ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,75 %.
Tři z devíti členů Výboru pro měnovou politiku však hlasovali pro snížení o čtvrt procentního bodu kvůli pomalé poptávce a slabšímu trhu práce. I tak většina usoudila, že nedávný růst mezd a cen zvýšil riziko přetrvávání inflace.
Guvernér Andrew Bailey konkrétně řekl: “Myslíme si, že postupný přístup k budoucímu snižování úrokových sazeb je i nadále správný.”
Dodal, že vzhledem ke zvýšené nejistotě v ekonomice se nemohou zavázat, kdy nebo o kolik sazby v příštím roce sníží.
Celková meziroční inflace v listopadu podle očekávání zrychlila na 2,6 % z říjnových 2,3 % v důsledku vyšších nákladů na benzin a oblečení. Základní cenové tlaky zůstaly silné.
Průměrný týdenní výdělek bez započtení prémií se za tři měsíce do října zvýšil o 5,2 %, což překonalo konsenzuální prognózu 5 %.
Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá pomaleji, Němci v únoru míří k volbám
Podle průzkumů nákupních manažerů společnosti S&P Global aktivita v soukromém sektoru eurozóny na konci roku stále klesala, ačkoli oživení v sektoru služeb zajistilo, že celkový pokles byl nepatrný.
Zpomalení podnikatelské aktivity v největších ekonomikách bloku – Německu a Francii – se zmírnilo jen mírně.
V Německu kancléř Olaf Scholz pak prohrál hlasování o důvěře své koaliční vládě, čímž otevřel cestu k předčasným spolkovým volbám, které se uskuteční 23. února.
Index PX nepatrně posílil
Pražská burza rostla již 10. z posledních 11 týdnů a tentokrát si index PX připsal nepatrných 0,34 % hodnoty a dosáhl úrovně 1 755 bodů.
K zisku ho vytáhl zejména páteční růst akcií ČEZ, které si nakonec v týdenním srovnání připsaly 1,47 %. V mírně kladných číslech se obchodovaly ještě akcie Moneta.
Bitcoin byl v průběhu týdne mimořádně volatilní, když v úterý dosáhl na nové ATH nad úrovní 108 000 dolarů, aby se do pátka propadl až pod 92 000 dolarů.
Na propad Bitcoinu, ale i dalších kryptoměn, měl zásadní vliv překvapivě negativní výhled Fedu na snižování sazeb v příštím roce.
Kolem nedělní 10. hodiny se největší kryptoměna obchoduje za cenu 96 500 dolarů, což znamená týdenní propad o více než 5 %.
Ještě výrazně více se propadaly altcoiny. Ethereum odepsalo přes 13 % hodnoty a v neděli dopoledne se obchoduje za cenu 3 350 dolarů.
Solana a Cardano pak ztratily v týdenním srovnání dokonce přes 15 %. O něco lépe se drželo BNB, které za týden ztratilo necelých 7 %.
Rok 2024 byl nejlepší v historii kryptoměn
Před dvěma lety spustil blockchain Terra kolaps krypto průmyslu, jak jsme ho znali. Vypadalo to, jako by krypto žilo na stránkách Zjevení svatého Jana – každý padající podnik sloužil jako jezdec rozvíjející se krypto-apokalypsy.
Bitcoin a Ethereum se dotkly hodnot 14 tisíc dolarů a 1 tisíc dolarů, zatímco jiné jako Solana a BNB se zdály být ponechány napospas smrti. Krypto však našlo způsob, jak se vrátit zpátky.
V kryptoprostoru už nefigurují jména jako Sam Bankman-Fried z FTX nebo CZ z Binance, ale má nové přátele – a to ještě vlivnější.
V lednu se odvětví splnilo přání, když bylo schváleno vůbec první spotové bitcoinové ETF. A nedlouho poté, v květnu, regulátoři uvolnili cestu pro spotové ethereové ETF.
Začátkem prosince se ETF držící Bitcoin staly největšími držiteli této kryptoměny a překonaly peněženky, o nichž se věřilo, že je drží tvůrce Satoshi Nakamoto.
Institucionální objetí také pomohlo Bitcoin ETF překonat ETF se zlatem v objemu spravovaných aktiv (AUM), což je obrovský milník – AUM Bitcoinu ve výši 129 miliard dolarů překonalo AUM zlata ve výši 125 miliard dolarů.
Noví přátelé na vysokých místech
Mít pár bohatých přátel na Wall Street nikdy nikomu neuškodilo – největší krypto ETF vydávají giganti jako iShares společnosti BlackRock, Grayscale a Fidelity.
Kryptoměny však získaly další klíčové vítězství na Kapitolu.
Na výroční konferenci o Bitcoinu Trump vystoupil jako hlavní řečník a zavázal se, že z USA udělá “hlavní město kryptosvěta” – což vyvolalo naděje na deregulaci a širší přijetí.
Od chvíle, kdy republikáni vyhráli volby v USA, krypto trh rostl díky optimismu ohledně prezidentova výběru předsedy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), jakož i dalších pro-krypto politik.
Kryptoměny se budou obchodovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, až do nového roku, ale není brzy na to, abychom tento rok označili za nejlepší pro toto odvětví – i když středeční zasedání Fedu nabouralo divokou povolební rallye na trhu.
Cena ropy v týdnu klesala
Po výrazném růstu v předcházejícím týdnu tentokrát cena ropy klesla. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod úrovní 70 dolarů za barel a za celý týden její cena klesla o přibližně 1,5 %.
Klesala i cena globálního ropného benchmarku – ropy Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil nad cenou 72,5 dolaru za barel a za týden odepsal přes 2 % hodnoty.
Cena zlata během týdenního obchodování ztratila necelé 1 % a zakončila týden na hodnotě 2 623 dolarů za unci.
Nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt zlata se pak momentálně obchoduje o 18 dolarů výše.
Jak už to tak obvykle bývá, mnohem výrazněji se propadla cena více volatilního stříbra. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 29,52 dolaru, což představuje týdenní ztrátu přes 3 %.
Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra se pak stále obchoduje výrazně výše než fyzické stříbro, a to konkrétně o 56 centů.
Co mě tento týden zaujalo:
Letošní zisky amerického akciového trhu jsou pozoruhodné – a někteří mají podezření, že jde jen o předehru.
Po impozantním nárůstu indexu S&P 500 o asi 25 % portál Barron’s naznačuje, že by v roce 2025 mohlo dojít k dalšímu nárůstu o 15 až 25 %, protože investoři “přijmou bublinu”. Proto jako číslo týdne volíme 25.
Optimismus podporuje pokrok v oblasti umělé inteligence a potenciální deregulace za druhého Trumpova prezidentství, přičemž někteří analytici stanovují cíle pro konec roku u indexu S&P 500 až na 7 500 bodů.
V příštím roce se očekává 15% růst zisků podniků a v roce 2026 další 13% růst – ačkoli tyto odhady se mohou ukázat jako konzervativní, pokud dojde ke zrychlení zavádění umělé inteligence.
💡 Co nás čeká následující týden:
Následující sváteční týden nás žádný rozruch na trzích nečeká, burzy tak doslova dostojí slovům, že Vánoce jsou svátky klidu a míru.
Za zmínku však stojí, že americké burzy budou zavřené pouze ve středu s tím, že v úterý ukončí obchodování už ve 13 hodin místního času oproti obvyklé 16. hodině.
Na evropských trzích pak bude probíhat obchodování v úterý pouze dopoledne a ve středu a čtvrtek budou trhy zavřené.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.