Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Jak z 200 tisíc udělat 1 milión investováním tak, aby to zvládnul i naprostý laik?

Jak z 200 tisíc udělat 1 milión investováním tak, aby to zvládnul i naprostý laik?

Jak z 200 tisíc udělat 1 milión investováním tak, aby to zvládnul i naprostý laik?
Zdroj: depositphotos.com

K vydělávání peněz jsou potřeba peníze, a pokud máte volných 200 000 Kč na investování, sen stát se milionářem je na dosah. I když se nepovažujete za ostříleného vlka z Wall Street, správná hra vás může učinit bohatšími – Ale jak?

GOBankingRates provedli rozhovory s odborníky na peníze z různých oblastí, kteří navrhovali vše od financování fintech startupů až po investice do SPAC. I když vás podobné činnosti určitě mohou učinit bohatšími, obvykle vyžadují specializované znalosti a konexe. Místo toho raději zvažte investice do nemovitostí a akcií, které zůstávají dvěma nejznámějšími a nejrozšířenějšími cestami, jak přeměnit malé jmění na velké.

Bez ohledu na to, jaká je vaše volba, úspěch nebo neúspěch závisí na vás, proto mějte na vždy paměti alespoň základní pravidla investování.

"Lidé musí pamatovat na to, aby byli disciplinovaní, diverzifikovali riziko a byli dostatečně trpěliví při hledání vysoké návratnosti svých investic," řekl certifikovaný finanční poradce Doug Dahmer, generální ředitel a zakladatel společnosti Retirement Navigator.

"To znamená vybrat si ty nejmoudřejší investice pro vás, a ne něco, co je v tu chvíli trendy. Devadesát devět % lidí, kteří hledají zkratky, neuvidí, jak se jejich investice změní na 1 milion korun, ale pravděpodobně přijdou o svých 200 000 Kč."

Pomalu ale jistě napříč akciovým trhem?

Akciový trh není nejrychlejší cestou k bohatství, ale je nejpřímější a nejdostupnější.

"Přeměnit 200 000 na 1 milion není zas tak náročné," řekl Josh Dudick, portfolio manažer, stratég Wall Street a generální ředitel společnosti Top Dollar. "Vyžaduje to čas a hledat přiměřenou míru návratnosti. Čím vyšší je míra návratnosti, tím méně času bude trvat dosažení milníku 1 milionu dolarů."

Nemusíte toho umět nijak moc, pokud můžete počkat do roku 2040.

"Pravidlo 72" je jednoduchý vzorec, jak mohou investoři zdvojnásobit své peníze za 7,2 let s 10% výnosem — 72/10 = 7,2. Podle stejného výpočtu 12 % zdvojnásobí vaše peníze za šest let. Pokud vaše investice vydělají 8 %, budete mít za devět let dvakrát tolik.

Za předpokladu přibližné historické návratnosti akciového trhu 10 % se z 200 000 korun stane 400 000 korun za 7,2 roku, poté 800 000 korun za celkem 14,4 roku a nakonec 1,6 milionu korun za celkem 21,6 let. I když se to nestane přes noc, tato strategie vám umožní dosáhnout 1 milionu korun vložením všech 200 000 korun do jediného indexu na trhu a čekáním – to je vše.

Skutečně nemusíte znát nejnovější trendy, sledovat politiku ani ekonomii – s dostatečným časovým horizontem můžete jen pasivně vyčkávat, dokud vaše investice nedosáhne požadované hodnoty.

"V dlouhodobém horizontu index S&P 500 přinesl průměrný výnos něco málo přes 10 %," řekl Paul Walker, autor knihy "A Money Book Anyone Can Read.". "Kupte si indexový fond a počkejte 194 měsíců, tedy asi 17 let. Pokud chcete naopak přijít o milión, zkuste porazit akciový trh nákupem jednotlivých investic či akcií."

Vaše sny stát se realitním milionářem se mohou splnit také

Snadno dostupné alternativy, jako jsou REIT a crowdfunding, jsou otevřené pro každého, ale 200 000 CZK stačí k vytvoření bohatství prostřednictvím nákupu skutečných nemovitostí s využitím hypotéky. Pro dlouholetého realitního investora Briana Davise, zakladatele SparkRental, je klíčem usilovat o "nekonečné výnosy."

"Myšlenka je jednoduchá," řekl Davis. "Po investování do nemovitosti a nezbytné porci vlastního kapitálu do renovací pak refinancujete, abyste vytáhli svou počáteční investici zpět. Tak vám zbude 0 korun z vaší vlastní hotovosti investované do nemovitosti, ale stále vlastníte danou nemovitost. Stále na ní sbíráte nájmy a stále se může zhodnocovat i samotná hodnota nemovitosti. Mezitím můžete směřovat dál a reinvestovat stejné peníze znovu a znovu, pokaždé, když do svého portfolia přidáte další aktivum."

Davis nastiňuje dvě cesty k nekonečným návratům.

1) BRRRR: Buy – Renovate – Rent – Refinance – Repeat

Davis navrhuje osvědčenou strategii BRRRR — tedy koupit, renovovat, pronajmout, refinancovat, opakovat.

Cílem je koupit nemovitost ve špatném stavu (ale s potenciálem) s půjčkou na nákup a renovaci a nějakými z vašich 200 000 korun.

Po pronájmu nově "vylepšené" nemovitosti refinancujete úvěr a splátky za vás zaplatí vaši nájemci. Poté dokončíte poslední krok, kterým je opakování procesu, dokud se nestanete realitním milionářem.

2) Nejste rozený renovátor a pronajímatel? Využijte alternativy, jak se podílet na nemovitostech

Vlastnit a pronajímat nemovitosti není pro každého. Takovým Davis doporučuje pronásledovat svůj sen tím, že se stanete investorem v realitním fondu nebo crowdfundingu.

Může se jednat o některý z těch věřených anebo fondy kvalifikovaných investorů. Obecně byste od realitních fondů nečekali tak vysoké dlouhodobé zhodnocení jako od akciových investic, ale pravdou je, že nemovitosti mnohdy dokáží nabídnout stabilnější výnos. Namísto ztráty 20 % byste se tak dočkali alespoň nějakého zhodnocení (viz např. ztráty akcií z roku 2022).

Závěrem

Zbohatnout investicemi sice není sázka na jistotu a vyžaduje minimálně velkou dávku trpělivosti, kdy zdvojnásobení vaší investice určitě zabere několik let. Na druhou stranu také ale není pravda, že byste museli být špička vyvolených, co se do znalostí či dostupného kapitálu týče, abyste mohli začít.

Jako vhodná strategie se zdá využít stále lepší dostupnosti investic a začít s alespoň málem kapitálu sbírat zkušenosti. Ty potom můžete zúročit, až budete mít více a více zainvestovaných prostředků a vaše bohatství časem poroste. Vždy také mějte na paměti, že můžete přijít o peníze a značná míra opatrnosti je namístě – nesnažte se hledat zkratky, jak zbohatnout "přes noc" a raději buďte přiměřeně při zemi a zůstaňte trpělivými.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo