Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Tato 4 pravidla investování by měl znát každý začínající investor

Tato 4 pravidla investování by měl znát každý začínající investor

Tato 4 pravidla investování by měl znát každý začínající investor
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní době se jakoby roztrhl pytel se všemožnými investičními příležitostmi. Dříve bylo investování určeno spíše pro vybrané jedince, kteří měli znalosti a dostatečný kapitál pro nákup akcií nebo komodit. Nyní již doba pokročila a investovat může kdokoliv a to i v malých částkách, například od 100 Kč. Ale jak poznat tu správnou příležitost a nenaletět podvodníkům, kteří myslí jen na své obohacení a nenabízejí žádnou investiční příležitost?

V tomto článku si představíme TOP 4 pravidla, díky kterým by si měl být začínající investor schopen vybrat, nebo odmítnout nabízenou investiční příležitost.

1) Nákup akcií z vás milionáře "jen tak" neudělá

Na základě reklamní masáže se mnoho lidí rozhodlo investovat. Jediným impulsem k tomuto kroku je vidina na základě reklamy, kdy se v televizi předvádějí mladí investoři s telefonem v ruce a vítězným gestem všem oznamují, že na burze vydělali peníze. Kéž by to bylo tak jednoduché! Hned na úvod tohoto článku vyvrátíme první investiční mýtus a to, že z vás koupě akcií zákonitě udělá milionáře.

Aby vaše investování dávalo smysl, je potřeba si nastudovat tzv. fundamentální a technickou analýzu, bez jejíž znalosti raději ani investovat nezačínejte. Díky těmto druhům analýzy je mnohý investor schopen odhalit potencionální příležitosti a vyfiltrovat příliš rizikové obchody. Pokud nejste ochotni věnovat čas studiu, je dosti pravděpodobné, že investování není pro vás to pravé.

Moudrý investor pracuje v první řadě na svých znalostech finančního trhu, a až poté na svém akciovém portfoliu.

2) Dividenda je pouze třešnička na dortu

Při výběru akcií je dobré zohledňovat to, zda společnost proplácí dividendy. Některé akciové firmy proplácí tuto provizi čtvrtletně, některé ročně. Ovšem nakupovat akcie pouze kvůli dividendám, opět nemusí být dobré řešení.

 

Investor, který chce vytvářet tzv. dividendové portfolio (tedy složené z dividendových akcií) musí klást důraz také na růstový potenciál vybraných akcií. Pokud by investor koupil akcie za nejvyšší cenu, může se stát, že bude muset tyto akcie mnoho let držet, aby se mu alespoň část riskovaných peněz vrátila.

Moudrý investor vždy provádí analýzu dané akcie, aby se ujistil o růstovém potenciálu. Až poté řeší výši a frekvenci proplácení dividend.

3) Zodpovědnost za své finance

Pokud investor z jakéhokoliv důvodu vyhodnotí, že není schopen své finance sám spravovat, může se obrátit na společnosti, které to udělají za něj. Zde velký pozor. Přívětivě se usmívající muž nebo žena na přepážce investiční společnosti si musí za svou práci odnést výplatu. Tedy ona investiční společnost musí vydělávat a její zisky jsou na prvním místě! Zde je důležité si uvědomit jednu věc. Kdyby bylo investování na burze tak snadné, proč by ta investiční společnost poskytovala služby jiným lidem, když sama může na burze obchodovat?

Tím, že lidé poskytnou své peníze těmto finančním domům (banky, pojišťovny, fondy atd.) jim pouze diverzifikují riziko spojené s obchodováním na finančních trzích. Navíc velké množství finančních domů využívá poplatky za vedení obchodního účtu, administraci atd., aby získaly kapitál pro své obchodování, což ve většině případů investorovi ani nedovolí vytvořit adekvátní zisk na rostoucím akciovém trhu.

Důvěřuj, ale prověřuj. Toto přísloví rozhodně platí i v oblastí investování.

4) Není to tak, jak to vypadá

Nejhorší možností, jak investovat své peníze, je rozhodovat se na základě reklamy, drbů a chování svého okolí. To, že reklama má za cíl prodat určitý produkt a ne vydělat kupujícímu peníze, jistě chápe mnoho lidí. Ovšem přestat kopírovat chování svého okolí je úplně jiný level.

Co myslíte, že se stane, když dvacet lidí z vaše okolí nakoupí například bitcoin? Myslíte, že budete mít okolo sebe za nějaký čas dvacet milionářů? Asi ne! Jaký má tedy smysl kopírovat chování svého okolí? Je lepší prodělat peníze se svými kámoši, nebo vydělat peníze sám? V tomto bodě se musí každý investor rozhodnout dle svých preferencí.

Investování pod vlivem FOMO je úplně tou nejhorší variantou investování vůbec. Ten okamžik, kdy investor zjistí, že prodělal peníze pouze kvůli tomu, že mu "kámoš" dal super tip, nebo že "všichni to kupují, tak já musím taky", je vskutku nepříjemný. Asi jako každé vystřízlivění.

Moudrý investor chápe, že cíl k úspěchu je řídit se svými vlastními názory a analýzami. A především chápe, že to, co dělá "masa", je často špatně!

Závěr

"Obchodování na finančních trzích je velmi riziková záležitost." S touto větou by vás měl seznámit každý, kdo poskytuje jakékoliv finanční služby spojené s investičními aktivitami. Stejně jako jakákoliv lidská činnost, je potřeba investování trénovat, učit se a hledat další možnosti k investování. Jedná se o nekonečný koloběh zisků a ztrát. Ani zkušení investoři nepadají z nebe, je potřeba času a zkušeností.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo