Věděli jste, že můžete obchodovat s kryptoměnami, aniž byste je vlastnili? Že můžete vydělávat, když cena kryptoměn klesá a trh padá? Že vám burza na obchodování půjčí až 125násobek vašeho kapitálu? A že při takovém obchodování budete platit mnohem menší poplatky, než za nákup a prodej kryptoměn na klasické, tzv. spotové burze?
Všechny tyto možnosti nabízí platforma Binance Futures, nejlikvidnější a nejpoužívanější platforma pro obchodování s kryptoměnovými deriváty. Tradeři zde nekupují “fyzické” kryptoměny, ale kontrakty vázané na cenu podkladového aktiva, známé také z tradičních akciových či forexových trhů. Binance spustila Futures v září 2019, tedy dva roky po otevření spotové platformy.
Binance Futures jako jediná derivátová kryptoměnová burza nabízí i český překlad, místy je však velmi krkolomný a s víceméně ojedinělými termíny se prakticky nikde jinde nesetkáte, proto je lepší se rovnou obeznámit s anglickou terminologií, kterou běžně používají i čeští tradeři. Proto i my v našem článku dáváme přednost anglickým pojmenováním doplněným o české překlady.
INFO: Následující článek se věnuje ryze derivátové platformě Binance Futures. Pro kompletní recenzi burzy Binance klikněte zde.
Pokud jste obeznámeni s burzou Binance, s její futures platformou si porozumíte záhy, obě prostředí se totiž velmi podobají. Obrazovce již tradičně dominuje svíčkový graf. Vpravo od něj se nachází kniha objednávek (Order book) a úplně napravo můžete otevřít svoji dlouhou (long) nebo krátkou (short) pozici, o tom ale více až za chvíli.
Prostředí doplňuje dolní menu, v rámci kterého lze přepínat mezi otevřenými pozicemi (Positions), otevřenými ještě nevyplněnými příkazy (Open Orders), historií příkazů (Order History) nebo historií obchodů (Trade History).
Na obrazovku si můžete přidat i přehled trhů (Markets), zobrazení jednotlivých spárovaných obchodů v reálném čase (Trades), pole pro rychlé otevření pozice přímo ve grafu (Quick Trading) nebo zapnout zvukové upozornění na vyplnění objednávky (Sound Reminder).
Nastavení vzhledu včetně rozložení a barevných preferencí provedete v nastavení v pravém horním rohu. Nemá vliv na nastavení preferencí na spotové burze Binance.
Na trhu s deriváty můžete zaujmout 2 pozice – dlouhou (long) a krátkou (short).
Tolik k procesům na pozadí, ale jednoduše řečeno: pokud shortujete, chcete, aby šla cena dolů. Pokud longujete, chcete, aby cena rostla.
Existují 3 základní způsoby, resp. druhy příkazů, jak můžete longovou i shortovou pozici otevřít:
Po zvolení příkazu stačí už jen vyplnit velikost pozice do políčka “Size”. Přímo pod ním se vám zobrazí celková velikost pozice (nápisy “Buy” a “Sell”), kterou se chystáte otevřít. Tato celková velikost už má v sobě započítanou páku. Pod tlačítky “Open long” a “Open Short”, kterými pozici otevřete, se pak zobrazuje “Cost”, tedy kolik marže budete k otevření pozice potřebovat.
Příklad: Pokud se rozhodnete otevřít pozici za 400 USD a máte nastavenou páku 40x (nastavuje se vedle názvu obchodního páru), zobrazí se u “Buy”/”Sell” 400 USD. U “Cost” se ukáže 10 USD, to je hodnota marže. 390 USD vám burza půjčí na páku.
Zavřít pozici lze více způsoby. Prvním z nich je přepnout menu, ve kterém jste pozici otevírali z “Open” na “Close” a zadat opačný příkaz než ten, kterým jste pozici otevírali. Je to ale relativně složitá cesta, protože je potřeba zadat velikost pozice naprosto přesně stejně jako v případě jejího otevření.
Přehlednější je zavřít pozici ze seznamu právě otevřených pozic (Positions). Zde naleznete několik možností:
Další možností je vedle políček ikonka jakési tužky. Ta zobrazí menu pro zadání market příkazů, které se aktivují, jakmile cena dosáhne ceny, kterou nastavíte. Menu TP/SL je dobré ještě pro jednu věc – krásně a rychle vám ukáže profit, kterého dosáhnete na které ceně. I k tomu se dá využívat.
Mějte na paměti, že TP/SL příkazy uzavírají pozici okamžitě, jakmile cena překročí nastavenou hranici. Jedná se o market příkazy a může se stát, například při kaskádové likvidaci, že budou vyplněny s mnohem větším spreadem, než byste si přáli. Pokud tedy chcete pozici uzavřít přesně na nějaké konkrétní ceně, uzavírat pomocí TP/SL nedává smysl a lepší je nastavit limitní příkaz.
Poznámka: Spread představuje rozdíl mezi nejvyšší nabízenou a nejnižší poptávanou cenou.
Poplatky za obchodování na Binance Futures jsou členěny podle objemu zobchodovaných aktiv a počtu držených BNB. Většina retailových investorů spadá do úrovně “Regular User”.
Pokud si ze svého spotového účtu převedete na Futures účet nějaké BNB, poplatky se vám začnou strhávat z nich a budou o 10 % nižší (ano, i zde je rozdíl od spotu, kde je sleva 25 %).
Co se týče finanční páky, tedy nástroje, který znásobí výnos, ale i případnou ztrátu z obchodu tím, že doplní vaši marži o cizí kapitál, nabízí Binance až 125násobné navýšení a to na nejlikvidnějším obchodovatelném páru BTCUSDT, v němž se zobchoduje ekvivalent stovek miliard USD za měsíc.
U altcoinů je nabízená páka nižší, někde “jen” 20x. Čím vyšší páka, tím menší pozici vás Binance nechá otevřít, u některých altcoinů je při použití maximální páky možné otevřít pozici pouze ve výši 5 000 USD. Lepší je tedy mít dostatek vlastního kapitálu. Páka by rozhodně neměla sloužit k extrémnímu půjčování si peněz na dluh, který nemá obchodník v případě potřeby čím zajistit.
Kromě kosmetických úprav typu velikost grafu, zobrazených indikátorů a časového rámce jednotlivých svíček, je možné si obchodování na Binance Futures trochu přizpůsobit i co se funkčnosti týče.
Existují 2 margin módy. Pokud u kontraktu nastavíte Isolated Margin Mode, vyčleňujete z účtu konkrétní marži na konkrétní pozici, takže třeba 10 USD pro longovou pozici 50 USD, i když máte na účtu 200 USD. Pokud cena spadne o více než 20 %, vaše pozice bude zlikvidována a vy přijdete pouze o předem alokovaný kapitál, tedy funguje to podobně jako stop loss.
To by se vám v případě Cross Marginu nestalo. U Cross Marginu slouží jako marže a kolaterál celý váš účet (v našem případě celých 200 USD) a to pro všechny kontrakty, u kterých jej zvolíte. Žádné prostředky tedy nevyčleňujete, ale pokud budete zlikvidováni, přijdete o veškerý zůstatek na účtu.
Výběr Margin módu se provádí pro každý kontrakt zvlášť, stejně jako nastavení páky. Výchozím bodem nastavení je Isolated Margin, pokud tedy chcete u všech párů zvolit Cross, čeká vás pár minut klikání.
Na výběr máte ze 3 možností.:
Výběr zobrazované ceny se provádí na více místech. Například graf si můžete nechat zobrazovat v Last Price, ale nerealizované PnL u otevřených pozic počítat v Mark Price.
Výběr Asset módu se provádí pod menu pro otevření pozice. Možnosti jsou Single Asset Mode, kdy lze jako margin použít jen jediné aktivum a to USDT nebo BUSD dle typu kontraktu.
Naproti tomu Multi-Assets Mode umožní držet jako kolaterál až 9 různých kryptoměn a margin třeba na BTCUSDT pozici složit např. v etherech. Zároveň je možné jít např. u etherů do negativního zůstatku (balance), pokud máte na účtu dost prostředků v jiné z kryptoměn, které negativní zůstatek pokrývají.
Doplňkové služby najdete v horní liště. Patří mezi ně například následující.
Umožňuje spustit automatizovaný trading dle předem nastavených pravidel. Při výběru mějte na paměti, že minulé výsledky automatizovaných strategií nezaručují výsledky budoucí.
Panel poskytující informace o jednotlivých obchodních párech. Zobrazí například historii funding rates, premium, open interest nebo poměr long/short pozicí.
Prvek tzv. sociálního tradingu ukazuje nejúspěšnější obchodníky na Binance Futures podle procentuální úspěšnosti (ROI) nebo podle celkového zisku (PnL). Zároveň je možné jakéhokoli obchodníka sledovat, ne všichni však sdílí své pozice veřejně.
V Battle máte za úkol určit, zda půjde cena jednoho z vybraných aktiv v příští 1 minutě nahoru nebo dolů a na svůj tip vsadit určitou částku. Potom jste spojeni s traderem, který si myslí opak, a vítěz bitvy bere vše minus poplatky. Jedná se o herní prvek, který slouží výhradně pro zábavu.
Teď, když už víte, co a kde ve futures platformě naleznete a jak otevírat a zavírat obchody, je důležité si ještě vysvětlit dostupné druhy kontraktů. Mohlo by se zdát, že se jedná o marginalitu, ale zásadně ovlivní chování vašeho obchodu.
Jedná se o drtivě nejpoužívanější druh kontraktů, který se dále dělí na USDT Perpetual kontrakty a BUSD Perpetual kontrakty podle toho, v páru s jakým stablecoinem se zvolená kryptoměna obchoduje.
USDⓈ-M Perpetual jsou kontrakty bez expirace, je tedy možné je držet neomezeně dlouho. To ale občas vede k odchýlení ceny na Futures od ceny spotové. K vyrovnání rozdílu má sloužit tzv. funding fee, speciální poplatek, který se z otevřené pozice odečítá nebo naopak přičítá třikrát denně, tedy každých 8 hodin a nutí obchodníky k chování, které cenu vyrovná.
Binance nabízí USDⓈ-M Perpetual kontrakty vázané na více než 200 kryptoměn, nové jsou pravidelně přidávány a staré, nesplňující kritéria pro změnu delistovány. V článku výše jsme se věnovali právě tomuto druhu kontraktů.
USDⓈ-M Delivery jsou kontrakty účtované v USDT se čtvrtletní expirací, což znamená, že obchodník může pozici uzavřít kdykoli před předem známým a plánovaným vypořádáním nebo počkat do vypořádání.
Během vypořádání se porovná entry price (vstupní cena) se settlement price (vypořádací cena), dle čehož obchodník dosáhne zisk nebo utrží ztrátu. Delivery kontrakty na Binance Futures se vypořádávají vždy v poslední pátek daného čtvrtletí v 8:00 UTC.
Binance nabízí pouze 2 USDⓈ-M Delivery kontrakty, na Bitcoin a Ethereum.
Stejně jako USDⓈ-M Perpetual jsou i COIN-M Perpetual kontrakty bez expirace, je tedy možné je držet neomezeně dlouho a k vyrovnávání jejich ceny slouží funding fee. Jediným rozdílem je metoda vyúčtování. Zisk nebo ztráta z COIN-M kontraktů je účtována v kryptoměnách. Jako margin není možné používat stablecoiny a není možné zvolit Multi-Assets mód (viz níže).
Účtování v kryptoměnách v sobě nese na první pohled méně předvídatelné zisky a ztráty. PnL (Profit and Loss) totiž není lineární a pohybuje se s hodnotou kryptoměny, v které je účtováno (to se u PnL ve stablecoinech neděje). Pro představu přikládáme obrázek:
Binance nabízí kolem 50 COIN-M Perpetual kontraktů.
COIN-M Delivery jsou kontrakty se čtvrtletní nebo půlroční expirací, které jsou vypořádány v kryptoměnách. Binance nabízí přes 20 COIN-M Delivery kontraktů.
Poznámka: Zkratka -M v názvu jednotlivých druhů kontraktů znamená “Margined”. Margin, česky marže, je část prostředků, kterou je nutné mít na účtu, aby zůstala vaše pozice otevřená.
Jakmile požadavek na margin přesáhne zůstatek na vašem účtu (k čemuž dojde, pokud se vaše pozice dostane do výrazné ztráty, kterou nebudete schopni pokrýt), bude vaše pozice zlikvidována, tedy nuceně uzavřena, a o margin přijdete.
Options reprezentují opční kontrakt evropského typu, který může být vypořádán pouze v čase vypořádání, nikoli předtím, avšak koupit nebo prodat jej mezi obchodníky navzájem za aktuální tržní cenu je možné kdykoli. Časy vypořádání jsou častější než u Delivery kontraktů a Binance nabízí obchodování ve 3 párech – BTCUSDT, ETHUSDT a BNBUSDT.
Binance Futures je pokročilá a mezi uživateli oblíbená platforma pro obchodování s kryptoměnovými deriváty. K obchodování nabídne více než 200 kryptoměn v USDⓈ-M Perpetual kontraktech bez expirace. Mezi další přednosti patří nejvyšší likvidita na trhu, nízký spread, nízké poplatky, vysoká bezpečnost a plno alternativních funkcí, které uspokojí i vybíravé obchodníky.
Rozhraní a prostředí Binance Futures se velmi podobá burze Binance, otevřít a zavřít pozici tak není nikterak těžké. Trading na derivátových trzích však má svá specifika, obchodníci by si tedy navíc měli hlídat hlavně funding rate, nepřepákovávat se, tj. používat páku, kterou jsou v případě zvýšené volatility schopni pokrýt vlastními prostředky a obecně obchodovat pouze s kapitálem a prostředky, které si mohou dovolit ztratit. Statistika totiž jasně dokládá, že většině retailových investorů vznikne při dlouhodobém obchodování s deriváty ztráta.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.