Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak investovat v Indii, nejrychleji rostoucí ekonomice světa?

Rozvíjející se indická ekonomika nabízí obrovský potenciál pro globální investory, ale orientace na indickém trhu je spojena s jedinečnými problémy.

Jak investovat v Indii, nejrychleji rostoucí ekonomice světa?
Zdroj: depositphotos.com

Indie, často označovaná za ideální rozvíjející se trh, může pro zahraniční investory představovat určité výzvy.

V tomto článku se podíváme na důvody, proč investovat do této dynamické ekonomiky, jaké faktory zvažovat a jak mohou globální investoři participovat na růstu místního trhu.

Růst a potenciál indického trhu

Indický akciový trh se stal čtvrtým největším na světě podle celkové kapitalizace kótovaných společností a jeho hlavní indexy dosáhly během roku několika rekordních maxim.

Indexy Nifty 50 a BSE Sensex zaznamenaly v posledních 12 měsících nárůst o více než 20 %.

Ekonomika Indie je na vzestupu a očekává se, že místní HDP v roce 2024 poroste o 7,6 %. Výkonný ředitel MMF, Krishnamurthy Subramanian, ji označil za “bezkonkurenčně” nejrychleji rostoucí ekonomiku na světě.

Navíc více než 40 % indické populace je mladších 25 let, což představuje velký potenciál pro budoucí růst spotřeby.

Jak do tohoto růstu investovat?

Jednotliví investoři nemohou přímo nakupovat akcie prostřednictvím online obchodovacích platforem, ale mohou investovat prostřednictvím podílových fondů a burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Existují také americké a globální depozitní certifikáty (ADR a GDR), které umožňují zahraničním občanům získat přístup k indickým akciím prostřednictvím evropských nebo amerických burz.

Mezi populární ETF v Evropě patří iShares MSCI India UCITS ETF nebo Amundi MSCI India UCITS ETF dostupné u brokera XTB nebo třeba Trading 212, který má v nabídce i Xtrackers MSCI India Swap UCITS ETF.

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.

V Severní Americe jsou oblíbené Columbia India Consumer ETF, First Trust India NIFTY 50 Equal Weight ETF a BMO MSCI India ESG Leaders Index ETF. Ty pro české občany nabízí broker Fio.

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Klíčové sektory pro investice

Indie má velké ambice v oblasti výroby, infrastruktury a technologií. Analytici z Bank of America o zemi říkají, že je “v centru vývoje AI“.

Strategové ze Citi pak předpovídají silný meziroční růst v sektorech jako energetika, automobilový průmysl, utility a farmacie.

Info

Indie se pravděpodobně nachází v bodě, kde byla Čína před 6-7 lety, pokud jde o bod zlomu v příjmech. Ten vedl ke značnému navýšení spotřeby za účelem zlepšení životní úrovně.

Sanfranciská investiční společnosti EMQQ Global pak je velmi optimistická ohledně internetových akcií díky vládní investici do digitální infrastruktury Indie, známé jako India Stack.

ETF této společnosti zahrnuje podíly v Info Edge a Reliance Industries, působící v různých sektorech od těžby ropy po digitální služby.

Rizika investování v Indii

Při investování v Indii je důležité zvážit politiku, měnové kurzy a ocenění akcií. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám v USA by se dalo očekávat, že indická měna bude pod tlakem, ale zatím si vede dobře.

Rupie klesla za poslední rok vůči americkému dolaru pouze o 2 % , což je výrazně méně než pokles o 8 % v roce 2023.

Vývoj měnového páru INRUSD za poslední rok

Nedostatečná podpora premiéra Modiho by však mohla znamenat vyšší fiskální deficity, pokud by byl pod tlakem koaličních partnerů, aby utrácel.

A pokud by trhy kolísaly, mohla by centrální banka zasáhnout snížením úrokových sazeb, což by vyvolalo další tlak na rupii.

Někteří investoři pak považují indické akcie za nadhodnocené. Ocenění indických akcií se může zdát vysoké, ale růstový potenciál země je hlavním důvodem, proč jsou investoři ochotni za tento trh platit prémii.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.