Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investování vs. gambling – Jaký je mezi nimi rozdíl a proč je řada lidí vnímá stejně?

Publikováno
Investování vs. gambling – Jaký je mezi nimi rozdíl a proč je řada lidí vnímá stejně?
Zdroj: Depositphotos.com

Kolikrát jste se v životě setkali s názorem, že je investování pouhým hazardem s finančními prostředky? Že je systém nastaven na výhru velkých hráčů, kteří mají prostředky vás kdykoliv slupnout jako malinu? Pokud se o finance a investování aktivně zajímáte, dost možná už jste to slyšeli tolikrát, že si raději hledíte svého a tato tvrzení už ani nijak nerozporujete.

Nicméně, pokud patříte k druhé straně barikády, čtěte dál – pokusíme se udělat vše pro to, abychom vás přesvědčili o opaku. Zastáváme totiž názor, že investování a gambling, ač mají řadu společných rysů a nechávají vyplout na povrch stejné stránky lidské osobnosti, jsou dvě naprosto odlišné věci.

Potíž s investováním

Za jeden z hlavních důvodů démonizace investování lze považovat skutečnost, že na něj lidé povětšinou narazí až ve chvíli, kdy už nějakým způsobem okusili gambling. Ať už se jednalo o několik prohraných ticketů ve sportce, prohranou sázku s kamarády, tipování na zápasy nebo peníze prohrané v hernách, povědomí o hazardu je ve společnosti široce zakořeněné. A den co den nám média připomínají, jak je hazard špatný.

Zdroj: Pexels.com

gambling

Když pak člověk narazí na něco, co mu na první pohled připomíná věc, kterou už důvěrně zná, zatímco ty zásadní rozdíly jsou schované kdesi daleko v pozadí, jednoho ani nepřekvapí skutečnost, že k celé věci bude jako ke gamblingu přistupovat a že to tak podle toho i dopadne.

V naší společnosti pak zcela zásadní roli hraje i jakási nedůvěřivost, která lidem diktuje někdy až přehnanou opatrnost ve vztahu k vlastním financím a potažmo finančním trhům. Dokládá to stále vysoká obliba konzervativního spoření na úkor akcií, dluhopisů apod., zkrátka „západněji“ laděných investicí.

No a když už se někdo rozhoupe k tomu, aby do světa investic vstoupil, zpravidla je jeho vnímání pokřivené zkreslenými představami o okamžitých ziscích, lodích, sportovních autech a drahých domech na pláži, tak, jak mu to prezentují „ti, kteří už to přeci dokázali“. Tito lidé se pak lapí do osidel destruktivního tradingu, což je rychlá cesta do finančních pekel.

Nad tímto kontrastem někdy zůstává rozum stát – na jedné straně zde máme konzervativní přístup k financím, na straně druhé pak divoký bezmyšlenkovitý hazard typu „vrazím to všechno do Tesly a uvidíme, co se stane“.

Tomuto paradoxu se podivuje i Peter Lynch, světoznámý manažer hedgeového fondu Fidelity a autor knihy One Up on Wall Street, jehož vždy pobavila skutečnost, že lidé dokážou trávit dlouhé hodiny důkladným průzkumem trhu ve snaze koupit si novou pračku, zatímco když mu někdo zavolal s tím, že chce koupit tu či kterou akci, na kterou zrovna narazil, tento jedinec často ani nemohl popadnout dech.

Ale dost bylo tlachání nad neutěšeným přístupem veřejnosti k financím. Účelem tohoto článku je dokázat, že investování není gambling. Pojďme tedy na to.

Společné rysy tradingu a gamblingu

Začneme společnými rysy gamblingu a investování, tedy něčím, co jsme částečně nastínili už v předchozí části článku. Účelem této kapitoly je ukázat podobnosti mezi gamblingem a investováním a potažmo proč je někdo může vnímat jako dvě stejné věci. Z našeho pohledu zde hraje roli dvojice stěžejních faktorů.

Jak u investování, tak u gamblingu riskujeme kapitál ve snaze o zisk

Kapitál, riziko, zisk. Jak pro hazardování, tak pro investování je tato „svatá trojice“ naprosto klíčová. Gambler dává všanc určitý finanční obnos, s tím, že počítá, že jej může ztratit. Zpravidla celý, ale u některých forem hazardu je možné ztratit i pouhou část vkladu. V případě investování je to na první pohled stejné – investor vkládá svůj kapitál do určitého aktiva, přičemž doufá v zisk, ale musí počítat i se skutečností, že o část nebo i celý svůj vklad může přijít.

Jenže mezi investováním a klasickým gamblingem (snad s výjimkou sázení na zápasy) je jeden zásadní rozdíl – investoři mohou s rizikem pracovat a mají mnoho možností, jak jej zredukovat na únosnou míru. Gambleři mají zpravidla svázané ruce a co víc, ač se snaží seč mohou, pravděpodobnost výhry je spíše nemožné naklonit na svou stranu.

Jak u investování, tak u gamblingu usilujeme o minimalizaci rizika a maximalizaci zisku

I tento faktor může za to, že gambling a investování mohou některým lidem připadat stejné a že je tak i vnímají. Z hlediska minimalizace rizika a maximalizace zisku je však investování mnohem flexibilnější, a navíc – z dlouhodobého hlediska trhy neustále rostou, takže šance na zisk se pro trpělivého a řádně připraveného investora zvyšuje.

U gamblingu to neplatí – z matematického hlediska je pravděpodobnost výhry vždy na druhé straně a čím déle jedinec hraje, tím více času má tento nepoměr na to, aby se naplno projevil.

Poznámka

V nedávné době se objevilo několik případů, které posunuly to, jak široká veřejnost vnímá investování, blíže ke gamblingu. Řeč je mimo jiné o armádě uživatelů Redditu, která se rozhodla hromadně zainvestovat do akcií neperspektivní společnosti GameStop a „vykoupat“ institucionární investory. Celý plán se povedl a spousta lidí shrábla pohádkové zisky, avšak cena se brzy poroučela zpět dolů a řada lidí zaznamenala vysoké ztráty.

Tento fenomén jde ruku v ruce s rozmachem tzv. social tradingu, kdy se trhy stávají stále více přístupné širokým a neinformovaným masám, které je vnímají jako rychlou cestu ke zbohatnutí.

Rozdíly mezi tradingem a gamblingem

Mezi investováním a gamblingem nicméně panují naprosto zásadní rozdíly, s nimiž se však neinformovaní investoři nemají možnost nebo vyloženě nechtějí seznámit. Přitom právě následující faktory jsou tím, co z neznalého gamblera může udělat účastníka trhu, který dělá podložená a uvážená rozhodnutí.

Práce s rizikem

Investoři mají oproti gamblerům mnohem širší možnost práce s investičním rizikem. Zatímco v gamblingu hraje velkou roli náhoda a neúspěch obvykle znamená ztrátu celého vkladu, investor si s rizikem může krásně „pohrát“.

Nejen že si investor může zvolit investiční aktivum podle vlastního rizikového profilu, celou investici si může nastavit i tak, aby z ní v případě nepříznivého vývoje mohl kdykoli vystoupit. Třeba po ztrátě 10, 20, 30 % původního vkladu apod.

Co se týče rizikového profilu, bude na něm záležet to, do čeho investor vlastně vkládá své prostředky. Ať už zvolí konzervativnější podílové fondy, ETF nebo dluhopisy, dynamičtější akcie, kryptoměny nebo klasické investice typu nemovitosti, svou působnost na trzích si vždy může nastavit tak, aby držel riziko na uzdě a nepropadl panice při nepříznivém vývoji.

Časový faktor

Neméně důležitým faktorem je zde čas. Gambling je obvykle jednorázová záležitost, kdy se výsledek dozvíme v krátké době, zatímco u investování je třeba počítat s horizontem měsíců až desítek let. Čím delší horizont, tím lépe – ztráty se často dají „vysedět“, což u gamblingu samozřejmě neplatí.

Investování jde proti lidské podstatě, která velí „mít všechno hned tady a teď“. Správně zvolený investiční horizont je pak jednou z klíčových zbraní v arzenálu investora a současně i něčím, co jej odlišuje od gamblera.

Příprava, studium, zdroje

Ačkoliv určitou míru přípravy a studia zdrojů zahrnuje i gambling, jsou to právě informovaný přístup, pevně daná investiční strategie opřená na fundamentální a technické analýze, sledování mikro i makroekonomických ukazatelů, globálních trendů nebo výkazů jednotlivých firem, co v investičním světě odděluje příslovečné zrno od plev.

Spousta informací je navíc veřejně dostupných, nejúspěšnější persony z tohoto světa vydaly řadu knih, kde svá investiční dobrodružství dopodrobna popisují, a firmy musí ze zákona zveřejňovat informace o svých výsledcích za uplynulé měsíce a roky. Informace ve správných rukou jsou zkrátka mocným nástrojem a cestou k pohádkovým ziskům.

Na druhou stranu, až usednete v herně za výherní automat, hodíte do něj pár stovek a zmáčknete tlačítko, žádná informace vás k vysněné výhře nepřiblíží ani o píď.

Závěrem

Investování a gambling jsou zkrátka dva odlišné světy, které ale bohužel sdílejí několik klíčových podobností. To pak nahrává neinformovaným masám, aby tyto pojmy volně zaměňovaly. Navíc je hazardní přístup k investování na vzestupu, což je důsledek rozmachu obchodních aplikací, social tradingu a současných tendencí ve společnosti.

Počty hazardérů, kteří si takto hrají s úsporami, bohužel neustále rostou a lidé pálí své peníze, aniž by o investování cokoliv věděli nebo využili přístup k tunám volně dostupných informací. Na jednu stranu může ztráta finančních prostředků u uvědomělých jedinců vést ke zvýšení finanční gramotnosti, kdy si člověk jednoduše pořádně rozmyslí, do čeho investuje a něco si o tom počte.

Bohužel to však často končí tak, že jedinec nad investováním zlomí hůl a dojde k závěru, že postrádá smysl. Právě tito lidé pak šíří nepravdu o tom, že je investování pouhým gamblingem, a kruh se uzavře.

Jestli jste však dočetli až sem, doufáme, že v současné chvíli chápete, proč tomu tak není. Pokud mu dáte dostatek času, věnujete svůj čas i prostředky přípravě a budete k němu přistupovat s rozumem, investování může být skvělý způsob, jak do budoucna zabezpečit sebe i své nejbližší.

Líbil se vám tento článek?
14
3

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎