Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do bankovního sektoru: Francouzské banky

Před tím, než se pustíme do analýzy francouzských bank, podívejme se, co je nového v bankovním sektoru od vydání druhého dílu naší série sledující investice do bankovního sektoru.

Bankovní sektor a dividendy v roce 2021

Jedna z nejdůležitějších věcí, které budou rozhodovat o ceně akcií v bankovním sektoru, je rozhodnutí centrálních bank k výplatě dividend v roce 2021.

V minulém roce bylo bankám přikázáno nedistribuovat zisk za rok 2019, aby banky byly připraveny čelit nebezpečí vlně krachů firem z důvodu pandemie.

Opak však je pravdou. Díky státní pomoci postiženým firmám se vlna krachů odkládá. Mnohým firmám se vyplatí dále fungovat, aby přijímaly státní pomoc a zkrachovaly, až když se služby znovu otevřou. Jedná se nejenom o fenomén v naší zemi, ale o celoevropský problém.

Pro české banky, jako například Komerční banku anebo Monetu, by výplata dividend přicházela v úvahu až ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Pro Komerční banku by to znamenalo výplatu asi 23 korun na jednu akcii s tím, že pro další rok by zbylo 100 korun zadržené dividendy. Co se týče Monety, je těžké odhadovat, jak ve finále dopadne fúze s Airbankou a jak se PPF postaví k výplatě dividend.

Poznámka

Politici u kormidla

Hlavním problémem je, že se z distribuce dividend udělal politický problém. Většina politiků si velmi dobře rozmyslí, kdy zastaví všechnu pomoc firmám. Nejde jen o přímou pomoc, ale i o nastavení měnové politiky a úrokových sazeb. Zkrátka řečeno, žádný politik si nevezme na triko dobrovolně účet za koronavirus.

V České republice do podzimních voleb 2021 se nebude nic měnit. Ve Francii už teď některé vládní weby ukazují, že statní pomoc bude fungovat do května 2022, což je současně termín francouzských prezidentských voleb.

Pro investora je tedy důležité sledovat politickou agendu a hlavně kalendář, protože pokud nastane změna směrů v zásadních ekonomických tématech, stane se to vždy až po volbách. Z toho vyplývá, že zásadní obrat v ekonomické politice u nás nepřijde dříve než na konci roku 2021 a v Evropě ještě později. Tento investiční horizont by měl mít investor na paměti, pokud bude investovat do bankovního sektoru, který je tradičně hodně spjat s politickým prostředím.

Francouzský bankovní sektor

Mezi Německem a Francií je jistá anomálie. Za posledních třicet let velmi vzrostl německý průmysl, avšak německý bankovní sektor, jak jsme viděli, hodně kulhá ve své úspěšnosti za zbytkem německé ekonomiky.

Ve Francii platí opak, zatímco francouzský průmysl za poslední desítky let má velké problémy díky společné měně euro, francouzský bankovní sektor se pyšní hned několika velkými institucemi, které mají mezinárodní lesk. Francouzské banky patří k největším na světě a investor by je měl mít aspoň trochu zastoupené ve svém portfoliu.

BNP: Francouzský kolos

Největší francouzskou bankou je BNP Paribas. U nás ji znají především fanoušci tenisu, protože je to generální partner slavného pařížského turnaje v tenisu. Burzovní kapitalizace této banky dosahuje přibližně 86 miliard amerických dolarů. Banka zaměstnává přes 194 000 zaměstnanců po celém světě, z toho nejvíc ve Francii, Lucemburku a v USA. Její přítomnost, co se týče geografie, je následující: 72 % obratu se tvoří v Evropě, 12 % v USA, 8 % v Asii. Na konci roku 2020 banka spravovala vklady ve výši 941 miliard eur a úvěry ve výši 809,5 miliard eur. Mezi akcionáři velkou část drží Belgický stát, který vlastní přes 90 milionů akcí, což představuje přes 7,7 % společnosti.

Cena akcie

Dnes se akcie francouzské banky obchodují na ročních maximách. Cena BNP se dostala přes 57 euro. Z pohledu technické analýzy akcie jsou pořád silně růstové. Pokud nedojde k změně trendu anebo nepředvídatelné události, cesta k 60 eurům je otevřená.

První díl našeho seriálu věnovaný bankám vyšel 18. prosince 2020. Tehdy se akcie BNP pohybovaly v pásmu 42 až 44 euro. To představuje zhodnocení 25 % a jako bonus dividendu 1,1 eura.

Jinak řečeno, náš bankovní seriál se vyplatilo sledovat. Obecně od začátku roku bankovní sektor rostl po celém světě o 20 % až 50 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie BNP Paribas! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dividenda BNP

BNP nabízela vždy velmi slušnou dividendu. V letech 2018 a 2019 to vždy bylo okolo 3 eur. Což představoval slušný dividendový výnos v rozmezí 4 až 6 % ročně. V následujícím roce byla výplata zastavena kvůli koronaviru. Rok 2020 byl samozřejmě poznamenán sníženou aktivitou a banka vyplatila za tento rok dividendu 1,11 eura, kterou vyplatila v květnu 2021. Pokud se situace vrátí k normálu, banka by znovu mohla vyplácet roční dividendu v obvyklé výši 3 eura.

BNP a americké pokuty

Právě zastoupení v USA je pro banku hodně kontroverzní. Díky americké justici banka byla v roce 2015 odsouzena zaplatit obrovskou pokutu 9 miliard dolarů za porušení mezinárodních sankcí. Banka realizovala finanční operace v Íránu a v Súdánu. Banka skoro každý rok platí pokuty v USA za nejrůznější přestupky, například posledně za manipulaci s měnovým kurzem 350 miliónů dolarů.

Samozřejmě tyto zprávy investora nepotěší, protože tyto pokuty jsou přímo zaplaceny z čistého zisku. Může to znamenat něco pozitivního? Pozitivní na tom je, že tato banka se nebojí a často se pohybuje na hraně, čím dokazuje svoji sílu. V podstatě se jedná o evropskou banku, která se snaží dělat aspoň nějakou protiváhu americkým investičním bankám anebo bankám v londýnské metropoli.

Crédit Agricole: Trochu jiná banka

Druhá největší francouzská banka, co se týče výše burzovní kapitalizace, je Crédit Agricole. Jak její název napovídá, je to banka s dlouhou tradicí, která se na začátku své existence specializovala na finanční pomoc podnikatelům v zemědělství. Banka byla založena v roce 1894. S postupem času banka vytvořila síť lokálních poboček, záložen a pojišťoven. Tuto strukturu si zachovala i do dnešních dnů. Banka je tvořena 39 regionálními strukturami, které dodnes tvoří páteř bankovního systému a představují odlišnost této banky.

V roce 1990 se však pod vlivem nastupující globalizace přetvořila v mezinárodní banku bez ohledu na region. Koupila portugalskou banku Banco Espirito Sancto. Crédit Agricole koupila taktéž firmu Sofinco, která se specializuje na poskytování spotřebních úvěrů. Tuto přeměnu z lokální zemědělské banky na světovou banku dokončila v roce 2001 vstupem na pařížskou burzu.

Krize 2008 a pomalý návrat k původnímu modelu

Banka byla velmi zasažena krizí v roce 2008. Aby odvrátila krach, prodala svoje akcie ve společnosti Suez za 1,3 miliard eur. I to nestačilo a francouzský stát jí poskytl úvěr ve výši 21 miliard euro. Další prohlubování ztrát ji dovedlo ke kompletní změně strategie: z mezinárodní banky znovu návrat k lokální instituci, která se zaměří především na francouzský region a na pomoc pří spoření a při pojištění.

Banka se zbavila svých zahraničních investic, v poslední době prodala podíl v saudské bance Saudi Fransi. Tato banka si uvědomila velmi dobře svoji pozici a nechtěla konkurovat velkým světovým hegemonům, zaměření na lokální a regionální problémy dává bance možnost být v malém měřítku víc efektivní. To je určitě dobrý směr, otázkou je, jak moc je na tom dobře Francie po koronaviru. Tento bankovní model představuje určitou alternativu v bankovním světě, kde desítky bank fungují všechny na stejném modelu.

Cena akcie

Na začátku června se akcie Crédit Agricole obchodovala v pásmu 12 až 12,5 eura, což prakticky znamená na předcovidových úrovních. Během roku 2020 si akcie sáhla dvakrát na dno. Poprvé na jaře a po druhé na podzim, kdy sestoupila pod cenu 7 euro za kus. Jelikož bankovnímu sektoru se daří, hlavně díky trhu s nemovitostmi, dostatečné hotovosti na trhu, díky centrální bankám a v neposlední řadě díky zatím nepřicházející vlně krachů. Znovu platí to, co v případě BNP Paribas, že číst náš seriál se vyplatí. Na konci roku 2020 začala pomalá sektorová rotace a ceny akcie Crédit Agricole připsaly 30 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie ACA! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dividenda Crédit Agricole

K tomu se musí připočíst tučná dividenda, která je ve Francii tradičně vyplácena v květnu. Do roku 2018 mohl akcionář počítat s dividendou 0,6 euro, což k tehdejší ceně akcií představovalo stabilní dividendový výnos mezi 3,5 – 5 %. V roce 2019 výše dividendy stoupla na 0,7 euro a s poklesem ceny akcií to znamenalo solidní dividendový výnos 6,46 %. V roce 2020 měla banka vyplácet taktéž dividendu 0,7 euro, ale ta byla zrušena. Pro rok 2021 měla být dividenda 0,8 euro, ale banka čeká na pokyny z ECB.

Banka nabízí svým akcionářům možnost vyplacení dividendy v akciích. Tento způsob většinou odměňuje akcionáře, a to zejména za tento rok, kdy díky poklesům průměrná cena akcie bude výhodná. Aby banka mohla realizovat tento program, rozhodla spustit program vlastního odkupu akcií ve výši 550 milionů eur. To potěší každého akcionáře. Jinak řečeno, tato banka ukazuje, že si svých akcionářů váží.

Société Générale: Třetí silná francouzská banka

Tuto banku není třeba českému čtenáři představovat. Jedná se o francouzského vlastníka Komerční banky. Société Générale vlastní přes 60 % této třetí největší tuzemské banky. Právě banky v zahraničí představují 20 % podílu na celkovém obratu francouzské banky. V zahraničí spravuje přes 2150 poboček, avšak největší podíl na obratu má domácí francouzský trh (32 %). Société Générale vlastní i další francouzskou banku Crédit du Nord a společně spravují přes 2400 poboček na francouzském území.

Do těchto tuzemských aktivit lze připočítat významného francouzského brokera Boursorama Banque, který provozuje velmi dobrý informační web boursorama.com. Přes 30 % vytváří investiční oddělení banky, díky tomu se jedná o třetí největší investiční banku v Evropě. 11 % z obratu banka vytváří provozováním vlastní pojišťovny. Zbytek obratu je tvořen spravováním majetku soukromých bohatých investorů. Francouzská banka spravuje přes 456 miliard euro úspor a celková výše úvěru činní 448 miliard eur.

Cena akcií a dividenda Société Générale

Prakticky platí to stejné jako v případě BNP Paribas a Crédit Agricole, kdo nakoupil v momentě našeho prvního článku, ten se může těšit ze zisku desítek procent. Ten v případě Société Générale je největší. Na začátku roku se akcie dala pořídit za méně než 17 euro. Nyní se její cena pohybuje nad 26 eury.

Načítání
Načítání
Koupit akcie GLE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V roce 2020 banka nevyplatila jako ostatní dividendy. V tomto roce hodlá v souladu s pravidly ECB vyplatit dividendu 0,5 euro. Avšak hodlá obejít regulaci ECB tím, že pokud se pravidla nezmění, tak v posledním čtvrtletí spustí masivní odkup svých akcií. Na tuto operaci má vyčleněno 470 milionů eur.

Vzpomínka na aféru Kervivel

Investiční oddělení bylo vždy velmi důležité pro Société Générale a zároveň ukázalo slabinu tradingu. Případ tradera Jeroma Kervivela, který díky svým nebezpečným operacím na trhu připravil banku o neuvěřitelných 4,9 miliard eur.

Soud s ním se v podstatě táhne roky. Na začátku francouzská banka chtěla, ať trader zaplatí celou sumu. Hlavní část jeho obhajoby spočívala v tom, že dokud vydělával, tak riskantní operace, které narušovaly bezpečnostní protokol, nikomu nevadily.

Nakonec ho soud odsoudil k splacení pokuty ve výši jednoho milionu eur. Tato aféra silně urychlila přechod na algoritmické obchodování, jehož hlavní nevýhodou je pokřivení celého finančního trhu, avšak nedochází k lidským chybám jako v případě Kervivela. Samotný trader se stal symbolem boje proti současnému finančnímu systému. V každém případě dnes tato banka patří k nejpřísnějším, co do aplikování a kontroly svých investicí.

Jak to bude dál s francouzskými bankami?

V roce 2020 se všichni báli, že kvůli koronaviru banky můžou zkrachovat. Díky dostatku hotovosti se tak nekoná. Nedošlo ani k řetězové reakci různých krachů firem. Díky státní pomoci firmy nezkrachovaly a banky nemusely zavádět opravné položky do svého účetnictví. Ve Francii dokonce byl patrný opačný jev. V roce 2020 pouze 32 000 firem zkrachovalo, což je o 38 % méně, než bývá dlouhodobý průměr. Jelikož i nadále ekonomika je držena levnými penězi, vlna krachů se neočekává do konce roku 2021. Rok 2022 je volebním rokem ve Francii. Současná vláda udělá vše, aby se problémy neprojevily. Tedy do první poloviny roku 2022 banky mohou být relativně v bezpečí.

Druhým faktorem, kterým bankám pomáhá, je inflace. Pokud je větší, znovu se zmenšuje riziko nesplacených dluhů, protože dlužníci mohou lépe splácet. Pokud centrální banka trochu zvýší sazby jako reakci na inflaci, i toto pomůže bankám. Z toho vyplývá, že i tento rok bude ještě silně růstový na bankovních titulech.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.