Před tím, než se pustíme do analýzy anglických bank, podívejme se, co je nového v bankovním sektoru od vydání třetího dílu naší série sledující investice do bankovního sektoru.
Centrální banky po celém světě se pomalu vrací k návratu výplaty dividend pozastavených z obavy odlivu kapitálu bank. Tento odliv kapitálu by pak bankám chyběl, když by zemi zachvátila vlna krachů způsobená ekonomickými lockdowny. Jak víme, tato situace nenastala. Prakticky všechny vlády ve vyspělých zemí vsadili na zachování ekonomické struktury za cenu obrovského navýšení dluhů. Firmy nekrachovaly, tím pádem se nepropouštělo a lidé mohli i nadále splácet hypotéky.
Banky tak nemusely nějak závažně očišťovat svoje účetnictví od nedobytných pohledávek a nesplacených dluhů, i když větší zadlužení státu nepomůže vyřešit ekonomické problémy před koronavirem, naopak je prohloubí. Řeč je například o tzv. zombie firmách, které si díky nízkým úrokovým sazbám mohou nadále velmi levně půjčovat. Tyto firmy by za normálních okolností zkrachovaly, ale jsou uměle drženy nad vodou.
Až se úrokové sazby vrátí k normálu, tyto firmy půjdou ke dnu, avšak jejich pád bude rozložen v čase. Bankovní sektor nebude zatížen najednou, ale postupně.
V každém případě, pokud nedojde k razantnímu zvýšení sazeb, bankovní sektor vydrží možný nápor rok či dva.
Menší zvýšení sazeb mu naopak prospěje, protože bude mít větší marže na půjčkách. Zvednutím úroku o půl procenta klienti nebudou až tak zatížení a zároveň je to neodradí od půjčky. Jelikož hlavní rizika v bankovním sektoru mohou nastat nejdříve za rok, je tedy nesmysl podržovat výplatu dividend nadále. Banky by tak měly na svých účtech zisky ze tří let. Rizika v bankovní sektoru budou existovat i nadále. Nevyplatit dividendu by bylo už neúnosné. Výplata dividend, hlavně drobným akcionářům, může prospět ekonomice, protože tito investoři použijí peníze na spotřebu.
Anglická bankovní lobby
Výplatu dividendy pro banky jako první povolila anglická centrální banka Bank of England, a to již 13. července. ČNB následovala až 2. srpna s tím, že pro rok 2021 se vyplatí omezená dividenda. Plnou dividendu by měli akcionáři dostat na svůj účet až v roce 2022. ČNB dovolila Komerční bance a Monetě vyplatit částečnou dividendu. Tu by měly ještě schválit valné hromady ve čtvrtém čtvrtletí 2021. V případě Komerční banky půjde o 23,86 korun.
Moneta pošle akcionářům 3 koruny za jednu akcii. Hlavní rozdíl mezi českými a anglickými bankami je zejména v tom, že anglické banky mají daleko silnější lobby než ty české. Londýnská City dokáže vytvořit tlak v podstatě na každou vládu ve světě nebo organizaci. Nákupem akcií anglických bank sázíte z velké části na tuto silnou lobby ve světě.
Sázka na anglickou libru
Druhým důvodem, proč investovat principiálně do anglický bank, je skutečnost, že tyto akcie jsou kótované v libře. Příští krize nebude způsobena bankovním sektorem, ale nedůvěrou v peníze. Příští krize bude bezpochyby monetární. Právě to je důvod, proč by investor měl věnovat diverzifikaci svého portfolia v oblasti deviz.
Pro českého investora může být velmi výhodné jednoho dne si nechat vyplácet dividendu v librách. Libra je jednou z podhodnocených měn současnosti, důvodem byl tlak na libru kvůli brexitu.
Ale za rok či dva už brexit nebude pro britské hospodářství problémem. Na rozdíl od eura netáhne za sebou jižní státy Evropské unie, které jsou v současné době tak zadlužené, že prakticky nikdo neví, jak svůj dluh zaplatí. Jedinou možností, která fungovala do teď je, že jižní státy Evropské unie prosperují hlavně díky Německu a severním státům jako Finsko nebo Nizozemí, které jsou garantem společné měny. Je velmi pravděpodobné, že euro bude oslabovat vůči libře. A jelikož pro českou korunu je hlavní kurz k euru, tak česká koruna bude oslabovat vůči libře. Jelikož je nyní jedna libra pod 30 korun, nákupem za české koruny si koupíme více britských akcií, nejlépe právě dividendové. Až koruna oslabí, můžeme se těšit na větší výplatu dividend. Investice v libře nám umožní si rozložit měnové riziko.
Tato britská banka byla založena v devatenáctém století v Hongkongu. Už od začátku své existence měla pověst “pirátské” banky, protože sloužila pro operace britských obchodníků v Asii, zejména v Číně. Banka HSBC podporovala obchod s hedvábím a opiem. Kontroverzní nálepka bance zůstala do dnešních dob. HSBC má za sebou několik skandálů vázaných na praní špinavých peněz a nařčení z ochrany svých klientů před finančními úřady. V aféře Swiss Leaks banka byla odsouzena zaplatit pokutu ve výšce 294 milionů euro.
Historická vazba s Hongkongem se projevuje i v názvu banky. Zkratka HSBC znamená Hong Kong & Shanghai Banking Corporation. V roce 1920 expandovala do celé Asie. Až v osmdesátých letech banka expanduje do Evropy a do USA. V roce 1993 přesune svoje sídlo z Hongkongu do Londýna z důvodu navrácení Hongkongu Číně v roce 1997. Nyní je přítomná v 84 různých zemích a má přes 60 milionů klientů.
Aktivity banky HSBC
Banka HSBC s burzovní kapitalizací přes 100 miliard dolarů patří k největším světovým bankám. Obrat této banky dosahuje každý rok přes 50 miliard dolarů. Na tomto obratu se podílí 43,6 % klasické bankovní služby, jako je vedení učtu, hypotéky či spotřební úvěry. 29,7 % pochází z investiční činnosti a obchodování na světových trzích, forexu a akvizicí. 26,4 % z divize obchodní banky a 0,3 % pochází z činnosti privátních služeb pro movité klienty.
Na konci roku 2020 společnost HSBC spravovala účty klientů, na kterých bylo uloženo 1642 miliard dolarů, a půjčky ve výši 1037 miliard dolarů.
Pokud se podíváme na rozložení obratu podle geografických zón, tak Evropa se podílí 32,1 %, Asie 46,9 %, Severní Amerika 11,1 %, Jižní Amerika 5,3 %, Blízký Východ a Afrika 4,6 %. Jak vidíme HSBC zůstává silným hráčem v Asii. Koupí akcií HSBC můžeme sázet na rozvoj bankovnictví v Asii bez toho, abychom platili vysoké poplatky za nákup asijských bank na burzách v Asii. Jelikož se HSBC obchoduje jak v Londýně, tak v New Yorku, tak díky výhodným nabídkám brokerů se dá pořídit s minimálními poplatky.
HSBC může přilákat i dividendové investory. Až na krizový rok 2020 banka HSBC vyplácí dividendu dvakrát ročně. Tradičně v březnu a srpnu. Tento rok vyplatila dividendu 1,09 dolarů, což představuje roční dividendový výnos 4,13 %. Sice to dnes na pokrytí inflace nebude stačit, ale vyplatí se tuto akcii držet dlouhodobě. I přesto, že jde o největší britskou banku, tak její akcie zaznamenaly růst pouze o 7,5 % od začátku roku. To není moc dobrý výsledek, protože celková výkonnost britského FTSE je nyní 8 %. Růst akcií HSBC je podprůměrný ve srovnání se stovkou britských firem.
Akcie HSBC jsou velmi vázané na dění v Asií. Na cenách akcií se často odráží napětí mezi Čínou a Amerikou. Jelikož pravděpodobnost otevřeného konfliktu mezi těmito mocnostmi je prozatím malá, vyplatí se sledovat kurz této akcie a během propadů ji koupit. HSBC může tvořit základ dlouhodobého portfolia. Navíc u ní platí to, že kdyby její hodnota klesla na nulu, prakticky by to znamenalo konec bankovního systému. Jak se mnohokrát ukázalo, tato banka je typicky to big to fail.
Klasická britská banka Lloyds Banking Group
Lloyds Banking Group je britská banka, které nechvalně proslula během finanční krize 2008. Pro mnohé Brity je tato banka synonymem této krize. Druhá největší britská banka, která má poloviční kapitalizaci než HSBC, okolo 43 miliard dolarů, vznikla v roce 1995. Samozřejmě, že historické kořeny subjektů tvořících tuto banku spadají, až do devatenáctého století, ale v roce 1995 se spojily Lloyds se skupinou TSB Group.
Následně po krizi 2008 se do skupiny přidala Halifax Bank of Scotland, která by bez této fúze zkrachovala. Po této fúzi britská banka změnila název do dnešní podoby Lloyds Banking Group. Výměnou za záchranu bankovního sektoru se hlavním akcionářem stala britská vláda.
V roce 2008 britská vláda držela přes 43,4 % akcií této banky. I přes nákupy států se akcie Lloydsu propadly během jediného dne o 30 %. V říjnu 2008 Anglie zaplatila za akcie Lloydsu 20,3 miliard liber.
Od roku 2013 britská vláda začala snižovat svůj podíl a rozprodávat akcie Lloydsu.
Posledních akcií se vláda zbavila v roce 2015. Podle odhadů a započítané dividendy britský daňový poplatník na celé operaci vydělal. Britská vláda celkově prodala svůj podíl za 21,2 miliard liber. Avšak pachuť z této operace zůstala především pro propuštěné zaměstnance této banky. Státní plán byl i tvrdou restrukturalizací bankovního ústavu. Od roku 2008 do 2017 banka zrušila přes 54 000 pracovních míst.
Tato historie nám ukazuje, že britský stát na rozdíl od českého dokáže být velmi kapitalistický. Svoboda podnikání a britská justice je obecný důvod proč investovat do akcií britských společností. Zvláštnost této banky je právě v tom, že drtivou většinu svého obratu realizuje pouze v Británii. Společnost sice v roce 2019 vytvořila svoji pobočku v Berlíně, aby zabránila možnému negativnímu dopadu brexitu na své klienty, ale prozatím to vypadá, že bance Lloyd se velmi dobře daří brexitu navzdory.
Výsledky hospodaření
Poslední známé výsledky za první pololetí naznačují, že bance Lloyd se daří. Při obratu 3,9 miliard liber společnost vykázala zisk 0,0281 liber na jednu akcii. Analytici předpokládali zisk 0,0252 liber. Společnost za rok 2020 vyplatila celkovou dividendu 1,24 liber na akcii. Výplata probíhá dvakrát ročně, v únoru a v červenci. Při současné ceně akcie to představuje slušný 4,1 % dividendový výnos. K tomu je potřeba připočítat cenový růst akcie. Akcie Lloydu přidala 26 % od začátku roku.
Investiční banka Barclays
Třetí největší bankou obchodovanou na londýnské burze je investiční banka Barlcays. Jedná se o velmi starobylou banku. Byla založena již v roce 1896, ale její historické kořeny sahají až do roku 1690, kdy dva obchodníci v Londýně založili tuto banku, která se specializovala na nákup zlata a stříbra. Na rozdíl od dvou předchozích tato banka je především určená investorům a firmám. Má tři hlavní druhy činností: obchodní banka, investiční banka specializující se na obchodování na světových trzích, zejména forexu a komodit, a vydávání kreditních karet.
Banka Barclays svůj obrat tvoří především ve Velké Británii 51,5 %, v Americe 34,1 %, v Evropě 9,5 %, v Asii 4,7 % a ve zbytku světa 0,2 %. Ceny akcií Barlays od začátku roku vzrostly o silných 31 %. Sice vyplácí nejmenší dividendu v porovnání s dvěmi předchozími bankami – roční dividenda dosáhla 0,216 dolarů za akcii, to představuje roční výnos pouhých 2,08 %. Ale i přes tuto malou dividendu Barclays má nízký ukazatel P/E Ratio okolo 7. Akcie je tak stále podhodnocena.
Tří britské banky tři různé druhy investiční strategie
Podrobnější náhled na první tři největší britské banky podle tržní kapitalizace nám ukazuje, jak je bankovní sektor různorodý.
Dnes se nestačí pouze zaměřit sektorově, říct si, že bankovní sektor je podhodnocen a nakupovat všechny akcie z tohoto sektoru. Každá z analyzovaných bank nám ukazuje různá rizika, kterých by si investor měl být vědom, a podle toho zvolit svoji strategii.
HSBC představuje sázku na jistotu, avšak zatím s malým cenovým růstem. HSBC je velmi exponována v Asii. Pokud celému asijskému regionu se bude dařit, cena akcií HSBC má potenciál růst. Pokud naopak vznikne větší napětí mezi Čínou a USA, tak akcie HSBC mohou reagovat silně negativně.
Lloyld představuje klasickou banku s dobrou dynamikou růstu a i s dobrým dividendovým potenciálem. Pokud věříte, že Britové se po brexitu zvednou a využijí příležitost a stanou se znovu nezávislým ekonomickým motorem, tak může být tato akcie vaší volbou.
Banka Barclays má úplně jiná rizika. Jelikož se jedná o investiční banku, která aktivně obchoduje na světových trzích, tak její cena se bude odvíjet od nálady na trhu. Pokud si myslíte, že ani příští rok se nezvednou úrokové sazby, a tím pádem se bude obchodovat bez rizika, tak akcie Barclays vás mohou zajímat.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.