Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Zakladatel FTX byl zatčen, největší krypto burze hrozí kolaps!

Finex Coin Week – Zakladatel FTX byl zatčen, největší krypto burze hrozí kolaps!
Zdroj: Depositphotos.com

Další prosincový týden je za námi a my vám přinášíme pravidelný přehled nejzásadnějších událostí ze světa digitálních aktiv. Uplynulý týden byl opět plný nečekaných událostí a zvratů, ze kterých vybíráme:

Obsah článku

Zakladatel burzy FTX, Sam Bankman-Fried, byl zadržen policií

Začátkem druhého prosincového týdne přišla z Baham překvapivá zpráva o tom, že místní královská policie zatkla na žádost americké vlády zakladatele zkrachovalé burzy FTX, Sama Bankmana-Frieda.

Zatčení potvrdil bahamský generální prokurátor a ministr pro právní záležitosti, Ryan Pinder, který uvedl, že úkon byl proveden na základě formálního oznámení vlády Spojených států, která na něj podala trestní oznámení.

Deník The New York Times s odvoláním na osobu obeznámenou s touto záležitostí uvedl, že obvinění proti SBF zahrnují podvody s cennými papíry a elektronickými penězi, spiknutí za účelem spáchání podvodu s cennými papíry a elektronickými penězi a také praní špinavých peněz. Spojené státy pravděpodobně požádají o vydání SBF do země. Dle Pindera Bahamy neprodleně vyřídí jakoukoli žádost o jeho vydání.

Bahamský premiér Philip Davis uvedl: “Obě země společně usilují o to, aby byly všechny osoby spojené s FTX, které mohly zradit důvěru veřejnosti a porušit zákon, dohnány k odpovědnosti.”

Již 10. prosince se sešli představitelé regulačních orgánů, prokurátoři z New Yorku a agenti FBI s právníky společnosti FTX, aby získali dokumentaci potřebnou pro vyšetřovatele. Americké ministerstvo spravedlnosti pečlivě zkoumá, jestli společnost nepřevedla neoprávněně stovky milionů přibližně ve stejné době, kdy vyhlásila bankrot.

Zatčení přišlo nečekaně pouhý den před tím, než měl SBF na dálku vypovídat před sněmovním výborem pro finanční služby při slyšení vyšetřujícím krach jeho burzy. Na zatčení okamžitě reagovalo mnoho osobností a politiků, které tento krok vesměs potěšil.

Zklamání však vyjádřila Maxine Wetersová, která uvedla: “Jsem překvapená, že byl Sam Bankman-Fried zatčen na Bahamách na příkaz státního zástupce Spojených států. Americká veřejnost si zaslouží, aby se o jeho činech, které poškodily více než milion lidí, dozvěděla přímo od něj.”

Během týdne požádal obhájce SBF o propuštění na kauci, kterou vrchní soudkyně Joanne Ferguson-Pratt zamítla. Zdá se, že SBF stráví Vánoce a Nový rok v bahamské vazbě. Jeho případ o vydání do USA byl totiž odložen na 8. února 2023.

Binance čelila poplašným zprávám ohledně solventnosti

Strach v kryptoměnovém světě neutichl ani minulý týden. Na sociálních sítích se začaly šířit poplašné zprávy ohledně solventnosti největší kryptoměnové burzy Binance. Uživatelé následně začali ve velkém stahovat kryptoměny do svých privátních peněženek.

Analytická platforma Nansen uvedla, že za posledních sedm dní došlo z Binance k výběrům, které činily více než 3,6 miliardy dolarů. Changpeng “CZ” Zhao, generální ředitel burzy, poukázal na fakt, že burza zažila takovou zátěž již v minulosti a vtipkoval, že testovat burzy střídavým intenzivním vybíráním peněz je vlastně dobrý nápad.

Bank run na jednu z nejznámějších kryptoměnových burz přichází necelý měsíc poté, co CZ vyvolal podobnou situaci proti burze FTX ústící v problémy s likviditou a její následný kolaps.

Navzdory FUDu, který se začal v kryptoměnové komunitě šířit, zůstává mnoho členů optimistických a tvrdí, že Binance bouři přečká a nebude sdílet stejný osud jako FTX. Jiní zase spekulují o tom, že pokud Binance padne, mohlo by to srazit na kolena celý kryptoměnový průmysl.

Kryptoanalytik Del Crxpto zase obvinil kryptoměnová média z šíření FUDu kolem Binance a dodal:

“Média se snaží vyvolat bank run na Binance. V posledních několika týdnech se v tomto ohledu pokusily vymyslet několik příběhů například o tom, že Binance neprošla auditem. Skutečnost je taková, že čas je auditem č. 1 a Binance testem času prošla.”

Poplašným zprávám ohledně Binance přispělo hlavně oznámení o dočasném pozastavení výběrů ve stablecoinu USDC. Následně se přidala i mainstreamová média líčící zprávy o tom, že burza pozastavuje veškeré výběry, což nebylo nijak potvrzené. Výběry ostatních kryptoměn v době psaní článků fungovaly běžným způsobem.

Dobré pověsti burzy nepřispěl ani článek, který nedávno zveřejnila agentura Reuters. Uvádí v něm, že americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje žalobu vůči některým představitelům společnosti za finanční podvody. Ministerstvo však tyto zprávy nepotvrdilo a samotná burza označila tato tvrzení za lži.

Koncem týdne se útoky na Binance stále stupňovaly a objevovaly se další zprávy zpochybňující její podnikání. Ke zlepšení situace nepřispělo ani oznámení o ukončení spolupráce se strany firmy Mazars, která nedávno pro Binance provedla audit Proof of Reserves. Mazars uvedla, že v této činnosti nebude pokračovat kvůli obavám z toho, jak tyto audity vnímá veřejnost. Ta je považuje za plnohodnotné audity, jimiž však nejsou.

Realizované ztráty po kolapsu FTX nedosahují takových rozměrů jako při dřívějších krizích

Analytická společnost Chainalysis porovnala největší krize aktuálního bearmarketu a z výsledků vyplynulo, že kolaps burzy FTX nezpůsobil tak velké ztráty, něž jaké nastaly v případě kolapsu ekosystému Terra, krachu Three Arrows Capital a bankrotu společnosti Celsius.

Ze zprávy Chainalysis z minulého týdne vyplývá, že když v květnu letošního roku došlo ke ztrátě vazby stablecoinu TerraUSD, nyní TerraClassicUSD, na dolar, dosáhly týdenní realizované ztráty vrcholu 20,5 miliardy dolarů, zatímco při následném červnovém kolapsu společností Three Arrows Capital a Celsius dosáhly týdenní realizované ztráty rekordních 33 miliard dolarů.

Pro srovnání, týdenní realizované ztráty během aféry FTX dosáhly v týdnu od 7. listopadu vrcholu 9 miliard dolarů a od té doby se každý týden snižují. Chainalysis uvedla, že jakmile došlo ke krachu FTX, měli už investoři nejhorší událost roku za sebou. Společnost vypočítala celkové realizované ztráty tak, že se podívala na soukromé peněženky a změřila hodnotu aktiv v okamžiku jejich nabytí a odečetla hodnotu těchto aktiv v okamžiku, kdy byla odeslána jinam.

“Nemůžeme předpokládat, že každá kryptoměna odeslaná z dané peněženky byla zlikvidována. Na čísla ve zprávě je tedy vhodné se dívat jako na horní hranici realizovaných ztrát dané peněženky,” upřesnila Chainalysis.

Analýzy společností CryptoQuant a Glassnode

Zatímco údaje Chainalysis zahrnují realizované ztráty, on-chain analytická platforma CryptoQuant sleduje údaje o čistých nerealizovaných ztrátách u Bitcoinu. Z údajů vyplývá, že nerealizované ztráty u BTC po kolapsu FTX dosáhly maxima -31,7 %, zatímco po kolapsu 3AC, Celsius a ekosystému Terra dosáhly maxima pouze -19,4 %.

Poznámka

Poznámka: Zisky nebo ztráty spojené s investicí se považují za nerealizované až do okamžiku prodeje investice. Akt prodeje tyto ztráty nebo zisky “realizuje”. Nerealizované ztráty jsou také známé jako papírové ztráty.

Na vysokou úroveň nerealizovaných ztrát po kolapsu FTX upozornila ve svém tweetu ze 17. listopadu také analytická společnost Glassnode, která ji přirovnala k vrcholu nerealizovaných ztrát v hodnotě -36 % zaznamenanému během medvědího trhu v roce 2018.

Společnost Ark Invest investovala dalších 11,9 milionů dolarů do akcií Coinbase

Investiční společnost Ark Invest, za kterou stojí známá podporovatelka Bitcoinu, Cathie Wood, pokračuje ve velkých nákupech akcií společnosti Coinbase. Veřejnost o tom upozornil středeční informační přehled o obchodech společnosti. Ark Invest přidala do svých burzovně obchodovaných fondů (ETF) celkem 296 578 akcií COIN. Mimo akcií Coinbase také ve velkém nakoupila akcie společnosti Tesla.

Cena akcií Coinbase v úterý klesla na historické minimum 38,69 dolarů a ve středu vyskočila o téměř 4 % na 40,19 dolarů. Na základě ceny na konci obchodního dne měl nákup Ark Investu hodnotu více než 11,9 milionů dolarů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Coinbase! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Největší nákup ve výši 176 364 akcií zaznamenal hlavní fond Ark Innovation ETF (ARKK), který tak zvýšil svůj podíl na celkových 6 139 480 akcií v hodnotě 246,7 milionu dolarů. Další várka 93 117 akcií Coinbase v hodnotě 3,7 milionu dolarů přibyla do fondu ARK Fintech Innovation ETF (ARKF), následovaná fondem ARK Next Generation Internet ETF (ARKW), který nabral 27 097 COIN.

Poznámka

Ark Invest je investiční společnost založená v roce 2014. Soustředí se na oblast technologií a pokrývá podoblasti jako kryptoměny, robotika, 3D tisk, genová editace, kvantová technologie a autonomní doprava. Ark Invest má několik fondů investujících do akcií, kryptoměn a dalších investičních nástrojů.

Společnost má také vlastní zpravodajský web, který přináší novinky a informace o technologiích a jejich investicích, byla založena a je řízena Cathie Wood. Stávající ředitelka má bohaté zkušenosti s investicemi v oblasti technologií.

Cathie Wood nepřestává věřit v budoucnost kryptoměnového průmyslu a nadále pokračuje v nákupech akcií Coinbase i poté, co fond ARKK klesl společně s cenou Bitcoinu o 65 %. Wood se vyjádřila i ke krachu FTX, který byl podle ní pro kryptoměnový průmysl přínosem. V podstatě to byl jakýsi “battle test infrastruktury a teze digitální měny”.

Wood také připomněla svou prognózu, že Bitcoin do roku 2030 dosáhne 1 milionu dolarů. Pokud by se měly její předpovědi naplnit, musela by tato přední kryptoměna během příštích osmi let vzrůst o zhruba 6 000 %.

Bývalý prezident Donald Trump vydal sbírku NFT

Perličkou minulého týdne bylo oznámení o vydání NFT kolekce Donalda Trumpa. Bývalý prezident Spojených států prostřednictvím svého účtu na sociální síti Truth Social odhalil svým fanouškům NFT sbírku, která by mohla být podle jeho slov, “skvělým vánočním dárkem”.

Jedná se o sběratelské kartičky, které byly vyraženy na síti Polygon a nabízí možnost vstupu do loterie o jedinečné ceny související s Donaldem Trumpem. Bývalý prezident doufá, že se mu podaří udělat Ameriku opět skvělou a dává o sobě vědět i tímto způsobem.

Zdroj: collecttrumpcards.com
Večeře s Donaldem Trumpem, jedna z možných bonusových výher
Večeře s Donaldem Trumpem, jedna z možných bonusových výher

Zpočátku byla Trumpova sbírka terčem posměchu a mnoho uživatelů si ji pořídilo pouze z legrace. Kolekce obsahovala 45 000 kusů jedinečných obrázků a k překvapení všech se vyprodala za méně 24 hodin. Cena jedné kartičky byla 99 dolarů, což na tržbách vyneslo více než 4 miliony dolarů. Díky velké poptávce začaly tyto kartičky vévodit prodejům na sekundárních trzích.

Za posledních 24 hodin nepřinesla na OpenSea žádná sbírka větší objem obchodů, než právě Trumpovy NFT. Během psaní článku se za tyto NFT utratilo více než 3 000 ETH v hodnotě více než 3,6 milionu dolarů. Na druhém místě s velkou ztrátou je jedna z nejpopulárnějších NFT kolekcí Bored Ape Yacht Club s objemem prodejů 392 ETH, tedy v hodnotě asi 470 000 dolarů.

Mnoho obchodníků se patrně nechalo zlákat Trumpovou osobností a jeho velkým vlivem s vidinou možných výhod pro držitele.

Ve hře byl například kromě večeře i golf s Trumpem, hovory přes Zoom či osobní setkání.

Další uživatelé si NFT koupili patrně jen za účelem recese či spekulace na ceně. Trumpův web Collecttrumpcard.com, kde se daly NFT pořídit, upozorňuje, že se jedná pouze o sběratelské kartičky pro zábavu, nikoliv o investiční příležitost. K nákupu stačilo zadat pouze e-mailovou adresu a poté zaplatit kryptoměnou a nebo kreditní kartou.

Čas ukáže, jestli budou narativy jako “because of lulz,” “for the memes” nebo “for the culture” dostatečně silné na to, aby si kolekce udržela poptávku na sekundárním trhu i po počátečním nadšení.

Závěr k aktuální situaci

Cena Bitcoinu měla v minulém týdnu tendenci stoupat a v úterý překonala hranici 18 000 dolarů. Přispělo tomu i očekávané zvýšení sazeb americké centrální banky o 50 bazických bodů, které znamená zpomalení tempa zvyšování sazeb. Index spotřebitelské inflace v USA meziročně vzrostl o 7,1 %, očekávání trhu bylo vyšší.

Další vlnu strachu následně vyvolaly zprávy ohledně nesolventnosti největší kryptoměnové burzy Binance, načež cena hlavní kryptoměny zamířila opět k hranici 16 500 dolarů, kde se obchoduje od začátku listopadu. Index strachu a chamtivosti, Fear and Greed Index, sledující sentiment na trhu s největší kryptoměnou, zůstává stále v zóně strachu a zdá se, že podobná nálada na trhu zůstane i poslední týdny v roce 2022.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.