Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Na Binance se valí FUD, uživatelé vybírají kryptoměny, burza zažila výpadek

Publikováno
Na Binance se valí FUD, uživatelé vybírají kryptoměny, burza zažila výpadek
Zdroj: cryptoslate.com

Největší kryptoměnová burza světa se v posledních dnech potýká s nemálo problémy. Na Twitteru se totiž šíří FUD, že Proof of Reserves, tedy audit a zveřejnění finančních rezerv kryjících vložené prostředky uživatelů v poměru 1:1, ve skutečnosti není příliš důvěryhodný.

Dalším trnem v oku CEO burzy, Changpenga Zhao, jsou uniklé klíče k API několika uživatelů, kteří tak přišli o své prostředky, a v neposlední řadě také zvýšené výběry kryptoaktiv z burzy. Veškerá kritika burzy prozatím vyvrcholila přibližně 15minutovým výpadkem, během kterého uživatelé neviděli své zůstatky ani otevřené obchodní pozice.

Jak je to s auditem a finančními rezervami Binance?

Po pádu burzy FTX byla Binance jednou z prvních, která zveřejnila seznam blockchainových adres, na nichž drží prostředky uživatelů. Také navýšila svůj Fond pro mimořádné události na 1 mld. USD. Výkaz vypracovaný společností Mazars dopadl také dobře, s výsledkem, že bitcoinové rezervy burzy dosahují zajištění ve výši 101 %. Avšak odborníky jeho kvalita příliš nepotěšila:

“Výkaz společnosti Mazars ukazuje pouze část aktiv a pasiv Binance. Je potřeba více informací, abychom získali představu o celkové solventnosti burzy,” poznamenal Eden Au, ředitel výzkumu v The Block.

Stejně se vyjádřil i Douglas Carmichael, bývalý hlavní auditor Americké rady pro dohled nad účetnictvím veřejných společností: “Nedokážu si představit, že by zpráva odpovídala na všechny otázky, které by investor měl mít ohledně dostatečnosti zajištění.”

CEO burzy Kraken, Jesse Powell, se vyslovil mnohem přímočařeji a uvedl, že zpráva Binance jednoznačně není tradičním dokladem o rezervách a buď se jedná o absolutní ignoraci nebo úmyslné zkreslení údajů.

Bývalý šéf výkonné odnože SEC, John Reed Stark, se do Mazars také obul se vší vervou: “Výkaz neřeší efektivitu vnitřních finančních kontrol, nevyjadřuje názor ani závěry a neručí za čísla. Pracoval jsem v SEC Enforcement více než 18 let. Takto definuji red flag.

Binance je kritizována i za výběr auditorské firmy. Mazars se totiž letos dostala do hledáčku americké Rady pro účetnictví. Ta společnost popsala jako příliš rychle rostoucí, zpracovávající audity s vyšším rizikem, bez adekvátních kontrol zajišťujících adekvátní kvalitu auditů.

“4 z 8 auditů, které jsme prověřovali ve společnosti Mazars, vyžadovaly více než malá zlepšení. 3 audity vyžadovaly významná zlepšení. Tyto výsledky jsou horší než v loňském roce a naznačují klesající trend, který je nepřijatelný,” vysvětlila Rada pro účetnictví.

Bez ohledu na stanovisko Rady se Mazars pro svůj audit rozhodly vybrat i kryptoměnové burzy Crypto.com a KuCoin.

Únik API klíčů, za který nikdo nemůže

Závěrem minulého týdne vyeskaloval i problém, který se však objevil již minulý měsíc. Tehdy unikly API klíče několika uživatelů využívajících k obchodování na Binance software 3commas. Útočníci, kteří se klíčů zmocnili, mohli zadávat příkazy k nákupu a prodeji kryptoměn a využili zůstatky poškozených uživatelů k pumpování málo likvidních altcoinů, které nejspíše sami vlastnili a prodávali na vrcholu právě napadeným účtům poškozených uživatelů.

Poznámka

Poznámka: 3commas je bot pro obchodování s kryptoměnami, který provádí obchody na základě předem zadaných parametrů. K burze je nutné ho připojit prostřednictvím vygenerovaného API klíče, tedy jakéhosi hesla umožňujícího dvěma aplikacím spolu komunikovat. Software byl spuštěn v roce 2014, používají ho desítky tisíc obchodníků.

3commas za viníka označil nedostatečné zabezpečení Binance, ta však účast popřela a zároveň odmítla odškodnit poškozené. To rozlítilo například vlivného influencera CoinMambu, který se také stal obětí útoku. Po veřejné výměně názorů s generálním ředitelem Binance, která probíhala na Twitteru, byl na hlavním twitterovém účtu Binance zveřejněn chat CoinMamby s uživatelskou podporou a jeho účet byl zároveň uveden do withdrawal-only módu, tedy zablokován s možností vybrat své prostředky. Mnoho uživatelů označilo toto chování ze strany burzy za nepřijatelné.

Zvýšené výběry kryptoměn a výpadek

Zdroj: Redakce Finex.cz
Binance UI výpadek
Účty byly najednou prázdné

Ani nový týden nezačal pro Binance pozitivně. Analytická společnost Nansen spočítala, že z burzy za 24 hodin odešlo kolem 1,7 mld. USD kryptoaktiv oproti 0,8 mld., které byly vloženy. Binance také dočasně pozastavila výběry stablecoinu USDC kvůli swapu tokenu z blockchainu Etherea na blockchain Tronu. Načasování to bylo vskutku nešťastné a jindy poměrně běžná činnost vzbudila hodně pozornosti.

V úterý dopoledne pak přestalo fungovat uživatelské prostředí burzy. Obchodníkům po celém světě se ukazovaly nulové zůstatky a zmizely otevřené pozice. Ačkoli na Twitteru i vzhledem k výše zmíněným skutečnostem zavládla panika, opravdu se jednalo pouze o problém UI, například přes API vše fungovalo správně.

Někteří kryptoměnoví veteráni si pak možná vzpomněli na jaro a léto minulého roku, kdy se podobné výpadky UI a nesprávně zobrazený zůstatek na účtu u Binance objevovaly opakovaně.

Zdroj: nansen.io
Vklady a výběry Binance Nansen
Celkové vklady a výběry z jednotlivých burz za 24 hodin

Na kumulující se problémy reagovala i cena burzovního tokenu BNB. Mezitím, co cena Bitcoinu v posledních dnech posilovala, BNB spadlo z 290 USD na cca 270 USD.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
BNB / BNB
Načítání
Načítání
Načítání

Závěrem

Kryptoměnový trh se nachází ve fázi kapitulace a vzteku, investoři se cítí podvedeni a právem. Mnoho lidí ztratilo významné finanční částky vinou někoho jiného. Jen co alespoň trochu utichly debaty kolem pádu Terry (LUNC), Celsiusu, Voyageru nebo Three Arrows Capitalu, zbankrotovala burza FTX a je důležité si uvědomit, že tento krach bude v komunitě rezonovat ještě dlouho.

Vrátíme-li se k FUDu, který poslední dny panuje okolo Binance, obecně asi platí, že pokud se dozvíte, že na nějakou instituci probíhá bank run (nebo jen začnou kolovat zvěsti, že by bank run mohl proběhnout, to úplně stačí), měli byste se své peníze také snažit co nejrychleji dostat pryč.

A pak tu máme tolikrát opakované heslo “not your keys, not your coins”. Jakmile nemáte nad svými mincemi výhradní kontrolu, nejlépe ve vlastní hardwarové peněžence, a svěříte jejich správu třetí straně, vkládáte v ní absolutní důvěru a v případě jejího úpadku, který obvykle přijde náhle a nečekaně, je třeba počítat s tím, že se se svými financemi už nikdy neshledáte. Nemyslíme si, že toto by byl případ Binance, opatrnosti ale není nikdy dost.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.