Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Velmi divoký týden ve světě kryptoměn mapuje Finex Coin Week. Pojďte se podívat na to nejdůležitější.
Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Kryptoměnový trh zažil v minulém týdnu několik cenových skoků. Ve středu ceny Bitcoinu (BTC) a Etherea (ETH) ovlivnila data ohledně americké inflace, která dopadla hůře, než se očekávalo.
Klesající cena kryptoměn se naplno projevila v pátek, kdy došlo k první kaskádové likvidaci pákových pozic na celém trhu. Jen na Binance došlo v pátek k uzavření krátkých a dlouhých pozic ve výši 171 milionů USD.
Nejvíce však trhy ovlivnila sobota večer a informace o íránském raketovém a dronovém útoku na Izrael. Jelikož byl víkend, projevila se geopolitická událost vzhledem k uzavření tradičních trhů právě na pohybech kryptoaktiv.
Ještě v 21 hodin našeho času se cena BTC pohybovala nad 67 tisíci USD. Během necelých dvou hodin došlo k druhé, ještě větší kaskádové likvidaci pozic a cena BTC odepsala přes 6 tisíc USD! Šlo tedy o pokles kolem 10 %.
Ještě znatelněji reagovalo ETH a další altcoiny, které padaly i o desítky procent.
Uniswap, jedna z nejznámějších decentralizovaných burz, má problém. V minulém týdnu na svém příspěvku na blogu uvedla, že od Komise pro kontrolu cenných papírů USA (SEC) obdržela oznámení o tom, že se proti ní chystá vynucovat právo.
SEC se dle svého výkladu domnívá, že firma funguje jako neregistrovaný makléř cenných papírů a neregistrovaná burza. Považuje totiž tokeny za cenné papíry a tím pádem na ně uplatňuje federální zákon o cenných papírech a nárokuje si pravomoc společnost regulovat.
Uniswap je přesvědčen o legálnosti svých produktů a dle jeho vyjádření nemá SEC žádnou pravomoc vykonávat dohled na kryptoměnovými trhy.
Obviňuje SEC, že místo toho, aby vytvářela jasná a srozumitelná pravidla pro DeFi, tak se zaměřuje na útok proti úspěšným projektům v této oblasti. Již dříve totiž Komise za porušení zákona o cenných papírů zažalovala burzu Coinbase.
To však není jediná novinka, která se minulý týden Uniswapu týkala. Burza zvýšila obchodní poplatky, a to z 0,15 % na 0,25 % u většiny prováděných směn.
Po aktualizaci Dencun přichází na Ethereum další upgrade tentokrát s názvem Pectra (spojení jmen Prague a Electra). Ten by měl přijít na řadu koncem roku 2024, potenciálně začátkem roku následujícího.
Upgrade má výrazně zlepšit funkčnost a uživatelskou zkušenost s kryptopeněženkami, kterým by měl umožnit fungovat podobně jako fungují smart kontrakty. Typicky by se jednalo o jeden podpis pro více transakcí a shromažďování tokenů, které by mohly být využity jinou entitou.
Další novinkou je tzv. social recovery. Uživatelé by se tak už nemuseli strachovat, že by zapomněli svůj seed. K ověření uživatele by docházelo za pomoci nových operačních příkazů.
The next Ethereum network upgrade is codenamed 'Pectra' or 'Petra'.
This is an amalgamation of the name 'Prague' which is given to the execution layer part of the upgrade and 'Electra' which is given to the consensus layer part of the upgrade.
Pectra is slated to go live in Q4…
— sassal.eth/acc 🦇🔊 (@sassal0x) April 12, 2024
Zajímavý případ vyplul na povrch v minulém týdnu v Číně. Oběti investičního podvodu, který v zemi provedla zdejší společnost, chtějí získat zpět BTC v řádech miliard USD. Skupina lidí měla kvůli tomu dokonce zaslat dopis na ministerstvo zahraničí a požadovat po něm, aby vyjednalo podmínky s Velkou Británií.
Společnost Tianjin Lantian Gerui Electronic Technology získala během let 2014 a 2017 za pomoci podvodného investičního schématu finance přesahující 6,2 miliardy USD.
Členové skupiny operovali částečně z Británie. Na celý podvod se přišlo tak, že si jeden z členů skupiny, Jian Wen, který pracoval dosud v pohostinství, chtěl koupit sídlo za 30 milionů USD, ale nebyl schopen vysvětlit zdroj peněz.
To pochopitelně zaujalo místní úřady, které zahájily vyšetřování. To vyústilo v razii v jednom z hlavních domů strůjců podvodu. Policie zde zabavila zařízení, na kterém se nacházelo 61 tisíc BTC. V té době hodnotu vyčíslila na 1,7 miliard USD, což by znamenalo cenu jednoho BTC kolem 27 800 USD.
Pro oběti by se tak pochopitelně jednalo v případě vydání majetku o praktické navrácení investice. Dnes je BTC totiž téměř na trojnásobku této ceny.
Jak jsme psali již v úvodu, tak velká část kryptoměnového spektra zamířila v minulém týdnu dolů. Našli se však i výjimky.
Zajímavý růst vykazuje v posledním měsíci Toncoin (TON), který od 15. března zvýšil svou hodnotu o více než 60 %. V pondělí se obchodoval za 5,3 USD, v průběhu týden se dostal dokonce přes 7 USD. Jeho aktuální cena je $6,88.
Zajímavě si vedla i kryptoměna NEO, což je mince čínské platformy pro budování chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací. Ta během prvních dvou dnů nového týdne vystřelila o více než 30 %. Aktuální cena činí $21,48.
Tím výčet zajímavých nárůstů končí. Jdeme se podívat na opačný pól. A zde je široká paleta tokenů, která se propadala skutečně výrazně. Jen namátkou – Avalanche (AVAX), Litecoin (LTC), Solana (SOL), Cardano (ADA) – tyhle všechny kryptoměny ztratily na svých cenovkách v minulém týdnu od 20 do 30 %.
Nejvíce se propadl i kvůli již zmíněné akci SEC token burzy Uniswap – o 40 %.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.