Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week: Uplynul bláznivý týden ovlivněný inflací, útokem Íránu i podvodem v Číně

Velmi divoký týden ve světě kryptoměn mapuje Finex Coin Week. Pojďte se podívat na to nejdůležitější.

Publikováno
Finex Coin Week: Uplynul bláznivý týden ovlivněný inflací, útokem Íránu i podvodem v Číně
Zdroj: Depositphotos.com

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

Vysoká volatilita způsobená inflací, likvidacemi pozic a útokem Íránu

Kryptoměnový trh zažil v minulém týdnu několik cenových skoků. Ve středu ceny Bitcoinu (BTC) a Etherea (ETH) ovlivnila data ohledně americké inflace, která dopadla hůře, než se očekávalo.

Klesající cena kryptoměn se naplno projevila v pátek, kdy došlo k první kaskádové likvidaci pákových pozic na celém trhu. Jen na Binance došlo v pátek k uzavření krátkých a dlouhých pozic ve výši 171 milionů USD.

Nejvíce však trhy ovlivnila sobota večer a informace o íránském raketovém a dronovém útoku na Izrael. Jelikož byl víkend, projevila se geopolitická událost vzhledem k uzavření tradičních trhů právě na pohybech kryptoaktiv.

Ještě v 21 hodin našeho času se cena BTC pohybovala nad 67 tisíci USD. Během necelých dvou hodin došlo k druhé, ještě větší kaskádové likvidaci pozic a cena BTC odepsala přes 6 tisíc USD! Šlo tedy o pokles kolem 10 %.

Ještě znatelněji reagovalo ETH a další altcoiny, které padaly i o desítky procent.

Uniswap v hledáčku SEC

Uniswap, jedna z nejznámějších decentralizovaných burz, má problém. V minulém týdnu na svém příspěvku na blogu uvedla, že od Komise pro kontrolu cenných papírů USA (SEC) obdržela oznámení o tom, že se proti ní chystá vynucovat právo.

SEC se dle svého výkladu domnívá, že firma funguje jako neregistrovaný makléř cenných papírů a neregistrovaná burza. Považuje totiž tokeny za cenné papíry a tím pádem na ně uplatňuje federální zákon o cenných papírech a nárokuje si pravomoc společnost regulovat.

Uniswap je přesvědčen o legálnosti svých produktů a dle jeho vyjádření nemá SEC žádnou pravomoc vykonávat dohled na kryptoměnovými trhy.

Obviňuje SEC, že místo toho, aby vytvářela jasná a srozumitelná pravidla pro DeFi, tak se zaměřuje na útok proti úspěšným projektům v této oblasti. Již dříve totiž Komise za porušení zákona o cenných papírů zažalovala burzu Coinbase.

To však není jediná novinka, která se minulý týden Uniswapu týkala. Burza zvýšila obchodní poplatky, a to z 0,15 % na 0,25 % u většiny prováděných směn.

Nové detaily ohledně upgradu Etherea s názvem Pectra

Po aktualizaci Dencun přichází na Ethereum další upgrade tentokrát s názvem Pectra (spojení jmen Prague a Electra). Ten by měl přijít na řadu koncem roku 2024, potenciálně začátkem roku následujícího.

Upgrade má výrazně zlepšit funkčnost a uživatelskou zkušenost s kryptopeněženkami, kterým by měl umožnit fungovat podobně jako fungují smart kontrakty. Typicky by se jednalo o jeden podpis pro více transakcí a shromažďování tokenů, které by mohly být využity jinou entitou.

Další novinkou je tzv. social recovery. Uživatelé by se tak už nemuseli strachovat, že by zapomněli svůj seed. K ověření uživatele by docházelo za pomoci nových operačních příkazů.

Oběti podvodu v Číně požadují navrácení Bitcoinu v řádech miliard dolarů

Zajímavý případ vyplul na povrch v minulém týdnu v Číně. Oběti investičního podvodu, který v zemi provedla zdejší společnost, chtějí získat zpět BTC v řádech miliard USD. Skupina lidí měla kvůli tomu dokonce zaslat dopis na ministerstvo zahraničí a požadovat po něm, aby vyjednalo podmínky s Velkou Británií.

Společnost Tianjin Lantian Gerui Electronic Technology získala během let 2014 a 2017 za pomoci podvodného investičního schématu finance přesahující 6,2 miliardy USD.

Členové skupiny operovali částečně z Británie. Na celý podvod se přišlo tak, že si jeden z členů skupiny, Jian Wen, který pracoval dosud v pohostinství, chtěl koupit sídlo za 30 milionů USD, ale nebyl schopen vysvětlit zdroj peněz.

To pochopitelně zaujalo místní úřady, které zahájily vyšetřování. To vyústilo v razii v jednom z hlavních domů strůjců podvodu. Policie zde zabavila zařízení, na kterém se nacházelo 61 tisíc BTC. V té době hodnotu vyčíslila na 1,7 miliard USD, což by znamenalo cenu jednoho BTC kolem 27 800 USD.

Pro oběti by se tak pochopitelně jednalo v případě vydání majetku o praktické navrácení investice. Dnes je BTC totiž téměř na trojnásobku této ceny.

Zdroj: chainalysis.com
Adopce kryptoměn v jednotlivých zemích
Ilustrační obrázek

Plus a mínus týdne

Jak jsme psali již v úvodu, tak velká část kryptoměnového spektra zamířila v minulém týdnu dolů. Našli se však i výjimky.

Zajímavý růst vykazuje v posledním měsíci Toncoin (TON), který od 15. března zvýšil svou hodnotu o více než 60 %. V pondělí se obchodoval za 5,3 USD, v průběhu týden se dostal dokonce přes 7 USD. Jeho aktuální cena je $6,45.

Zajímavě si vedla i kryptoměna NEO, což je mince čínské platformy pro budování chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací. Ta během prvních dvou dnů nového týdne vystřelila o více než 30 %. Aktuální cena činí $15,4.

Tím výčet zajímavých nárůstů končí. Jdeme se podívat na opačný pól. A zde je široká paleta tokenů, která se propadala skutečně výrazně. Jen namátkou – Avalanche (AVAX), Litecoin (LTC), Solana (SOL), Cardano (ADA) – tyhle všechny kryptoměny ztratily na svých cenovkách v minulém týdnu od 20 do 30 %.

Nejvíce se propadl i kvůli již zmíněné akci SEC token burzy Uniswap – o 40 %.

Aktuální cena
Změna
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání
Uniswap / UNI
Načítání
Načítání
Načítání
Litecoin / LTC
Načítání
Načítání
Načítání

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.