Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Jak dopadl největší hackerský útok na kryptoměny?

Publikováno
Finex Coin Week – Jak dopadl největší hackerský útok na kryptoměny?
Zdroj: Depositphotos.com

Je za námi další srpnový týden a my vám přinášíme náš pravidelný přehled nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn.

  • Binance.US přišla o svého šéfa
  • Dodatek k Infrastructure Bill v americkém senátu neprošel
  • Největší hack v historii DEFI, zmizelo přes 600 milionů dolarů!
  • Provozovatel kin AMC plánuje přijímat BTC
  • On-chain data ukazují, že BTC nabírá na síle

Binance.US přišla o svého šéfa

Začátkem minulého týdne se objevila v médiích překvapivá zpráva o tom, že šéf kryptoměnové burzy Binance.US Brian Brooks odchází ze své pozice. Binance.US je americká nezávislá pobočka největší světové krypto burzy Binance.

Brooks svůj odchod z Binance.US oznámil na sociální síti Twitter, kde napsal: “Navzdory rozdílům ve strategickém zaměření přeji svým bývalým kolegům mnoho úspěchů. Čeká nás mnoho vzrušujících věcí!

Brian Brook si udělal dobré jméno v krypto komunitě díky svému působení v Úřadu kontrolora měny (OCC) – část ministerstva financí, která reguluje federální banky a úvěrové instituce. Během svého desetiměsíčního působení zde dokázal mimo jiné prosadit, aby federální banky mohly používat platební systémy založené na blockchainu a dokonce vydávat vlastní stablecoiny (digitální měny navržené tak, aby napodobovaly dolar nebo jiná aktiva).

Brooksovo jmenování do pozice Binance.US bylo do jisté míry překvapením, neboť vyústilo v odvolání tehdejší generální ředitelky Catherine Coleyové. Coleyová se k situaci zatím nevyjádřila a na svých účtech na sociálních sítích stále uvádí svůj předchozí titul.

Nečekaný odchod Brookse z Binance této společnosti na kreditu moc nepřidává. V posledních týdnech se objevilo hned několik negativních zpráv, kdy regulátoři varovali od používání této burzy až po pozastavení vkladů SEPA platbami v Evropě či omezení výběrů pro neověřené uživatele.

Navzdory všem negativním zprávám je burza Binance z pohledu objemu obchodování stále zdaleka největší na světě.

Dodatek k Infrastructure Bill v americkém senátu neprošel

V posledních týdnech rezonuje v krypto prostoru nový návrh zákona Infrastructure Bill, který má obohatit americkou státní kasu až o 1 bilion dolarů na daních. Tento zákon v sobě totiž obsahuje části, které se zásadním způsobem dotýkají firem a společností, jenž mají co do činění s kryptem.

V aktuálním znění zákona je zakomponovaný takzvaný broker (makléř), což je jakákoliv entita, která přijímá transakce v kryptoměnách. Jde tak nejen o kryptoměnové burzy či směnárny, ale i o jakékoliv malé firmy, těžaře, a dokonce vývojáře nebo podnikatele v krypto světě.

Tato entita by podle návrhu měla všechny transakce hlásit IRS (Internal Revenue Service), což je americká obdoba daňového úřadu. Navíc v drtivé většině tyto společnosti nemají možnosti ani kapacity na to, aby všechny tyto informace mohly sbírat. Pro mnohé to bude znamenat to, že budou muset své podnikání přesunout do jiných zemí.

S tím má samozřejmě problém mnoho senátorů. Několik z nich se snažilo doplnit tento zákon o dodatek, který by byl ke kryptoměnám mírnější. Žádný z navrhovaných dodatků však neprošel. Celou situaci v závěru jednání shrnul senátor Ted Cruz, který podotkl, že ze 100 senátorů, kteří v současnosti rozhodují o budoucnosti kryptoměn v USA, jich pravděpodobně ani 5 z nich neví, jak kryptoměny vlastně fungují.

Navzdory všem negativním zprávám ještě není všem dnům konec. Další návrh musí projít schválením Sněmovnou reprezentantů, kde je stále možnost přidávat různé doplňky. Je více než jasné, že komunita kryptoměn v USA se o to bude ve velkém snažit.

Největší hack v historii DeFi, zmizelo přes 600 milionů dolarů!

Minulý týden se na poli DeFi stal hackerský útok na interoperabilní protokol Poly Network a díky exploitu se jim podařilo odcizit různé kryptoměny v hodnotě více než 600 milionů dolarů.

Zarážející na celé situaci bylo, že se hackerům podařilo zorganizovat útok napříč blockchainy Etherea, Binance Smart Chain a Polygon. Tímto se jedná zatím o největší útok na svět decentralizovaných financí. 

Tako kauza měla v následujících dnech pokračování. Hacker, který provedl tento monstrózní útok, se vývojářům Poly Network ozval s tím, že hodlá ukradené mince vrátit. S vývojáři začal komunikovat pomocí vložených zpráv v ETH transakcích. Dále uvedl, že útok provedl z ušlechtilých důvodů, aby chybu nezneužil někdo jiný a tokeny přesouval kvůli jejich zabezpečení.

Zdroj: Ethereový blockchain
Komunikace s hackerem v ETH transakcích
Komunikace s hackerem v ETH transakcích

Koncem týdne potom tým Poly Network oznámil, že všechna ukradená aktiva v hodnotě více než 600 milionů dolarů byla vrácena na předem domluvené adresy. Před odesláním prostředků zpět týmu Poly Network byla útočníkovi nabídnuta odměna ve výši 500 000 dolarů. Zpráva byla opět připojena k transakci.

 “Plánujeme vám nabídnout odměnu za nalezení chyby ve výši 500 000 dolarů poté, co plně dokončíte vrácení peněz.”

Hacker se zatím k tomu, zda odměnu přijme nevyjádřil, avšak chce vše vrátit. Společnosti poslal zprávu, že ho peníze nezajímají a útok provedl pouze pro zábavu.

Jedno je jisté. Díky tomuto útoku se krypto komunita opět ponaučila, že decentralizované finance (DeFi) stále zůstávají rizikovou a nepředvídatelnou záležitostí.

Provozovatel kin AMC plánuje přijímat BTC

Adopce Bitcoinu do běžného života stále pokračuje. Další krok provedla americká společnost AMC Entertainment, která provozuje síť kinosálů nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě a na Blízkém východě.

Během představení výsledků firmy za 2. čtvrtletí předseda představenstva a generální ředitel AMC Adam Aron prozradil, že řetězec hodlá mít do konce roku 2021 připravenou infrastrukturu pro přijímání plateb v BTC za online vstupenky do kina.

Výsledky společnosti AMC za 2. čtvrtletí vykázaly výrazné zlepšení oproti loňskému roku – tržby ve výši 444 milionů USD oproti tržbám ve výši 18,9 milionu USD za 2. čtvrtletí 2020. Čistá ztráta se rovněž meziročně snížila z 561 milionů USD, tj. 5,38 USD na akcii, na 349 milionů USD, tj. 0,71 USD na akcii.

Pozitivní výsledky společnosti AMC za 2. čtvrtletí přicházejí pouhý rok poté, co se zdálo, že firma je odsouzena k bankrotu, protože provozovatel kin byl nucen uzavřít sály v souvislosti s šířící se celosvětovou pandemií koronaviru.

Uprostřed pandemie se na akcie AMC zaměřila známá skupina r/Wallstreetbets, která se celá točí kolem naprosto šílených investic – během ledna dokázali vytlačit akcie AMC o 900 %. Podle údajů společnosti TradingView vzrostla cena akcií AMC od počátku roku o 1 200 % poté, co vzrostla ze zhruba 2,60 USD na 34 USD.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

On-chain data ukazují, že BTC nabírá na síle

Pokud se podíváme na on-chain data Bitcoinu, tak to vypadá, že velcí investoři a instituce v současné době akumulují BTC přes derivátové smlouvy. Podle analytické společnosti CryptoQuant jsou bitcoinové rezervy na derivátových burzách na podobné úrovni jako na konci roku 2020, tedy před začátkem období nejprudšího růstu ceny bitcoinu.

Portál Cointelegregraph má na situaci stejný názor. V době největšího růstu ceny BTC derivátové zůstatky rostly, přičemž klesající trend byl charakteristický pro největší růst ceny BTC k 64 000 dolarů

Podle analytika Williama Clemente on-chain data ukazují, že velryby poslední dva týdny stále nakupují a nashromáždili přes 1000 BTC.

Instituce se nenechaly odradit žádnými negativními zprávami, které se šířily v médiích, včetně od května trvajícího výpadku těžařů v Číně, nebo probíhající ságy kolem návrhu zákona Infrastructure Bill ve Spojených státech.

Za zmínku určitě stojí i to že, zůstatky na maloobchodních burzách již nějakou dobu klesají. V úterý činil celkový stav 2,44 milionu BTC, což je rovněž tříměsíční minimum.

Závěr k aktuální situaci

Uplynulý týden byl opět plný zajímavých událostí. Situace je na trhu po proražení důležité rezistence u BTC na úrovni okolo 42 000 USD velmi pozitivní a podle analytiků může aktuální bullrun pokračovat.

Na grafu BTC vidíme zatím sice krátkodobý, zato však ukázkový uptrend. Trh poměrně razantně roste s mírnými korekčními pullbacky.

Cena se momentálně zastavila pod silnou volumovou hladinou nad 48 tis. USD, vytvořenou na jaře letošního roku. Pokud bude šíření a “oficializace” BTC v rámci světového platebního, nebo zajišťovacího trendu pokračovat, budeme na grafu pozorovat pravděpodobně silný růstový cyklus.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.