Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Ukrajina spouští NFT muzeum zachycující průběh války, výtěžek půjde na podporu armády

Ukrajina spouští NFT muzeum zachycující průběh války, výtěžek půjde na podporu armády

Ukrajina spouští NFT muzeum zachycující průběh války, výtěžek půjde na podporu armády
Zdroj: reuters.com

Ukrajina, země zužovaná válkou, kde sebemenší špatné rozhodnutí může stát její obyvatele život. Role kryptoměn během války má svoji pozitivní stránku, ale i tu negativní. Za stinnou stránku digitálních aktiv můžeme považovat možné obcházení sankcí uvalených na ruské oligarchy nebo podezřelé transakce ze strany Rusů financující konflikt.

Z tohoto důvodu se některé kryptoměnové burzy musely uchýlit k jistým opatřením podkopávající filozofii kryptoměn, ačkoliv se tohoto kroku zdráhaly. Nicméně světlá stránka digitálních měn se také podstatně projevila a dary, které přišly prostřednictvím této inovativní technologie byly obrovské.

Důležitý krok ve formě NFT kolekce není jen o dalších inkasovaných finančních prostředcích, ale zejména o zapsání tohoto tragického příběhu do blockchainu, aby nedošlo k ututlání skutečností probíhajících na východě Evropy.

NFT kolekce

Ministerstvo digitální transformace na Ukrajině spustilo online muzeum non-fungible tokenů (NFT), jehož cílem je zachovat časovou osu významných událostí. Muzeum bude postavené na platformě Fair využívající Ethereum a Polygon. Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov v pátek na Twitteru uvedl, že vláda spustila iniciativu s uměleckými díly NFT, která zobrazují klíčové momenty z pohledu Ukrajiny od 24. února.

Na digitálních obrázcích jsou zachyceny události počínaje v 5:45 místního času v den konfliktu, kdy Rusko oznámilo zvláštní vojenskou operaci v ukrajinské oblasti Donbas. Podle webových stránek muzea NFT bude od 30. března k dispozici 54 NFT s klíčovými momenty války mezi 24. a 26. únorem. Cena jednoho díla bude 0,15 ETH, což je v přepočtu přibližně 10 tisíc CZK.

"NFT budou vytvořeny v chronologickém pořadí podle událostí, aby byla zachována a uchována pravdivá historie. Umělci budou zobrazovat, jak válku vnímá mírumilovné obyvatelstvo suverénní Ukrajiny – od jejího úplného vypuknutí až po okamžik oslav ukrajinského vítězství," stojí na webu.

Ačkoliv prodej ještě nebyl zahájen, prozatím můžete přispět darem inzerovaným níže na stránce. Výtěžek z prodeje v etherech bude použit na podporu armády a civilistů. Umělecká díla zahrnují různé události založené na příspěvcích vládních představitelů na Twitteru, fotografiích ze zpravodajských serverů a reakcích světových vůdců doplněných osobními úvahami.

Obrana proti ruské propagandě

Kromě získávání finančních prostředků pro ukrajinskou armádu a podporu obyvatel se zdá, že kolekce NFT je rovněž zaměřena proti ruským státním médiím, které mnozí na celém světě kritizují za šíření propagandy a dezinformací, zejména pokud jde o události na Ukrajině po 24. únoru. Projekt uvádí, že jedním z jeho cílů je šířit pravdivé informace mezi digitální komunitou ve světě.

NFT z ukrajinské kolekce
Ukázka NFT z kolekce
Zdroj: metahistory.gallery/warline

Ukrajinská vláda odhalila projekt NFT poté, kdy 3. března zrušila plán na blíže nespecifikovaný airdrop tokenů. Náměstek ministra pro digitální transformaci Alex Borňakov později ve zprávě britského deníku The Guardian uvedl, že se plánuje vydat sbírka NFT, která by byla jako muzeum rusko-ukrajinské války.

Česká snaha

S nápadem podpořit Ukrajinu pomocí NFT přišel i český projekt The Divergents, za kterým stojí platforma NFTense Art Collective, která spojuje NFT technologii s uměním a web3 filantropií, konkrétně pak s rozvojem komunitních a dobročinných projektů.

The Divergents NFT
Divergent z české kolekce
Zdroj: opensea.io

Speciální Divergent ve žluto modré barvě a slzou v oku vznikl původně na výstavu v pražské NFT galerii Crypto Portal, jeho vydražení na pomoc Ukrajině je ale pro autory projektu dalším logickým krokem. Tento digitální obraz již našel svého majitele a byl prodán za 0,51 ETH, což je v přepočtu přibližně 35 000 CZK.

Kryptoměnové dary

Ukrajinská vláda přijímá kryptoměnové dary prostřednictvím zveřejněných adres peněženek poskytnutých ministerstvem digitální transformace od 26. února. Server Cointelegraph uvedl, že k 9. březnu obdrželo mnoho charitativních organizací, humanitárních organizací a vládních peněženek zhruba 108 milionů dolarů v kryptoměnách na humanitární účely a vojenskou pomoc na Ukrajině.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,6%
Cena
$21 360
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2%
Cena
$1 222
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,11%
Cena
$239,7

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo