Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Elon Musk přebírá Twitter a Dogecoin posiluje o více než 100 %

Publikováno
Finex Coin Week – Elon Musk přebírá Twitter a Dogecoin posiluje o více než 100 %
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u dalšího vydání našeho přehledu nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. Za poslední týden se toho stalo opět mnoho zajímavého, my se nyní podíváme na to nejpodstatnější.

Obsah článku

Španělsko předběhlo Salvador v počtu krypto bankomatů

Adopci kryptoměn lze měřit různými způsoby a metrikami, jednou z nich je i počet kryptoměnových bankomatů v jednotlivých zemích. Na prvních dvou místech jsou USA a Kanada, ovšem na třetí pozici došlo ke změně. Donedávna byla na třetím místě malá středoamerická země Salvador, která jako vůbec první na světě přijala Bitcoin jako zákonné platidlo.

Zdroj: coinatmradar.com
Síť kryptoměnových bankomatů
Celosvětový přehled instalovaných krypto bankomatů

Na třetí místo se ale nyní dostalo Španělsko, které má na svém území instalováno 215 krypto bankomatů a odsunulo Salvador s 212 bankomaty na čtvrtou příčku. Podle údajů společnosti CoinATMRadar zahrnuje Španělsko z celkového počtu celosvětově instalovaných kryptoměnových bankomatů 0,6% podíl.

Podle aktuálních údajů je ve Španělsku instalováno nejvíce krypto bankomatů v Evropě s podílem 14,65 %. Na dalších místech se nachází Švýcarsko (144 bankomatů), Polsko (142 bankomatů) a Rumunsko (135 bankomatů).

Jen v roce 2022 Španělsko instalovalo 43 krypto bankomatů. Tato největší země jižní Evropy již dříve avizovala svůj záměr – zprovoznit více než 100 bankomatů do konce letošního roku. Pokud by se tento plán podařilo uskutečnit, tak by celkový počet bankomatů v zemi přesáhl 300.

Zdroj: coinatmradar.com
Množství instalovaných kryptoměnových bankomatů ve Španělsku v průběhu času
Množství instalovaných kryptoměnových bankomatů ve Španělsku v průběhu času

Za snahou o rozšíření instalací kryptoměnových bankomatů v Rakousku, Německu, Španělsku a Řecku stojí mimo jiné německý maloobchodní prodejce elektroniky MediaMarkt a společnost Confinity.

Řecko z hlediska počtu instalovaných bankomatů obsazuje šestou příčku. Generální ředitel a spoluzakladatel společnosti BCash, Dimitrios Tsangalidis, prozradil portálu Cointelegraph, že se na ostrově Kréta nachází početná kryptoměnová komunita a proto byl nově v hlavním městě Heraklion instalován jeden z jejich bankomatů.

Během aktuálního bear marketu došlo poprvé k tomu, že kryptoměnové bankomaty začaly v minulém měsíci mizet. Z posledních údajů společnosti CoinATMRadar však vyplývá, že se růst počtu kryptoměnových bankomatů nyní opět obnovuje. Dle dat za poslední 2 měsíce je celosvětově instalováno průměrně 7 kryptoměnových bankomatů za den.

Mladá generace chce spořit na důchod v kryptoměnách

Říjnový průzkum americké společnosti Charles Schwab poskytující finanční služby ukázal, že si téměř polovina příslušníků generace Z a mileniálů přeje, aby součástí jejich spoření na důchod byly i kryptoměny.

V průzkumu, který měl zjistit, jaký produkt by měl být přidán do jejich penzijního pojištění, společnost zjistila, že 46 % dotazovaných, kteří patří do generace Z, a 45 % dotazovaných mileniálů uvedlo, že si přejí, aby mohli investovat do kryptoměn v rámci jejich zajištění na důchod.

Výsledek průzkumu nebyl žádným překvapením, protože se mimo jiné zjistilo, že 43 % dotazovaných z generace Z a 47 % dotazovaných mileniálů již do kryptoměn investuje. Z průzkumu je tedy zřejmý kladný vztah mladších generací k této třídě aktiv a je jasné, že s ní finanční společnosti musí počítat.

Společnost Charles Schwab v průzkumu, který proběhl letos mezi 4. a 19. dubnem, oslovila 1 100 účastníků penzijního plánu 401(k) ve věku od 21 do 70 let. Dotazovaní museli pracovat ve společnosti s 25 a více zaměstnanci a museli mít uzavřené penzijní spoření 401 (k).

Mileniálové jsou lidé narození v letech 1982–2000, nebo také ti, kteří na prahu milénia maturovali a dospěli. Příslušníci generace Z se narodili v letech 1997-2012. Je jim tedy mezi 10 a 25 lety a je to generace, která žije online už od narození.

Výsledky jsou však v ostrém kontrastu s účastníky průzkumu, kteří patří do generace X, a Boomery, tedy těmi, kteří se narodili mezi polovinou 40. let a koncem 70. let 20. století. Pouze 31 %, resp. 11 % z nich by chtělo investovat do kryptoměn prostřednictvím svého penzijního spoření a ještě méně jich do této třídy aktiv investuje.

Oficiální možnost jak si na důchod spořit v kryptoměnách zatím ve Spojených státech neexistuje. V plánu to měla společnost Fidelity, která chtěla umožnit střadatelům alokovat až 20 % kapitálu do Bitcoinu. Díky nepříznivé situaci na trhu a aktuálnímu medvědímu trhu však od svého záměru zatím ustoupila.

Zákonodárci ve Velké Británii schválili návrh zákona o regulaci kryptoměn

Zdá se, že se ve Velké Británii blýská kryptoměnám na lepší časy. Britští zákonodárci totiž minulý týden schválili návrh zákona pro uznání kryptoměn jako regulovaného finančního nástroje.

Návrh předložil poslanec Andrew Griffith a dolní komora parlamentu ho 25. října po druhém čtení schválila. Griffithův návrh usiluje o zařazení kryptoaktiv mezi služby, které mají být regulovány navrhovaným zákonem o finančních službách a trzích.

Pokud bude zákon přijat, umožní to britskému ministerstvu financí prosazovat regulace na kryptoměnovém trhu v zemi. Kryptoměny a stablecoiny budou podléhat stejnému regulačnímu rámci obsaženému v zákoně o finančních službách a trzích z roku 2022, do kterého spadají ostatní finanční aktiva.

Podle Griffitha bude ministerstvo financí zatím s příslušnými zúčastněnými stranami jednat, aby se zajistilo, že bude nový legislativní rámec co nejvíce maximalizovat přínosy a efektivně řešit rizika, která kryptoměny představují.

Velká Británie přišla s návrhem o regulaci stablecoinů v květnu letošního roku v návaznosti na krach ekosystému Terra, kdy investoři přišli o miliony dolarů.

Návrh zákona rovněž navrhoval podřídit kryptografické firmy regulacím Bank of England, aby se zabránilo rozsáhlé platební neschopnosti.

Britský parlament rovněž zvažuje návrh zákona o hospodářské kriminalitě a transparentnosti firem, který má orgánům činným v trestním řízení umožnit zmrazení a zabavení kryptoaktiv zapojených do trestné činnosti nebo praní špinavých peněz.

Další dobrou zprávou pro kryptoměny ve Velké Británii může být zvolení Rishi Sunaka premiérem. Ten dříve působil jako ministr financí a navrhl, aby jeho ministerstvo vytvořilo pracovní skupinu, která by prozkoumala možnost vytvoření digitální měny centrální banky neboli CBDC.

Největší těžař BTC je na pokraji bankrotu

Společnost Core Scientific, jeden z největších světových těžařů bitcoinů, oznámila, že by mohla vyhlásit bankrot. Kvůli aktuálním podmínkám na trhu společnosti docházejí peněžní zdroje potřebné k těžbě. Společnost ve svém čtvrtečním prohlášení uvedla, že není schopna uhradit své závazky splatné v nejbližších dnech. V prohlášení dále stojí:

“Vzhledem k nejistotě ohledně finanční situace společnosti existují značné pochybnosti o tom, zda bude společnost schopna pokračovat ve své dlouhodobé činnosti.”

Akcie společnosti, které jsou kótované na burze Nasdaq, se po tomto oznámení propadly o více než 70 %.

Společnost dále uvedla, že byla “vážně ovlivněna dlouhodobým poklesem ceny bitcoinu, nárůstem cen za elektřinu, zvýšením hashrate bitcoinové sítě a v neposlední řadě soudním sporem se společností Celsius“.

Zkrachovalý Celsius podle soudních spisů předložených minulý týden dluží těžařské společnosti Core Scientific miliony dolarů za nezaplacené účty za elektřinu. Společnost u soudu uvedla, že denně přichází přibližně o 53 000 dolarů na pokrytí nákladů, které Celsius odmítl zaplatit. Core Scientific přiznala, že v současné době drží už pouze 24 BTC a přibližně 26,6 milionů dolarů v hotovosti. Přitom zhruba před měsícem společnost vlastnila 1051 BTC a 29,5 milionů dolarů v hotovosti. Aby společnost “zvýšila likviditu”, musela prodat BTC v hodnotě 165 milionů dolarů.

Dlouhodobě nízká cena BTC a vysoké náklady na energie dělají v současné době těžbu nerentabilní a těžaři musí sáhnout do svých hotovostních rezerv, případně prodávat své bitcoinové zásoby. Aktuální data ukázala, že obtížnost těžby je v současné době na svých historických maximech, což znamená další komplikace pro těžaře.

Společnost Core Scientific má podle odhadů 5% podíl na celkovém hashrate sítě a vlastní obrovské množství těžebních zařízení, které ještě nejsou zaplacené.

Core Scientific není jedinou těžařskou firmou, která se ocitla v problémech. Minulý měsíc podala žádost o bankrot společnost Compute North, která se zabývá těžbou bitcoinů v datových centrech. Společnosti Digihost, která je také kótovaná na burze Nasdaq, hrozí delistování z burzy kvůli obrovskému propadu ceny svých akcií.

Dogecoin posiluje o více než 100 % poté, co Elon Musk převzal Twitter

Jednou z nejzásadnějších zpráv minulého týdne bylo převzetí sociální sítě Twitter nejbohatším člověkem planety, Elonem Muskem. Tato zpráva se samozřejmě neobešla bez reakce na kryptoměnovém trhu. Podle svých slov vlastní Elon Musk Bitcoin a také Dogecoin.

Dogecoin, který výrazně reaguje na jakoukoliv Muskovu zmínku na Twitteru, prudce posílil poté, co se potvrdilo, že Elon Musk přebírá oblíbenou sociální síť. Původně satirická kryptoměna a nejznámější meme coin DOGE vystřelila po oznámení až o 30 % a dosáhla svého pětiměsíčního maxima. Za týden Dogecoin posílil o více než 100 % a vrátil se do první desítky nejhodnotnějších kryptoměn.

Výraznějšího pohybu jsme se po několika týdnech dočkali i u Bitcoinu. Do poloviny týdne se BTC obchodoval kolem 19 000 dolarů. Následně však překonal hranici 20 000 dolarů a zastavil se těsně před hodnotou 21 000 dolarů. Menší korekce přišla krátce po oznámení ECB ohledně dalšího zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů.

Díky těmto pohybům získal BTC po delší době opět tržní kapitalizaci nad 400 miliard dolarů, zatímco jeho dominance klesla. Do zelených čísel se tak dostalo mnoho altcoinů. Například Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, posílilo o 10 % a na krátký časový úsek překonalo hranici 1 600 dolarů, kolem níž se pohybuje i v době publikace článku. Na těchto hladinách se ETH naposledy obchodovalo před Merge.

Elon Musk chce podle svých slov udělat z Twitteru “baštu svobody projevu” a hodlá upravit algoritmy tak, aby bránily spamovacím botům v šíření podvodů a politické propagandy. Hlavní motivací Muska k nákupu Twitteru byl jeho cíl vytvořit pro společnost “společné místo bez politické polarizace”. Musk také dodal, že koupil Twitter za účelem “pomoci lidstvu” a věří, že se pod jeho vedením stane “nejuznávanější reklamní platformou na světě”.

Závěr k aktuální situaci

Hlavní událostí minulého týdne bylo bezesporu převzetí Twitteru Elonem Muskem a také zasedání ECB, která opět oznámila zvýšení úrokových sazeb. O další rozruch na finančních trzích se bezesporu postaraly akcie. Po vyhlášení ekonomických výsledků se akcie společnosti Amazon propadly o nevídaných 20 %. Apple neudělal stejnou chybu jako Amazon a raději oficiální výhled na první fiskální kvartál nevydal, i když jej zná. Dostáváme se tak do doby, kdy bude lepší o výhledech společnosti raději pomlčet.

Bitcoin sice minulý týden zaznamenal výraznější pohyb nad 20 000 dolarů, ovšem abychom mohli hovořit o změně trendu, musí se BTC od této hranice odpoutat. Z Bitcoinu, který byl považován za vysoce volatilní aktivum, se najednou stal bezpečný přístav. Okolo hranice 20 000 dolarů se BTC obchoduje už od začátku června. indikátor Fear and Greed ukazuje, že se nálada investorů mírně zlepšila a posunula se do zóny strachu z oblasti , která několik týdnů atakovala nejnižší hodnoty extrémního strachu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.