Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin nenápadně posiluje navzdory probíhající válce na Ukrajině

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin nenápadně posiluje navzdory probíhající válce na Ukrajině
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u pondělního souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Minulý týden jsme zaznamenali spoustu zajímavých informací, ze kterých vybíráme následující:

Obsah článku

Jsou čtyřleté cykly u Bitcoinu minulostí?

Investoři do Bitcoinu se mohli v předchozích letech spoléhat na takzvané čtyřleté cykly, které navazovaly na halving. Známý analytik Willy Woo však upozorňuje, že adopce BTC dosáhla takového stavu, kdy tyto cykly už nebudou mít takovou váhu jako v minulosti.

Poznámka

Halving, česky půlení, je mechanismus integrovaný do kódu Bitcoinu. Jeho smyslem je snižování vytěžených odměn o polovinu vždy po každých 210 000 vytěžených blocích, což vychází na 4 roky.

V předchozích letech bývalo pravidlem, že k vrcholům býčího cyklu docházelo většinou rok od halvingu. Následně přišla korekce trhu, takzvaný bear market a poté se cyklus znovu opakoval.

Tentokrát je situace po 15 měsících od halvingu zcela odlišná. Na konci roku 2021 se nepodařilo zaznamenat takzvaný blow-off top (vzorec v grafu, kdy cena prudce stoupne a následně stejně prudce klesne), jakého jsme byli svědky v letech 2013 a 2017.

Bitcoin klesl ze 64 000 dolarů na 30 000 dolarů poté, co Čína zakázala těžbu BTC ve své zemi. Následně však na rozdíl od předchozích cyklů začal posilovat. V současné době se nachází v propadu zhruba 40 % od vrcholu, což je mnohem menší korekce než v minulosti.

“Pravděpodobně jsme svědky prvních známek naplnění teze ‘Posledního cyklu’,” oznámil minulý týden populární analytik a statistik Willy Woo.

Woo zveřejnil 20. března na Twitteru graf, na kterém ukazuje, že jsou čtyřleté cykly patrně minulostí. Uvádí, že se od ledna v roce 2019 odehrály již tři relativně krátké býčí a medvědí trhy.

Willy Woo uvedl, že zatímco v minulosti jsme se mohli spolehnout na určitou předvídatelnou cenu Bitcoinu založenou na nabídce a poptávce a dopadu půlení, nyní vstupujeme do éry nepředvídatelných cenových pohybů, které budou ovlivněny složitým ekonomickým ekosystémem.

V posledních dnech se nálada na trhu začala zlepšovat. Opustili jsme zónu extrémního strachu, ve které jsme se nacházeli od začátku války na Ukrajině. Společnost Santiment, která se zabývá analýzou on-chain dat, upozornila, že během posledních dvou dnů minulého týdne zaznamenala více aktivních USDT adres než kdykoli jindy v minulém roce. To by mohlo znamenat, že se chystají velké pohyby.

Rozporuplné zprávy ze Salvadoru ohledně vydání bitcoinových dluhopisů

Malá středoamerická země Salvador, která se do historie zapsala tím, že jako první uznala Bitcoin jako zákonné platidlo, oznámila odložení vydání dlouho očekávaných “volcano bonds”.

Salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya v úterý oznámil, že jeho země odkládá vydání dluhopisů krytých Bitcoinem kvůli napjaté geopolitické situaci a nepříznivé situaci na trhu. 

Vláda původně plánovala vydat investorům dluhopisy v hodnotě 1 miliardy USD v období od 15. do 20. března. Plán zahrnoval vyměnit 500 milionů dolarů za bitcoiny a zbylých 500 milionů dolarů použít na infrastrukturu a těžbu bitcoinů. Dluhopisy jsou na pět let, investoři z nich budou dostávat dividendy za odprodané bitcoiny. Celý projekt je označován jako “volcano bonds”, protože plánuje využití sopky Conchagua jako zdroje energie pro těžbu.

Ministr Zelaya tvrdí, že současná nestabilita na trhu a válka mezi Ruskem a Ukrajinou jsou hlavními důvody k odložení termínu spuštění projektu patrně až na září. Jedním dechem však dodává, že vstoupit na mezinárodní trh na podzim je obtížné.

“Nyní není vhodná doba na vydání dluhopisu,” řekl Zelaya. Stále však vyjadřuje naději, že k spuštění by mohlo dojít v první polovině roku.

Salvadorský bitcoinový dluhopis bude mít na starosti společnost Blockstream, která se zabývá vývojem bitcoinové infrastruktury a jejímž cílem je rozšířit přijetí Bitcoinu pomocí protokolu Liquid. Jedná se o nástroj na tokenizaci reálných či digitálních aktiv. Je to takzvaná druhá vrstva, která využívá existující bitcoinový blockchain jako vrstvu základní.

V loňském roce se Salvador stal první zemí na světě, která přijala BTC jako zákonné platidlo. Tento krok si vysloužil jak chválu od příznivců Bitcoinu, tak kritiku od některých politiků, vládních agentur a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ten při několika příležitostech uvedl, že přijetí Bitcoinu v Salvadoru vyvolává “řadu makroekonomických, finančních a právních otázek”.

Koncem týdne však prezident Salvadoru Nayib Bukele oznámil, aby média nešířila FUD ohledně odložení bitcoinových dluhopisů.

Poznámka

FUD je zkratka pro fear, uncertainty and doubt, v českém překladu tedy strach, nejistota a pochyby. Jedná se o běžně používanou zkratku ve slangu kryptoměn a označuje se jí šíření poplašných a nepravdivých zpráv poškozujících nějaký subjekt.

Na Twitteru napsal, že zpoždění je především způsobeno legislativními průtahy místního Kongresu. V tweetu doplnil, že dluhopisy budou vydány ve spolupráci s burzou Bitfinex.

Crypto.com bude oficiálním sponzorem MS ve fotbale v Kataru

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz Crypto.com pokračuje ve své strategii využívání sportovních událostí k prezentaci své značky. Mezinárodní fotbalová federace FIFA v úterý oznámila, že hlavním sponzorem fotbalového mistrovství světa bude platforma pro obchodování s digitálními aktivy Crypto.com.

Mistrovství světa ve fotbale, sledované miliony diváků po celém světě, se bude letos konat v Kataru na stadionu Al Bayt ve městě Al Khor. Kay Madati, obchodní ředitel FIFA, uvedl, že FIFA je potěšena partnerstvím s Crypto.com. Burza již v minulosti prokázala své silné zapojení do světa sportu.

“Společnost Crypto.com již prokázala, že dokáže podporovat špičkové týmy a ligy, významné události a ikonická sportoviště po celém světě a neexistuje lepší platforma, která by měla větší dosah a kulturní dopad než globální fotbalová platforma FIFA,” uvedl Madati ve svém prohlášení.

Crypto.com se připojuje k dalším firmám zabývajících se digitálními měnami. Kupříkladu kryptoměnová burza FTX věnuje taktéž spoustu času a peněz sportovnímu sponzoringu.

Další partnerství burzy

V úterním oznámení společnost Crypto.com doplnila, že uzavřela několik dalších partnerství s organizacemi v motoristickém sportu, MMA, basketbalu a ledním hokeji.

Loni v létě burza uzavřela dohodu se společností Ultimate Fighting Championship (UFC) provozující elitní profesionální soutěže ve smíšených bojových uměních. O několik měsíců později si Crypto.com zajistila smlouvu k přejmenování stadionu Los Angeles Lakers Staples Center, na “Crypto.com Arena” na celých 20 let.

Na konci roku 2021 navázala společnost Crypto.com partnerství s fotbalovým klubem Angel City Football Club (ACFC). CEO Crypto.com Kris Marszalek poznamenal, že sponzorování mistrovství světa ve fotbale “podpoří další povědomí” jeho společnosti po celém světě.

Rusko chce umožnit platby za vývoz plynu Bitcoinem

Situace ohledně invaze Ruska na Ukrajinu se každým dnem mění. Na Rusko dopadají sankce, které na něj uvalily západní země. Zajímavá situace nastala ve středu, kdy předseda výboru Státní dumy pro energetiku Pavel Zavalnyj prohlásil, že Rusko bude přijímat bitcoiny za vývoz energie – přinejmenším z Číny a Turecka.

Oznámení Zavalného přišlo krátce poté, co prezident Vladimir Putin prohlásil, že nepřátelské země, mezi které se řadí USA, členské země NATO a Evropské unie, budou muset platit za dovážené suroviny ruským rublem.

Zavalnyj ve svém vystoupení uvedl, že západ bude muset za ropu platit buď rubly, nebo zlatem, zatímco spojenci nebo neutrální země, jako je Čína a Turecko, mohou rubly nebo svými domácími měnami. Poté dodal: “Můžete také platit bitcoiny.”

Sankce ze strany USA, Evropy a zemí, jako je Japonsko a Jižní Korea, se podepsaly na propadu ruské ekonomiky. Podle deníku The Washington Post ztratil rubl po invazi polovinu své hodnoty vůči americkému dolaru. Po oznámení Vladimíra Putina však rubl posílil zhruba o 20 %.

Ropa a plyn poskytují Rusku výhodné podmínky pro vyjednávání. Rusko totiž vyváží zhruba 10 % produkce ropy do světa a přibližně 40 % produkce zemního plynu putuje do evropských zemí. Zatímco USA a Velká Británie přesunuly své obchody jinam, ostatní země váhají, zda se od ruského plynu zcela odpoutat. To dodalo prezidentu Vladimiru Putinovi odvahu požadovat, aby “nepřátelské země” platily za tuto komoditu v rublech a podpořily tak národní měnu.

Díky zmínce o tom, že by se BTC mohl používat jako platební nástroj za ruské komodity, během několika hodin posílil a dostal se přes hranici 44 000 dolarů.

Pro Bitcoin se však nejedná o příliš dobrou reklamu. Největší kryptoměny podle tržní kapitalizace se dotýkají obvinění, že umožnuje Rusku vyhnout se sankcím a dalším ekonomickým důsledkům za jeho invazi na Ukrajinu.

Spoluzakladatel společnosti Chainalysis Jonathan Levin v polovině března v Kongresu řekl, že nejsou důkazy o tom, že by Rusko nebo Putin využívali kryptoměny k obcházení sankcí. Veškeré transakce jsou zapsané do blockchainu a jsou dohledatelné. Navíc Bitcoin nemá dostatečnou likviditu na to, aby zvládl přesuny v řádech miliard dolarů.

Honduras vyvrací zprávy ohledně přijetí BTC jako zákonného platidla

Během minulého týdne se objevilo několik spekulací o tom, že honduraská prezidentka Xiomara Castrová údajně chystá prohlásit bitcoin za zákonné platidlo v její zemi. Nakonec se ukázalo, že informace nejsou zcela pravdivé.

Zprávy, které se objevovaly na sociálních sítích, tvrdily, že 56. prezidentka Hondurasu Xiomara Castro plánuje legalizovat BTC v zemi jako zákonné platidlo. Některé zprávy dokonce tvrdily, že oznámení může přijít od honduraské vlády tento týden nebo “v nejbližších dnech”.

Honduraská centrální banka vydala 23. března prohlášení, ve kterém spekulace vyvrací a dodává, že digitální měny nejsou v zemi zákonným platidlem a ani nejsou nijak regulovány.

“Bitcoin je virtuální finanční aktivum (známé také jako kryptoměna), které v současné době není v naší zemi regulováno a ve většině zemí nemá status zákonného platidla,” píše se v prohlášení Centrální banky Hondurasu.

Centrální banka Hondurasu také upozornila, že je jediným emitentem bankovek a mincí, které jsou zákonným platidlem na území státu. Honduraský centrální bankovní systém “nevykonává dohled nad operacemi prováděnými s kryptoměnami a ani za ně neručí”, zdůrazňuje se v oznámení banky. Banka upozorňuje, že za jakoukoli transakci provedenou s virtuálním aktivem nesou výhradní odpovědnost ti, kdo ji provádějí.

Ačkoli Bitcoin a další kryptoměny nejsou v Hondurasu regulovány, centrální banka uvádí, že stále zvažuje přijetí technologických inovací. Banka nadále studuje technické a právní rámce pro vydání digitální měny centrální banky (CBDC).

Teoretická honduraská CBDC by měla tu vlastnost, že by byla v zemi uznávána jako zákonné platidlo. Byla by podporována a regulována honduraskou centrální bankou.

Závěr k aktuální situaci

Máme za sebou další týden plný zajímavých zpráv a událostí. Válka na Ukrajině už pokračuje celý měsíc a zdá se, že ještě nějakou dobu potrvá. Počáteční šok na trzích opadnul, což potvrzuje i populární index Fear and Greed, který se během víkendu pohyboval v neutrálním pásmu.

Bitcoin koncem týdne prolomil důležitou rezistenci na 42 000 dolarů a v závěru týdne atakoval hranici 45 000 dolarů. Další zóna, kterou musí BTC překonat je okolo 47 000 dolarů. Pokud by se to podařilo, mohlo by to znamenat dobrý signál pro pokračování bull runu. U všeho důležitého budeme i tento týden a opět v pondělí vám přineseme náš další pravidelný souhrn.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.