Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Týden se s týdnem sešel a je tu opět pondělí, a tak tu opět vítám čtenáře, tradery, HODLery i krytoměnové nadšence u našeho pravidelného přehledu Finex Coin Week, který shrnuje uplynulý týden na poli digitálních aktiv, přináší aktuality z trhů, technologické novinky i zprávy ze souvisejících politických kolbišť.
Poté co BTC v předminulém týdnu odepsal kolem 6 % a za pravděpodobnější se v tu chvíli brala varianta dalšího sestupu až k 25 000 USD za minci, v týdnu minulém začal opět růst. A tak zatímco minulé pondělí se jeho kurz pohyboval zhruba kolem 27,5 tisíc USD, ve středu už testoval domnělou rezistenci v hodnotě předchozího supportu. 29 500 USD bez většího škobrtnutí prolomil ve středu odpoledne a vše nasvědčovalo růstu nad 30 tisíc. K tomu však nedošlo.
Trh patrně znervózněl a rezistence se pravděpodobně posunula právě na 30 tisíc. Tu vzápětí kryptoměna odmítla a totéž se zopakovalo ještě po šesté hodině večerní. Ještě v průběhu středy kurz spadl až k 27 700 USD. Během noci na čtvrtek se vrátil nad 29 tisíc, nicméně čtvrteční nástup byl o poznání pozvolnější. Až kolem osmé hodiny večerní se zdálo, že hranice 30 000 dolarů bude opět otestována. A rezistence opět překonána nebyla.
Od páteční páté ranní hodiny nepřekonal kurz ani 29 500 USD, zklidnění turbulentního vývoje nastalo někde v pásmu mezi 29 100 – 29 400 USD, ve kterém se držel do nedělního odpoledne. Ve večerních hodinách přišel třetí pokus o proražení rezistence na 30 000 USD končící zamítnutím a následným cenovým propadem na hodnoty kolem 28 500 USD, na nichž se BTC obchoduje v době publikace článku.
Co se týče dalšího vývoje, je klíčem ke všemu silná psychologická hranice 30 000 USD. Na téhle ceně se v tuto chvíli nachází předěl mezi růstem a propadem. V případě překonání rezistence existuje již opravdu vysoká pravděpodobnost růstu k 35 tisícům, a to zejména dojde-li k uzavření denní svíce nad touto hodnotou v některém ze dnů následujícího týdne. V případě i dalšího odmítání stále visí nad investory Damoklův meč v podobě pádu k supportu na 25 tisících.
Jak jsem již několikrát psal, zásadním nástrojem americké Komise pro cenné papíry (dále SEC) v současném boji proti kryptoprůmyslu je označování digitálních aktiv za cenné papíry a snaha je tedy podřídit pravidlům pro jejich obchodování bez vytváření speciálního zákona. Jeden z takových sporů se týkal i společnosti Ripple a jejího coinu XRP.
Ten je podle názoru členů SEC neregistrovaným cenným papírem, s tímto spjatý soudní spor je dlouhotrvajícím bojem mezi společností stojící za jednou z předních kryptoměn a americkým regulátorem, jehož výsledek dychtivě očekává velká část kryptoměnové komunity.
Společnost Ripple se v jejím reportu za první kvartál roku 2023 zmiňuje, že část odůvodnění expertů SEC byla soudem zamítnuta, odkazuje se přitom na soudní dokument vydaný 6. března. Konečné znění rozsudku očekává Ripple v roce 2023, podotýká však, že přesné načasování je jen a pouze v kompetenci soudu.
Jako by snad v návaznosti na toto rozhodnutí přišlo oznámení republikánského předsedy Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů (dolní komora kongresu), že mu bylo sděleno, že demokratická administrativa prezidenta Bidena chystá návrh zákona na samostatnou regulaci kryptoměn v USA. Takový návrh prý z Bílého domu můžeme očekávat v následujících dvanácti měsících. Informaci přinesl server CoinDesk.
Podobné návrhy na samostatnou regulaci kryptoměn leží v kongresu i z pera republikánských zákonodárců. Většinou má být regulace spojena především se zajištěním bezpečnosti 336milionové země. Má jít o co největší možnou kontrolu a zabránění financování terorismu a organizovaného zločinu v podmínkách zachování co největší volnosti trhu.
Spojené státy jsou v tomto ohledu oproti ostatním částem světa pozadu. Většina větších světových ekonomik již alespoň připravuje svůj plán regulace a například v Evropské unii již parlamentem prošlo nařízení MiCA, o kterém jsem psal minulý týden i právě ve Finex Coin Weeku a jistě se mu ještě budeme u nás na Finexu věnovat.
V sobotu ve svém prohlášení společnost Mastercard uvedla, že chystá novou ověřovací Web3 aplikaci, která má zlepšit bezpečnost při nakupování digitálních aktiv. Nové rozhraní dostane název Mastercard Crypto Credential.
Podle vyjádření společnosti na Twitteru půjde o zásadní bod v procesu zlepšení důvěryhodnosti blockchainových aplikací. Pomůže tak odemknout obrovský potenciál této technologie. Mastercard na tomto projektu spolupracuje s poskytovateli kryptoměnových peněženek Bit2Me, LiriumAG, MercadoBitcoin a UpholInc, pak také rovněž s některými společnosti vyvíjejícími blockchainy a blockchainové aplikace, jmenovitě se společnostmi stojícími za projekty jako Solana, Polygon, Avalanche a Aptos.
At #Consensus23, we announced how we are instilling trust in the blockchain ecosystem through Mastercard Crypto Credential. With crypto wallet providers @Bit2Me_Global, @LiriumAG , @MercadoBitcoin and @UpholdInc and public blockchain network organizations @AptosLabs,… pic.twitter.com/P33mtDVAas
— Mastercard News (@MastercardNews) April 28, 2023
Plán představili na veletrhu Consensus2023 v Austinu, v americkém státě Texas. Ten právě v sobotu začal a potrvá až do 1. června.
Ministr financí a rozpočtu Středoafrické republiky Hervé Ndoba v minulém týdnu bez dalšího vysvětlení oznámil, že jeho země přestává používat Bitcoin jako oficiální platidlo. To SAR zavedla loni v dubnu jako teprve druhá země na světě. Bitcoin tak doplnil Středoafrický CFA Frank (XAF), což je měna, kterou republika sdílí s Čadem, Gabonem, Kamerunem, Konžskou republikou a Rovníkovou Guineou.
XAF čelí poměrně značným výkyvům kurzu, v době psaní článku je jeden dolar roven 589 frankům a česká koruna 27 frankům a 60 centimům.
Bitcoin měl tedy především přinést možnost obchodu ve stabilnější měně.
Jedním z hlavních možných důvodů odstoupení země od takového plánu mohou být technologické důvody. 90 % obyvatel SAR totiž nemá přístup k internetu a 85 % ani k elektřině. Za takového stavu si lze jen těžko představit využívání kryptoměny či jakékoliv blockchainové technologie i třeba jen mezi podniky. Jakékoliv širší rozšíření pak bylo naprosto vyloučené. Třebaže je Bitcoin účinným prostředkem pro ukládání peněz mimo tradiční finanční systém, nemůže zkrátka vyřešit všechny problémy světa. Jeho zavedení jako zákonného platidla v zemi, kde 79 % obyvatelstva žije v chudobě, nedávalo příliš smysl.
Krok před rokem tedy vyvolal také obavy ze skutečných cílů SAR. Země a její prezident Faustin-Archange Touadéra je spojencem Ruské federace. O jeho osobní bezpečnost a po kolapsu tamní armády i o bezpečnost v zemi se stará žoldácká skupina Jevgenije Prigožina, obecně známá jako Wagnerovci. Ti do země přišli poté, co ji téměř celou obsadili povstalci pod vedením bývalého prezidenta a vojáci pravidelné armády buď přeběhli nebo dezertovali. Krok tak vyvolával obavy jak z možného užívání Bitcoinu k financování této, např. pro EU, teroristické organizace, tak k obcházení protiruských sankcí. Politická situace v zemi je však extrémně nepřehledná a tak jsou jakékoliv odhady jak tehdejšího, tak současného kroku o zavedení a ukončení BTC jakožto zákonného platidla spíše spekulacemi.
Jediným státem, kde je v současnosti Bitcoin zákonným platidlem, tak zůstává Salvador. Ve vyspělejších částech Afriky jako Nigérie nebo Jihoafrická republika naopak roste obliba kryptoměn jakožto investiční možnosti, podobně jako je tomu v jiných částech světa.
Pravděpodobně většina národních bank v tuto chvíli zvažuje či alespoň zkoumá potenciál vydání vlastní digitální měny. A nejeden politik či ekonom, jehož prioritou je volný trh, bije na poplach. Například řada amerických Republikánů nebo evropských konzervativců v tom spatřuje potenciální riziko kontroly obyvatelstva.
Nejdále však, alespoň dle dostupných dat, je zatím s CBDC centrální banka jihoamerické Brazílie. Ta plánuje vlastní CBDC představit do konce roku. Jejím hlavním smyslem má být mezinárodní obchod se zemědělskými firmami. Má umožnit velkým i drobným brazilským farmářům obchodovat v digitální měně na mezinárodním poli. Zemědělství tvoří asi čtvrtinu brazilského HDP. Snadný má být také převod na budoucí digitální měny ostatních centrálních bank a na stablecoiny.
Dalším neoficiálním cílem Brazilské CBDC má být omezení užívání amerického dolaru. To je, jak jsem již psal před několika týdny, cílem skupiny BRICS. V této skupině Brazílie ekonomicky spolupracuje s Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou. Prezident země Lula da Silva ze Strany pracujících navíc již ve čtvrtek sdělil tiskové agentuře Reuters, že podporuje vznik nové měny pro obchod mezi národy BRICS a potlačování vlivu USD.
Zda by takovým projektem měla být právě CBDC brazilské centrální banky se snadnou převoditelností mezi jednotlivými CBDC zmíněných zemí, nový projekt digitální měny, či něco ve formě podobné někdejší Evropské měnové jednotky (ECU) předcházející vzniku Eura, zatím prezident neupřesnil.
BREAKING: 🇧🇷 Brazil's president Lula supports creating new currency for trade between BRICS nations, and ditching the US dollar – Reuters pic.twitter.com/5jB4pM6wFG
— Radar🚨 (@RadarHits) April 26, 2023
O den později se neoficiálně k protidolarové alianci přidala sousední Argentina, která oznámila, že za čínský import bude již nadále raději platit v Renminbi (též Čínský Juan) než v dolarech. Tyto kroky, pokud by úspěšně vedly k výraznějšímu oslabení amerického dolaru, by mohly otřást jeho pozicí a za určitých okolností naopak pomoci Bitcoinu k růstu nad all-time-high i k pozici světově dominantní rezervní měny. Zatím je však otázkou nakolik jsou takové možnosti reálné, či zda jde jen o příslovečnou bouři ve sklenici vody a toužebné snění především čínských představitelů.
Zdá se, že je Gary Gensler a jeho SEC v nevýhodě v prozatím největším kryptoměnovém soudním procesu, jehož cílem je označení XRP za neregistrovaný cenný papír. Další vývoj na americké politické šachovnici bude jistě zajímavý i vzhledem k budoucímu návrhu zvláštního předpisu pro krypto, který má přijít z bílého domu. Rovněž bude zajímavý i vzhledem k nadcházejícím prezidentským primárkám v obou stranách. V těch totiž vyzvou konzervativnější a ne příliš pro-krypto politiky, prezidenta Bidena a bývalého prezidenta Trumpa, kryptoměny podporující soupeři: Robert Kennedy jr. a Ron de Santis.
Bitcoin nám předvedl pořádně turbulentní vývoj. Ze značné ztráty předminulého týdne se dokázal rychle lidově řečeno vyhrabat, aby záhy spadl zase zpátky a ještě jednou vyšplhal vzhůru. A to celé ve dvou dnech. Středa, čtvrtek a nedělní večer však třikrát znamenaly odmítnutí rezistence na 30 000 dolarech. Zda se BTC podaří uzavřít denní svíci nad touto rezistencí bude základem pro další vývoj kurzu BTC k USD. Stále se pohybujeme v rozmezí mezi 35 000 dolary v nejpozitivnějším scénáři a 25 000 dolary v tom nejnegativnějším z pohledu investorů. Fear and Greed Index se oproti minulému týdnu jen lehce posunul ve směru nenasytnosti z 56 na 60 bodů.
Bitcoin Fear and Greed Index is 60 – Greed
Current price: $29,235 pic.twitter.com/O0hByJ9XyU— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) April 30, 2023
Nový projekt společnosti Mastercard si klade za cíl bezpečnější transakce s digitálními aktivy a odemknutí potenciálu blockchainových aplikací. Spolupracuje na tom například se Solanou, jejíž nejnovější produkt, vlastní smartphone, jsem vám představil minulý týden. Ve Středoafrické republice ustoupili od Bitcoinu jako oficiální měny a Brazílie se drží v čele vývoje CBDC.
Vy se s námi zase držíte v čele informovanosti o novinkách ze světa digitálních aktiv a decentralizovaných financí obecně. Ne jinak tomu bude i příští pondělí, kdy se opět o slovo přihlásí Finex Coin Week.
Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.