Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed na snižování sazeb spěchat nebude. Co tato zpráva znamená pro trhy?

Investoři očekávají další rozhodnutí Federálního rezervního systému. Čekat však nejspíš budou ještě dlouho. Trh se zatím nedal odradit a stále roste. Další důležitá data přijdou tento týden.

Publikováno
Fed na snižování sazeb spěchat nebude. Co tato zpráva znamená pro trhy?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři netrpělivě čekají na rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách a pozorně analyzují signály americké centrální banky po solidní lednové zprávě o zaměstnanosti.

Lednové komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella naznačily, že k očekávanému snížení úrokových sazeb v březnu dojít nemusí.

Předpokládaný termín se tak posunul na květen nebo červen, jak vyplývá z dat nástroje CME FedWatch.

Navzdory počátečním obavám se akciové trhy vyvíjí stále dobře a index S&P 500 poprvé v historii překonal hranici 5 000 bodů.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Po Powellových poznámkách došlo k dočasnému poklesu cen akcií, ale celková výkonnost hlavních indexů v lednu zůstala pozitivní. Jestřábí tón Fedu, který naznačil odklad snižování sazeb, nebránil vzestupné dynamice trhu.

V diskusi s Mattem Ortonem, hlavním tržním stratégem společnosti Raymond James Investment Management, byl zdůrazněn rozpor mezi plány Fedu a očekáváním trhu. Orton vyjádřil skepsi ohledně březnového snížení sazeb a předpokládá snížení sazeb později v průběhu roku – potenciálně později, než očekává trh.

Poznámka

Rozpor mezi záměry Fedu a očekáváním trhu může vést ke krátkodobé volatilitě, protože investoři budou upravovat své pozice v reakci na skutečné tempo a rozsah snižování sazeb.

Orton zdůraznil, že až Fed sníží sazby, dojde poměrně rychle k přesunu prostředků z méně rizikových aktiv. V současnosti se dá předpokládat, že se investoři snaží získat výnos v krátkodobých fondech peněžního trhu a cenných papírech, kterým se snížením sazeb klesne výnos a finance se přesunou do jiných investic – kupříkladu právě akcií.

Nálady amerických podnikatelů

Měření důvěry generálních ředitelů za první čtvrtletí podle The Conference Board odhalilo pozitivní výhled, který je ve shodě s klesajícími obavami z recese a rostoucí důvěrou v “měkké přistání” ekonomiky.

Politická nejistota však výhled zahaluje mlhou nejistoty. Více než polovina generálních ředitelů amerických společností vyjádřila obavy z dopadu prezidentských voleb v roce 2024 na jejich podnikání, což podtrhuje provázanost mezi výkonností ekonomiky a politickým klimatem.

Trh tak bude pozorně sledovat klíčové zprávy o výsledcích hospodaření a zveřejnění ekonomických údajů, včetně dat o inflaci za leden, údajů o maloobchodních tržbách.

Jaká důležitá data přinese tento týden?

V úterý bude své čtvrtletní příjmy reportovat hned několik důležitých firem. Jmenovitě Hasbro, AirBNB, Coca-Cola nebo Molson Coors. Rovněž bude zveřejněn lednový index spotřebitelských cen.

Ve čtvrtek ministerstvo obchodu zveřejní lednové údaje o maloobchodních tržbách a Národní asociace stavitelů domů vydá nejnovější index trhu s bydlením.

Výsledky hospodaření pak zveřejní například Coinbase, DraftKings nebo Stellantis.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎