Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Investoři do Etherea se poslední dobou jen smutně dívají, jak jejich kryptoměnu co do výkonnosti předhánějí konkurenti. Ani katalyzátor v podobě ETFs zatím příliš nepomohl. Co dál?
Nejvýznamnější blockchain pro chytré kontrakty a již několik let druhá největší kryptoměna co do tržní kapitalizace, Ethereum (ETH) se zejména poslední rok potýká s upadajícím zájmem uživatelů i investorů promítajícím se i do vývoje ceny.
V páru vůči Bitcoinu (BTC) dosáhly ethery 5. srpna 44měsíčního minima. A v páru vůči Solaně (SOL) ve stejný den dokonce historického minima (all-time low).
Kdo nebo co za nedobrou situací stojí si těžko dokáží vysvětlit i zkušení analytici a obchodníci, kteří na růst ETH sázeli a poslední dobou neskrývají své rozčarování.
bad news = eth down
good news = eth down
no news = eth down
fud on twitter = eth down
no fud on twitter = eth down
markets good = eth down
markets not good = eth down
eth capitulates = eth down
eth ever so slightly up = eth down— Clouted (@CloutedMind) August 7, 2024
První viníkem celé situace je, zdá se, již zmíněná Solana, s kterou Ethereum nezvládá udržovat krok. To bylo vidět již v roce 2021, jenže krach burzy FTX, největšího investora do Solany, poslal cenu SOL i celý ekosystém ke dnu a na návrat se tak muselo počkat až do konce roku 2023.
Solana je na rozdíl od Etherea rychlá, levná a on-barding nových uživatelů na ni probíhá jednodušeji. Lidé už zkrátka Ethereu nechtějí platit desítky dolarů za jeden swap, když se zde objevila dobře dostupná alternativa s uživatelsky přívětivou infrastrukturou.
Celou situaci ještě umocňuje fakt, že tokenomika Etherea je na vysokém provozu závislá. Aby bylo ETH deflační a více mincí bylo při zpracování transakcí páleno než emitováno, musí být transakční poplatek (gas) vyšší než 16 gwei. V poslední době se však gas drží pod 3 gwei a Ethereum je tak opět inflační.
A Solana již několik měsíců překonává Ethereum na všech frontách co se týče klíčových metrik týkajících se aktivity a provozu na síti. Na konci července jej dokonce překonala i v celkových transakčních poplatcích, což je vzhledem k tomu, že transakce na Solaně jsou několikanásobně levnější, už skutečně alarmující.
Na druhou stranu, Solana má v porovnání s Ethereem pouze pětinovou kapitalizaci a její vliv, aby Ethereu vysloveně ubírala možné přílivy kapitálu, proto nejspíše není až tak obrovský. Zde může působit zase Bitcoin, a to včetně svých ETFs.
Podle CryptoQuantu vzrostla realizovaná kapitalizace (měřítko čerstvých investic) do BTC letos zatím o 187 miliard USD, ve srovnání se 127 miliardami USD u ETH.
Pro akciové investory jsou bitcoinová a etherová ETFka něčím novým a pakliže toto vezmeme v potaz, logicky vyvodíme, že první kapitál míří jako kdysi na začátcích každého kryptoměnového cyklu do Bitcoinu.
Další náhled do možného chování potenciálních ETH investorů poskytl FarsideUK CIO Jonathan Bier: “Investoři do Etherea jsou méně věrní než investoři do Bitcoinu a vždy vyhledávají to nejnovější s nejnovější technologií,” vysvětlil a narážel tak nejspíše opět na Solanu.
Posledním viníkem svých problémů je samotné Ethereum, zejména Ethereum Foundation, skupina stojící za výzkumem a rozvojem tohoto smartchainu. Ta pravidelně odprodává ETH ze svých rezerv a lidé ji za to na X vždy proklínají. To sentimentu kolem sítě nijak nepřidává.
Sítě druhé vrstvy jako Arbitrum (ARB), Optimism (OP), zkSync (ZK) nebo Starknet (STRK), které měly vyřešit drahé poplatky na Ethereu pak mají ještě horší cenovou výkonnost než mateřský blockchain. Likvidita mezi ně je roztříštěná a počet uživatelů velmi nízký.
Co tedy Ethereum nyní potřebuje? Snížit transakční poplatky (gas), čehož dosáhne jedině zvýšením propustnosti své sítě. To však není pro smartchain vůbec lehký úkol, proto se s ním také potýká tak dlouho.
V dohledné době by tak cenovou výkonnost ETH mohlo jako téměř vždy zlepšit alespoň očekávání nějaké významné aktualizace – hard forku. Poslední velké updaty sítě proběhly v dubnu 2023 (Shapella) a v březnu 2024 (Dencun).
Další aktualizace se dočkáme až na přelomu roku 2024 a 2025. Bude se jmenovat Pectra a měla by odstranit například otravné dožadování protokolů jako Uniswap o povolení na směnu vašich aktiv. Po novém updatu by přístup k aktivům + samotný swap měl být spojen v jedné transakci. Přijde s Pectrou i oživení provozu na síti?
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.