Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB chce investovat do Bitcoinu! Žádosti o kryptoměnová ETF přibývají a Trumpova firma sází na Ethereum | Coin Week

ČNB chce investovat stovky miliard korun do Bitcoinu. Kryptoměnová ETF trhají rekordy a další žádosti přibývají, přičemž americké státy dále poptávají bitcoinovou rezervu. Co dalšího se událo minulý týden v oblasti kryptoměn?

ČNB chce investovat do Bitcoinu! Žádosti o kryptoměnová ETF přibývají a Trumpova firma sází na Ethereum | Coin Week
Zdroj: depositphotos.com

Hezké pondělní ráno, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden ve světě kryptoměn, ve kterém se mluvilo hlavně o naší české národní bance, která chce masivně investovat do Bitcoinu.

Kryptoměnová ETF vázaná na Bitcoin pokořila další rekord, když ve čtvrtek překonala 125 miliard dolarů pod správou, přičemž finanční domy žádají komisi o spuštění dalších fondů.

 

Jednotlivé americké státy dále pokračují v předkládání návrhů týkajících se zavedení strategické rezervy z Bitcoinu a celkově jich je už 14!

Tento týden nás čekají další důležitá makroekonomická data a také se dočtete, proč Trumpova organizace World Liberty Finance může sázet na Ethereum.

Pojďme se na vše podívat podrobněji! Týdenní shrnutí toho nejzajímavějšího je opět tu.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Co se minulý týden dělo?

ČNB chce investovat do Bitcoinu!

Ve středu jsme v České republice upoutali pozornost kryptoměnové komunity po celém světě, neboť v magazínu Financial Times vyšel rozhovor s guvernérem České národní banky, Alešem Michlem.

Ten redaktorovi deníku mimo jiné sdělil, že chce na dalším zasedání bankovní rady navrhnout, aby ČNB alokovala až 5 % rezerv do Bitcoinu.

Rozhodnutí guvernéra přichází jen 3 týdny po tom, co Michl v jiném rozhovoru řekl, že Bitcoin zkoumal jako potenciální rezervní aktivum a zvažoval jeho akvizici pro diverzifikaci aktiv banky.

Investice by tak dosahovala přibližně 7 miliard eur (175 miliard korun) vzhledem k tomu, že zahraniční rezervy dosahují 140 miliard eur.

Zdroj: cnb.cz
Náhled do části zahraničních rezerv ČNB
Náhled do části zahraničních rezerv ČNB

Pozoruhodné je, že by se potenciální nákup Bitcoinu ze strany ČNB rovnal téměř půlročnímu vytěženému množství kryptoměny a tím by se naše instituce stala první západní centrální bankou, která k takovému kroku přistoupila.

Michl na síti X dodal, že cílem ČNB je diverzifikace a právě Bitcoin vyniká tím, že má nulovou korelaci s dluhopisy a je zajímavým aktivem pro velké portfolio.

Na zmiňované nadcházející bankovní radě, která již proběhla 30. ledna, bylo odhlasováno, že banka bude zkoumat možnost začlenění jiných aktiv do rezerv, ale přímo Bitcoin zmíněn nebyl.

Následující tisková zpráva pak zmiňovala, že na základě výsledků analýzy se banka rozhodne, jak bude postupovat dále. Do té doby nebudou implementovány žádné změny.

Nicméně návrh guvernéra čelil kritice i ze strany veřejných činitelů, současný ministr financí, Zbyněk Stanjura, k návrhu řekl, že centrální banka by měla symbolizovat stabilitu, což podle něj Bitcoin rozhodně nesplňuje.

Ladislav Krištoufek, profesor Univerzity Karlovy, specializující se ve svém výzkumu na kryptoměny, za což nedávno dostal medaili za zásluhy v oblasti vědy od prezidenta ČR, byl k návrhu také skeptický.

Podle profesora Krištoufka je 5% podíl na rezervách příliš vysoký a přinesl by problémy hlavně kvůli jeho nízké likviditě.

Nicméně striktně proti návrhu nebyl, jen dodal, že by alokace měla být pouze v desetinách procent.

Naopak předsedkyně Evropské centrální banky, Christine Lagardeová, zdůraznila, že rezervy musí být likvidní, bezpečné, spolehlivé a vyjádřila pochybnosti o tom, aby se Bitcoin stal součástí rezerv některé centrální banky v EU.

SEC je zavalena žádostmi o kryptoměnová ETF

Tento týden byl plný nových žádostí o různá kryptoměnová ETF, přičemž na stole jich tak nyní americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) má vyšší desítky.

Trend mezi finančními institucemi žádající o nová ETF odstartoval poté, co v lednu rezignoval na funkci předsedy SEC, Gary Gensler, známý kryptoměnový skeptik.

Avšak žádosti finančních domů také reflektují obrovskou poptávku po bitcoinvých ETF, která ke 30. lednu překročily rekordních 125 miliard dolarů pod správou, přičemž IBIT od BlackRocku je nyní 31. největším ETF na světě.

Zdroj: coinglass.com
Výše aktiv pod správou jednotlivými ETF
Výše aktiv pod správou jednotlivými ETF

V úvodu týdne společnost Tuttle Capital podala žádost o 10 spotových ETF vázaných na kryptoměny, včetně několika fondů spojených s meme coiny.

Konkrétně firma podala žádosti o ETF s pákovým efektem na tokeny $TRUMP a $Melania, přičemž mezi dalšími byly projekty jako XRP, Solana, Litecoin, ChainLink, Cardano, BNB a Bonk.

Cenový vývoj Trumpových meme coinů od jejich vzniku

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Kupte si Melania Meme

Logo sponzora Koupit!

Tentýž den také požádala společnost Bitwise Asset Management o spotové ETF vázané na Dogecoin (DOGE), přičemž firma registrovala fond pro kryptoměnu již minulý týden, proto cena kryptoměny na událost nereagovala.

Regulátor ve čtvrtek povolil obchodování s ETF opět od Bitwise, které sleduje jak Bitcoin, tak Ethereum v jednom fondu a každá kryptoměna má ve fondu podíl podle své relativní tržní kapitalizace.

Info

V pátek pak podala Grayscale žádost o transformaci jejího privátního fondu obsahující XRP na ETF, které by bylo veřejně obchodováno na Newyorské burze (NYSE). Fond má nyní pod správou přibližně 16 milionů dolarů.

Závěr týdne také doplnila žádostí firma 21Shares, která chce spustit spotové ETF vázané na kryptoměnu Polkadot obchodované na burze Cboe BZX, správcem tokenů DOT bude společnost Coinbase.

V návaznosti na žádosti firem o spuštění spotových ETF vázaných na meme coiny se mezi analytiky rozjela debata, zda lze brát tato ETF jako seriózní investiční produkty.

Někteří jsou toho názoru, že emitenti nyní čistě testují limity nové administrativy v regulačních orgánech, která byla jmenována Trumpem.

Americké státy chtějí investovat do Bitcoinu

Jednotlivé americké státy dále předkládají návrhy, které chtějí udělat z Bitcoinu a dalších kryptoměn strategické rezervy na úrovni jejich státu.

Významnou roli má v tomto ohledu Satoshi Action Fund, což je nezisková organizace, která si klade za cíl edukovat regulátory a politiky právě v oblasti Bitcoinu, jejímž CEO je Dennis Porter.

Právě Porter si získal pozornost kryptoměnové komunity 17. ledna, když publikoval příspěvek zmiňující, že podle jeho informací bude v roce 2025 až 15 amerických států pracovat na legislativě týkající se bitcoinové strategické rezervy.

Během úterý jsme se z médií dozvěděli, že se zákonodárci v Kentucky a Jižní Dakotě připravují na zveřejnění legislativy, která navrhuje udělat z Bitcoinu strategickou rezervu.

Podobné návrhy byly představeny v Pensylvánii, Texasu, Ohiu, Utahu, New Hampshire nebo Severní Dakotě, přičemž v současné chvíli tak víme o 14 státech, které tento krok chtějí uskutečnit.

Ve zmiňovaném Utahu již záležitost posunuly o něco dále, neboť tamní návrh zákona byl v týdnu schválen výborem sněmovny reprezentantů daného státu.

Nyní zamíří do celé sněmovny reprezentantů, kde jej bude muset schválit většina jak tam, tak v Senátu, než bude předán guvernérovi k podpisu nebo k vetování.

To, že je návrh zákona důležitou záležitostí v některých státech, potvrdil viceguvernér Texasu, Dan Patrick, který ve středu oznamoval priority státu pro rok 2025, mezi nimiž je i návrh na zřízení bitcoinové rezervy.

Co náš čeká tento týden?

Další makroekonomická data

Na samotném kryptoměnovém trhu se tento týden neodehraje příliš zajímavých událostí, za zmínku však stojí rekapitulace vývoje na síti Tron za rok 2024 ve spolupráci se společností CryptoQuant, která proběhne během úterý.

K tomu také dojde ke spuštění služby DexCheckAI na Solaně. Avšak kryptoměnové trhy budou bezesporu reagovat na makroekonomická data, která budou přicházet jak od nás z Evropy, tak z USA.

Během pondělí dojde k odhalení výše lednové inflace v EU, což bude mít velký dopad na rozhodnutí centrálních bankéřů ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb.

Naopak na druhé straně Atlantiku by páteční zveřejnění lednové zprávy o zaměstnanosti mohlo ukázat, zda je trh práce nadále v dobrém stavu.

Silný trh práce byl jedním z faktorů, který americkou centrální banku přinutil ponechat úrokové sazby na svém posledním zasedání na stejné úrovni.

Kromě toho budou v průběhu týdne odhalovat své hospodářské výsledky za předešlé kvartály společnosti jako Amazon, Qualcomm, MicroStrategy nebo Google.

Investoři budou také sledovat aktivitu Donalda Trumpa, který se během minulého týdne rozhodl zavést cla pro své největší obchodní partnery jako je Kanada, Mexiko nebo Čína.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Trumpova World Liberty Finance sází na Ethereum

Ethereum se v poslední době příliš nedaří, což lze pozorovat na jeho cenovém vývoji, kdy za poslední rok odepsalo přibližně 8 % a poměr ETH/BTC je na úrovni 0,03, nejnižší hodnotě za téměř čtyři roky.

K negativnímu cenovém vývoji přispěla skutečnost, že v Ethereum foundation byly mezi klíčovými osobami neshody, což vyústilo v personální otřesy ve vedení.

Cenový vývoj Ethera a Bitcoinu od začátku roku 2024

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Kupte si Bitcoin

Logo sponzora Koupit!

Avšak Vivek Raman, zakladatel služby Etherealize říká, že Ethereum se stále více stává páteří decentralizovaných financí (DeFi). V roce 2025 se navíc chystá významný pokrok, který se zaměří na uživatelský komfort a interoperabilitu sítě.

Hodně si vývojáři slibují zejména od implementace EIP-7702, která má integrovat vylepšení na úrovni protokolu umožňující tradičním peněženkám provádět kód v rámci transakcí, čímž se budou moci změnit na AA peněženky.

Ethereum se pravděpodobně nevyplatí zatracovat ani z toho důvodu, že World Liberty Finance, DeFi platforma propojena s Trumpovou rodinou, zainvestovala do kryptoměny dalších 20 milionů dolarů během posledního týdne.

Podle dat Arkham Intelligence tak Trumpova organizace vlastní celkem 66 239 ETH, což představuje přibližně 225 milionů dolarů. Kromě toho také zainvestovala miliony dolarů do Tronu, ChainLinku nebo Aave.

Někteří investoři tak sází na to, že současný prezident USA může mít s Ethereem nějaké plány nebo ho dokonce zařadit do strategické rezervy kryptoměn.

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za přečtení a přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Ve Finexu působím jako šéfredaktor kryptoměnové redakce, kromě toho také studuji VŠE a vedu spolek Klub investorů na pozici Prezidenta.

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.