Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návrh ČNB investovat do Bitcoinu pod palbou kritiky! ECB si to nepřeje a bankovní rada požaduje další analýzu

Guvernér ČNB předložil bankovní radě návrh investovat do Bitcoinu. Ta hlasovala pro provedení hlubší analýzy, přičemž ECB je proti! Jaký názor na BTC má Christine Lagardeová?

Návrh ČNB investovat do Bitcoinu pod palbou kritiky! ECB si to nepřeje a bankovní rada požaduje další analýzu
Zdroj: Depositphotos.com

Česká republika na sebe tento týden strhla pozornost kryptoměnové komunity, když Aleš Michl pro list Financial Times zmínil, že na dalším zasedání bankovní rady navrhne, aby ČNB alokovala až 5 % rezerv do Bitcoinu.

Vzhledem k výši devizových rezerv by tento krok představoval investici ve výši 7 miliard EUR (175 miliard korun).


 

Žádné definitivní rozhodnutí však zatím nebylo učiněno, neboť na zmiňovaném zasedání bylo odhlasováno, že banka bude zkoumat možnost začlenění jiných aktiv do rezerv, ale přímo Bitcoin zmíněn nebyl.

Po čtvrtečním zasedání banka vydala prohlášení, že na základě výsledků analýzy se rozhodne, jak bude postupovat dále. Do té doby nebudou implementovány žádné změny.

Kritika guvernéra ČNB

V reakci na tento návrh se mezi odbornou veřejností objevili kritici, jedním z nich je i ministr financí, Zbyněk Stanjura, který vyjádřil obavy z volatility Bitcoinu.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že kryptoměna není stabilní, přičemž aktiva, které by centrální banky měly vyhledávat, mají splňovat tuto charakteristiku.

Centrální banka by měla symbolizovat stabilitu. Když se podíváte na cenový vývoj Bitcoinu, rozhodně to není stabilní aktivum, řekl Stanjura.

K návrhu na investici do Bitcoinu ze strany ČNB se vyjádřila také předsedkyně Evropské centrální banky, Christine Lagardeová, která vyjádřila pochybnosti o tom, že by se Bitcoin stal součástí rezerv některé centrální banky v EU.

Zdůraznila, že rezervy musí být likvidní, bezpečné a spolehlivé, což naznačuje, že Bitcoin tato kritéria nesplňuje. Navzdory negativním názorům na návrh se však našly i pozitivní reakce.

Lucien Bourdon, analytik společnosti Trezor, řekl, že Česko je lídrem v oblasti bitcoinových inovací, neboť je domovem první hardwarové peněženky, těžebního poolu a největších kryptoměnových konferencí, které se tu každoročně pořádají.

Cenový vývoj Bitcoinu od začátku roku 2024

Podle něj je skutečnost je taková, že Bitcoin musí být cenný pro všechny účastníky – jednotlivce, instituce i státy – a zároveň musí být zajištěno, že žádný subjekt nebude moci nad jeho sítí vykonávat jednostrannou kontrolu.

Tedy fakt, že se centrální banky nyní předhánějí v investici do Bitcoinu, potvrzuje jeho odolnost a silnou poptávku mezi velkými hráči.

Myšlenka Bitcoinu jako rezervního aktiva získala na popularitě zejména ve Spojených státech, kde zákonodárci ve státech jako Texas, Utah, Illinois a Arizona představili návrhy zákonů na vytvoření strategické rezervy z tohoto aktiva.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat