Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Chcete investovat do metaverse? Zvažte tyto 2+1 akcie

Chcete investovat do metaverse? Zvažte tyto 2+1 akcie

Chcete investovat do metaverse? Zvažte tyto 2+1 akcie
Zdroj: depositphotos.com

Metaverse je v poslední době mimořádně žhavým tématem. Ať už hovoříme o Zuckerbergově vizi s velkým „M“, nebo obecně. Metaverse je prostor vzniklý sbližováním virtuálních světů, rozšířené reality a internetových služeb. Tento koncept v posledních měsících podnítil příval investic. Lidé si doslova začali představovat myšlenku zcela digitálního světa, ve kterém můžete žít a zažít některé z nejlepších věcí na světě – přímo z pohodlí svého domova.

Investorům by pak pohled na metaverse jako na investiční příležitost mohl přinést výnosy, které jim změní život. Najdete-li společnosti, které umožňují vytváření a rozvoj metaverse, mohli byste být nesmírně úspěšní investoři. Následující dvě akcie by přitom mohly hrát při vývoji metaverse zásadní roli.

1. Unity

Vývoj ceny akcií Unity za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Unity by mohlo být motorem, který vytvoří nový digitální svět. Software Unity umožňuje vývojářům videoher vytvářet hry a po jejich spuštění je zpeněžit a provozovat. Využití softwaru k vytvoření metaverse bude rozhodující součástí jeho vývoje a Unity by mohlo stát v jeho čele, neboť na platformě společnosti je již nyní měsíčně aktivních více než 1,5 milionu tvůrců.

Je nepravděpodobné, že by v centru vývoje metaverse stála jedna velká korporace a pokud se tomu tak skutečně nestane, společnost se pravděpodobně dočká velkého úspěchu a akcie Unity rovněž.

Unity je již zavedeným hráčem v oblasti vývoje her, který za první tři kvartály roku 2021 utržil téměř 800 milionů dolarů. Je to také softwarový engine, na kterém vznikla hra Among Us – jedna z nejpopulárnějších her na světě. S touto pověstí a 973 tvůrci her, kteří investovali do softwaru Unity alespoň 100 000 dolarů, by se společnost mohla etablovat jako hlavní nástroj pro tvorbu metaverse, zejména pokud se tento trh v příštím desetiletí rozjede.

Společnost má navíc dostatek peněz, aby mohla investovat do sebe, až se metaverse rozroste. V rozvaze disponuje více než 1,28 miliardy dolarů v hotovosti a obchodovatelných cenných papírech. Ačkoli není Unity dokonalá, snížení čisté ztráty, nedávné generování volného peněžního toku a vysoký zůstatek hotovosti by jí mohly umožnit investovat do čehokoli, co potřebuje k expanzi a úspěchu v metaverse.

Společnost je oceněna na závratný čtyřicetinásobek tržeb, ale pokud se Unity stane jednou z hlavních softwarových platforem pro tvorbu metaverse, nabízí ohromnou příležitost. Díky věrné základně tvůrců a rostoucí pověsti úspěšného softwaru pro tvorbu her by společnost mohla mít z růstu metaverse velký prospěch.

2. Matterport

Vývoj ceny akcií Matterport od vstupu na burzu 2. 2. 2021
Vývoj ceny akcií Matterport od vstupu na burzu 2. 2. 2021
Zdroj: google.com

Společnost Matterport, která vstoupila na burzu prostřednictvím SPAC v únoru loňského roku, v současné době díky své technologii zachycování trojrozměrných obrazů umožňuje podnikům přenést své reálné prostory do cloudu. Software společnosti nejen ukládá digitální repliky fyzických prostor, ale umožňuje je podnikům analyzovat a používat online. Matterport může například pomoci společnosti Redfin pořídit trojrozměrný snímek domu a nahrát jej na webové stránky realitky, kde si jej mohou zákazníci virtuálně prohlédnout.

Potenciál využití této technologie při vytváření metaverse je ohromující. Nejenže by ji mohli používat jednotliví spotřebitelé, aby do metaverse přenesli svůj oblíbený park nebo jiná fyzická místa, ale mohla by totéž umožnit podnikům. Například zábavním parkům, které by mohly vzít své atrakce a vytvořit jejich digitální dvojčata v metaverse. Tento potenciál umožňující vytvoření ekonomiky metaverse i příležitostných prostor je obrovský a Matterport je jeho jádrem.

Jedinečná výhoda prvního hráče umožnila Matterport získat více než 439 000 uživatelů s 6,2 milionu prostor. Technologii společnosti pro zachycování obrázků lze použít i v chytrém telefonu, což tvůrcům usnadňuje přenášet své prostory do metaverse.

Společnost ve třetím čtvrtletí vynaložila na prodejní a administrativní náklady více než 44 milionů dolarů, což představuje téměř 160 % příjmů. Celková provozní ztráta společnosti ve 3. čtvrtletí 2021 činila 44,4 milionu dolarů a čistá ztráta byla ještě horší kvůli změnám výše závazků. Matterport podobně jako Unity neosloví hodnotového investora, ale celkový oslovitelný trh společnosti – i bez zohlednění Metaverse – je lákavý. V budoucnu se na něm objeví tržní příležitosti v hodnotě 240 miliard dolarů. Pokud by společnost získala alespoň kousek tohoto tržního podílu, došlo by k explozi ceny jejích akcií.

Nechcete vybírat jednotlivé akcie? Brzy se vám dostane další možnosti

Obě výše zmíněné akcie jsou tituly, které osloví spíše agresivní růstové investory. Navíc se jedná o jednotlivé akcie. Určitě jste však už slyšeli o ETF – burzovně obchodovaných fondech. Velmi stručně se jedná o investiční nástroj, který v sobě snoubí výhody investování do jednotlivých akcií a podílových fondů. Jeho akcie lze obchodovat na burze podobně jako akcie jednotlivých společností, zároveň však zakoupením jediného cenného papíru získáte drobný podíl ve všech společnostech, které ETF tvoří.

Proč o ETF hovoří ve spojení s metaverse? Zřizovatel burzovně obchodovaných fondů ProShares podal 28. 12. u americké Komise pro cenné papíry (SEC) žádost o zřízení ETF zaměřeného právě na metaverse.

V žádosti společnost uvedla, že Metaverse Theme ETF bude sledovat výkonnost indexu Solactive Metaverse Theme Index, který zahrnuje společnosti vystavené oblasti metaverse.

Tento index poskytne ETF expozici vůči americkým společnostem kótovaným na newyorské burze nebo burze Nasdaq splňující konkrétní požadavky na tržní kapitalizaci a likviditu. Index Solactive Metaverse zahrnuje technologické giganty včetně společností Apple, Microsoft, Intel, Meta Platforms (dříve Facebook) a Nvidia.

ProShares se svým záměrem není první. Růst zájmu o metaverse vyvolal příval tematických ETF. Pokud bude toto ETF schváleno, připojí se ke čtyřem jihokorejským, dvěma kanadským a ETF Roundhill Ball, které bylo spuštěn v červnu a obchoduje se na newyorské burze.

Pokud se i vy chcete podílet na růstu metaverse a nechcete příliš riskovat investicí do jednotlivých akcií, budete mít již brzy pravděpodobně příležitost využít ETF od tohoto osvědčeného zřizovatele burzovně obchodovaných fondů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo