Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffettovo tajemství: Proč prodal akcie Apple a Paramount a co nakupuje nyní?

Warren Buffett v poslední době akcie víc prodává, než nakupuje. Některé investiční příležitosti ho přeci jen zlákaly. Do čeho investoval nejvíc peněz?

Publikováno
Buffettovo tajemství: Proč prodal akcie Apple a Paramount a co nakupuje nyní?
Zdroj: Midjourney AI

Warren Buffett, známý investor a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, v posledních čtvrtletích aktivně prodával akcie a překonal tak svou nákupní aktivitu.

Za posledních šest čtvrtletí se konglomerát zbavil akcií v hodnotě téměř 20 miliard dolarů, přičemž významnou část tvořily akcie Applu a kompletní podíl ve společnosti Paramount Global.

Naproti tomu Berkshire Hathaway nakoupila akcie v hodnotě pouze necelých 3 miliard dolarů.

Velké prodeje

U Berkshire došlo v prvním čtvrtletí k redukci podílu ve společnosti Apple, který stále tvoří přibližně 40 % jejího portfolia, o zhruba 13 %, takže jí zůstalo necelých 800 milionů akcií.

Přes tento velký prodej Buffett předpokládá, že Apple zůstane do konce roku největší držbou konglomerátu.

Aktuální vývoj akcií Applu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

K rozhodnutí o prodeji vedla především strategie daňové optimalizace, kdy se Buffett rozhodl raději zaplatit daně ze zisku ve výši 21 % federální sazby, než aby riskoval vyšší sazby v budoucnu.

Tento proaktivní daňový přístup odráží Buffettovo očekávání měnící se fiskální politiky a potenciálního zvýšení daňových sazeb.

Buffettovo rozhodnutí zbavit se společnosti Paramount pak bylo ovlivněno jeho vyvíjejícím se chápáním zábavního průmyslu a preferencí lidí v oblasti volného času.

Poté, co v posledních dvou čtvrtletích snížil svůj podíl z více než 93 milionů akcií na nulu, je zřejmé, že již nepovažuje Paramount za společnost, která má potřebná aktiva pro úspěch v zábavním průmyslu.

Aktuální vývoj akcií Paramount

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PARA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co tedy nakupuje?

Pokud jde o akvizice, nedávné nákupy Berkshire odrážejí Buffettův selektivní přístup na trhu, kde je aktuálně jen několik málo zajímavých příležitostí.

Společnost investovala přibližně 1 miliardu dolarů do sledovacích akcií společnosti Liberty SiriusXM, které jsou vázány na podíl společnosti Liberty Media ve společnosti Sirius XM. Koncem tohoto roku se mají obě společnosti sloučit.

Buffett si sledovacích akcií cení pro jejich vnitřní hodnotu a slevu, kterou donedávna nabízely.

Berkshire také mírně zvýšila svůj podíl v Occidental Petroleum, přičemž Buffett ocenil aktiva společnosti a jejího generálního ředitele Vickiho Holluba.

Po skromném nákupu v únoru nyní Berkshire vlastní 28% podíl v Occidental, přičemž tuto investici Buffett plánuje držet po neomezenou dobu.

Nejvýznamnější Buffettovy investice v minulém čtvrtletí nebyly do akcií, ale do amerických státních dluhopisů.

Společnost rozšířila svou rozvahu o více než 21 miliard dolarů v krátkodobých státních dluhopisech, přičemž Buffett dává přednost dluhopisům s krátkou dobou splatnosti kvůli jejich flexibilitě a nižšímu úrokovému riziku.

Vzhledem k atraktivním krátkodobým sazbám je prý nyní spokojen s budováním hotovostní pozice společnosti, zejména při hodnocení současných alternativ na akciovém trhu.

Poznámka

Vzhledem k současným cenám akcií a úrokovým sazbám by Buffettova pokračující investice do státních dluhopisů neměla být překvapením.

Naznačil, že by celková pozice Berkshire v hotovosti a ekvivalentech mohla v aktuálním čtvrtletí přesáhnout 200 miliard dolarů.

Mimo to Buffett zpětně odkoupil akcie samotné Berkshire Hathaway v hodnotě 2,2 miliardy dolarů, což je postup, kterému v rámci odměňování investorů dává přednost před dividendami.

Byly provedeny i další nákupy akcií, ale na odtajnění zatím stále nezveřejněné velké sázky si budeme muset počkat, dokud Berkshire Hathaway nepředloží SEC čtvrtletní formulář 13-F. Termín je tento týden.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎