Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tohle je akcie, kterou Buffett nemůže přestat dokupovat. Proč tomu tak je?

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta opět budí rozruch díky své agresivní akviziční strategii, tentokrát v rámci zajímavé arbitrážní příležitosti nalila miliardy dolarů do společnosti Liberty SiriusXM.

Publikováno
Tohle je akcie, kterou Buffett nemůže přestat dokupovat. Proč tomu tak je?
Zdroj: Midjourney AI

Warren Buffett a jeho tým zřejmě nějakou dobu nemohli najít tu správnou příležitost, o čemž svědčí ohromná hotovostní rezerva Berkshire Hathaway, která koncem minulého roku činila 168 miliard dolarů.

V novém roce ale tým nakupuje Liberty Sirius XM a to za nemalé částky!

Liberty SiriusXM je speciální typ akcie, kterému se říká “sledovací akcie”. Sledovací akcie jsou určeny ke sledování operací určitého segmentu podniku. V tomto případě Liberty SiriusXM sleduje podíl společnosti Liberty Media ve společnosti Sirius XM, největším provozovateli satelitního rádia v USA.

Tento jedinečný investiční nástroj přitáhl pozornost Berkshire díky cenovému zvýhodnění oproti samotným akciím Sirius XM.

Arbitrážní příležitost

Od třetího čtvrtletí roku 2023 společnost Berkshire Hathaway postupně zvyšuje svou držbu Liberty SiriusXM, přičemž doposud investovala dohromady zhruba 2,8 miliardy dolarů, z toho více než 760 milionů dolarů v březnu a téměř 100 milionů dolarů v dubnu letošního roku.

V prosinci společnost Liberty Media představila plány na sloučení svých podílů se společností Sirius XM. Po dokončení fúze, které se očekává ve třetím čtvrtletí tohoto roku, by se měly akcie Liberty SiriusXM přeměnit na akcie nové společnosti Sirius XM v poměru 8,4 : 1.

Tento konverzní poměr vyjadřoval výraznou slevu, která v době oznámení činila 35 %.

Současné ceny ukazují, že se mezera uzavírá. 8,4 akcie Sirius XM stojí přibližně 26 USD, zatímco ekvivalent v akciích Liberty SiriusXM se obchoduje za 24,20 USD, což je pouze 7% rozdíl.

Aktuální vývoj akcie Sirius XM

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sirius XM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hodnota, kterou v Sirius XM Buffet vidí

Přístup Buffetta k Sirius XM však není jen arbitrážní. Berkshire nakoupila menší podíl i v samotné společnosti.

Zájem Berkshire Hathaway o Sirius XM je dán robustním obchodním modelem společnosti. Hlavní zdroj příjmů Sirius XM pochází z předplatného, které je odolné vůči hospodářským cyklům a nabízí konzistentní zdroje příjmů.

Počet předplatitelů zůstává stabilní na úrovni přibližně 34 milionů a vzhledem k nárůstu nabídky bezplatných zkušebních verzí a nízké míře odlivu předplatitelů – existuje reálná možnost růstu počtu předplatných.

Poznámka

Sirius XM také aktivně rozšiřuje svou knihovnu exkluzivního obsahu a spolupracuje s výrobci automobilů, kteří instalují do vozů jeho zařízení. Tyto kroky zvýšily míru konverze uživatelů ze zkušební verze na platící zákazníky.

V konkurenčním boji proti hrozbě ze strany streamovacích služeb koupila Sirius XM službu Pandora. Největší konkurenční výhodu ale firmě poskytují zdaleka nejnižší licenční poplatky, které platí ve srovnání se službami streamování na vyžádání.

Díky tomu dosáhla lepších hrubých marží, které jí umožňují další investice do růstu počtu předplatitelů.

Akcie společnosti Sirius XM se obchodují za pouhý jedenáctinásobek odhadu budoucích zisků (P/E = 11), což představuje atraktivní ocenění s větším potenciálem růstu než poklesu.

Možnost nakoupit tuto hodnotu prostřednictvím sledovací akcie Liberty SiriusXM se slevou ji zatím činí ještě atraktivnější, což vysvětluje, proč Buffettova Berkshire Hathaway pokračuje v akumulaci těchto akcií, ale i samotné akcie SiriusXM se jeví poměrně výrazně podhodnoceně.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎