Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffett prodal v minulém čtvrtletí další akcie Applu! Který titul naopak nejvíc nakupoval?

Apple je i po velkých prodejích největší složkou Buffettova portfolia. Proč je pro něj tato akcie tak atraktivní? A kterou má přeci jen ještě raději?

Buffett prodal v minulém čtvrtletí další akcie Applu! Který titul naopak nejvíc nakupoval?
Zdroj: Midjourney AI

Warren Buffett, legendární investor a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, pokračuje ve strategických krocích na akciovém trhu.

Nedávná finanční hlášení Komisi pro cenné papíry a burzy odhalují významné úpravy v portfoliu Berkshire, které má hodnotu 336 miliard dolarů.

Proč má Buffett akcie Applu pořád v oblibě

V prvním čtvrtletí roku 2024 prodala Berkshire Hathaway 116 milionů akcií Applu, čímž snížila svůj podíl v tomto technologickém gigantu o 13 %.

Jedná se o druhé čtvrtletí po sobě, kdy došlo ke snížení podílu v Applu. Navzdory tomuto snížení představuje výrobce iPhonů stále podstatných 40 % portfolia Berkshire.

Aktuální vývoj ceny akcií Applu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Konkurenční výhoda Applu spočívá v autoritě její značky a cenové síle. Ekosystém vysoce kvalitního hardwaru, vlastního softwaru a integrovaných služeb navíc vytváří prémiový uživatelský zážitek.

Podle společnosti International Data Corporation (IDC) je cena 80 % iPhonů vyšší než 800 USD, zatímco chytrých telefonů Samsung s operačním systémem Android je ve stejném cenovém rozpětí pouze 22 %.

Apple má na trhu chytrých telefonů silné zastoupení, které navíc roste. V loňském roce tvořil iPhone 20 % celosvětových dodávek chytrých telefonů podle objemu, přičemž v roce 2019 to bylo pouze 14 %.

Kromě chytrých telefonů přesahuje hardware od Applu 2,2 miliardy aktivních zařízení, což zahrnuje tablety, osobní počítače, chytré hodinky a další spotřební elektroniku.

Apple tuto rozsáhlou základnu zpeněžuje prostřednictvím různých služeb, včetně úložiště iCloud, stahování z App Store a předplacených služeb, jako je Apple TV+.

Důležité je, že příjmy ze služeb rostou rychleji než příjmy z hardwaru a přinášejí také vyšší marže. Ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2024 Apple vykázal 4% pokles tržeb na 90,8 miliardy USD, a to především kvůli 10% poklesu prodeje iPhonů.

Tržby ze služeb však vzrostly o 14 %, což poukazuje na strategický posun společnosti směrem k nabídkám s vyšší marží.

Jednu akcii má ale Věštec z Omahy ještě raději

Zatímco Buffett snižoval podíl v Applu, aktivně odkupoval akcie Berkshire Hathaway. V prvním čtvrtletí roku 2024 vynaložil na zpětný odkup akcií 2,6 miliardy dolarů, čímž doplnil částku 9,2 miliardy dolarů odkoupenou v roce 2023.

Pozoruhodné je, že Buffett odkupuje akcie Berkshire už 22 čtvrtletí po sobě – od 4. čtvrtletí 2018.

Dohoda o zpětném odkupu umožňuje Buffettovi nakupovat akcie Berkshire kdykoli, když se domnívá, že se obchodují pod jejich vnitřní hodnotou.

Jeho konzistentní aktivita v oblasti zpětného odkupu naznačuje, že Buffett považuje akcie Berkshire Hathaway za podhodnocené, což představuje zajímavou investiční příležitost.

Aktuální vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hodnota Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway je atraktivní investicí z několika důvodů:

Za prvé, Berkshire vlastní rozmanité portfolio dceřiných společností působících v různých odvětvích, včetně nákladní železniční dopravy, energetiky, maloobchodu a veřejných služeb.

Mnohé z těchto podniků poskytují základní zboží a služby, což společnosti umožňuje překonávat index S&P 500 během medvědích trhů. Historické údaje ukazují, že akcie Berkshire zaznamenaly během velkých propadů trhu menší poklesy než index S&P 500.

Datum začátku medvědího trhu Maximální pokles S&P 500 Maximální pokles Berkshire Hathaway
Březen 2000 (49%) (24%)
Říjen 2007 (57%) (54%)
Únor 2020 (34%) (30%)
Leden 2022 (25%) (27%)
Průměr (41%) (34%)

Za druhé, její dceřiné pojišťovny generují značné cash flow ve formě pojistného, které Buffett v minulosti velmi úspěšně investoval.

Za posledních deset let se účetní hodnota společnosti na akcii zvyšovala ročním tempem 11,1 %, což překonává roční výnos indexu S&P 500 ve výši 10,9 %.

Změny účetní hodnoty na akcii jsou dobrým ukazatelem změn vnitřní hodnoty, což naznačuje, že Buffettova společnost získala hodnotu rychleji než index S&P 500.

Důvěra Warrena Buffetta v budoucnost Berkshire Hathaway je zřejmá. Ve svém posledním dopise akcionářům uvedl:

“S naším současným mixem podniků by se Berkshire mělo dařit o něco lépe než průměrné americké společnosti, a co je důležitější, měla by také fungovat s podstatně menším rizikem trvalé ztráty kapitálu.”

Toto tvrzení podtrhuje Buffettovu víru, že Berkshire má dobré předpoklady k tomu, aby dlouhodobě překonávala index S&P 500 a zároveň minimalizovala riziko.

Uvažujete o investování do akcií Berkshire Hathaway? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.